W jaki sposób wykonać podjazd z tłucznia?

W jaki sposób wykonać podjazd z tłucznia?

Podjazd stanowi prawdziwą wizytówkę domu, firmy czy zakładu. W jaki sposób należy go wykonać, by był solidny, praktyczny i charakteryzował się ładnym wyglądem?

Istnieje wiele rozwiązań wykorzystujących przeróżne metody i materiały. Jednym z takich sposobów jest wykonanie podjazdu z tłucznia. Dlaczego warto skorzystać z tej właśnie możliwości? Jeżeli tego typu nawierzchnia zostanie porządnie wykonana, cechować się będzie dużą wytrzymałością. Poza tym jej zrobienie jest proste i nie pochłania dużych środków finansowych. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku, gdyby tego typu podjazd z jakichś przyczyn uległ uszkodzeniu – jego naprawa również jest łatwa i tania.

O czym warto więc pamiętać wykonując podjazd z tłucznia?

Jeśli ma być on taki, jak został opisany we wstępie – solidny, praktyczny i estetyczny – najlepiej użyć sprawdzonych, najlepszych dostępnych materiałów. Dolnośląska firma KOSD, posiadająca ponad pięćdziesięcioletnie doświadczenie, wydobywa z jedynych w Polsce złóż surowiec nazywany serpentynitem antygorytowym. Produkuje z niego między innymi kruszywo idealnie nadające się do wykorzystania w branży budowlanej i drogowej. Wykonuje się z niego na przykład podbudowy drogowe. Idealnie sprawdzi się więc również w mniej ekstremalnych warunkach, takich jak podjazd do domu czy do firmy. Dlaczego właśnie to kruszywo jest odpowiednie? Jego krawędzie są ostre i nieregularne. Dzięki temu dobrze się klinują, co zapewnia nawierzchni stabilność. Gdyby zastosować inny materiał, na przykład żwir rzeczny lub otoczaki, podjazd nie tylko byłby niestabilny, ale również trudno by się po nim chodziło.

Wykonywanie go należy zacząć od wybrania gruntu w sposób mechaniczny, na przykład za pomocą koparki. Im podłoże jest mniej przepuszczalne lub podjazd ma podlegać większym obciążeniom, spowodowanych chociażby ruchem pojazdów, jego grubość powinna być większa. Następnie należy układać kolejno odpowiednie warstwy kruszywa o różnej grubości ziaren. Uziarnienie to powinno się zmniejszać od dołu do góry. Pierwszą warstwę (czyli osadzoną w ziemi najgłębiej) stanowić więc winien tłuczeń. Kolejną żwir bądź grys. W przypadku podłoża przepuszczalnego wystarczy, gdy jego warstwa wynosi kilka centymetrów. Jeśli natomiast grunt przepuszcza wodę słabo, tego żwiru lub grysu należy użyć więcej – tak, by warstwa ta miała kilkanaście centymetrów grubości. Gdyby natomiast woda opadowa wręcz zatrzymywała się na podjeździe (na przykład ze względu na brak przepuszczalności), na głębokości mniej więcej pół metra pod nawierzchnią można umieścić rurki drenarskie. Dzięki temu możliwe będzie odprowadzanie tej wody i zapobiegnie się rozmakaniu. Ostatnią warstwę podjazdu stanowić może na przykład miał kamienny. Nie powinna to być jednak żadna z miękkich skał, na przykład dolomit lub marmur, ani kruszona cegła.

Należy też pamiętać o tym, by po położeniu każdej kolejnej warstwy polewać ją wodą i ubijać zagęszczarką wibracyjną do momentu, gdy podłoże przestanie się poddawać.

Dzięki zastosowaniu się do tych wskazówek i skorzystaniu z najlepszych dostępnych materiałów, dostarczanych na przykład przez firmę KOSD z Nasławic koło Wrocławia, zyskamy pewność, że wykonany podjazd naprawdę będzie wytrzymały, praktyczny i estetyczny.

 

Previous Jaką działkę kupić, by móc szybko postawić na niej dom?
Next Wynajem sprzętu budowlanego. Czy naprawdę się opłaca?

Może to Ci się spodoba

Ogród 0 Comments

Jak przezimować meble ogrodowe w garażu?

Garaż to miejsce do przechowywania samochodu. To również praktyczne pomieszczenie, w którym magazynuje się rozmaite domowe przedmioty, a także wyposażenie ogrodowe. Nie wszystkie bowiem sprzęty mogą być przetrzymywane w ogrodach

Ogród 0 Comments

Jak sprawić by nasz trawnik wyglądał pięknie?

O pięknym trawniku marzy każdy posiadacz dużego ogrodu rekreacyjnego. Zielony dywan, z bujną murawą wymaga jednak nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale przede wszystkim systematyczności oraz cierpliwości w zakresie przeprowadzanych prac.

Ogród 0 Comments

Jak dbać o szklarnię ogrodową zimą?

Zimowe miesiące jak styczeń czy luty (w naszym klimacie) powodują, że prace takie jak sadzenie, rozsadzanie, pielenie i zbieranie plonów zamierają. Nie wykonuje się ich nawet w szklarniach. Nie oznacza

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!