Posadowienie fundamentu na gruntach wysadzistych o czym musisz pamiętać?

Posadowienie fundamentu na gruntach wysadzistych o czym musisz pamiętać?

Grunty wysadziste i wysadzinowe są bardzo ekspansywne, przez co wymagają wyjątkowo starannego wykonania wszystkich prac geotechnicznych. Ich dokładne analizy są niezbędne, aby zapobiec niekorzystnym wpływom pęcznień i skurczy na fundamenty planowanego budynku oraz jego konstrukcję. Grunty tego typu wykazują zdolność do zmian objętości w wyniku oddziaływania naturalnej wilgotności, przez co w konsekwencji ulegają zwiększeniu lub zmniejszeniu. Procesy ekspansywne w podłożu są zależne zarówno od cech materiałowych samego gruntu, jak i czynników inicjujących zmianę wilgotności.

Charakterystyka gruntów wysadzistych

Grunt wysadzinowy charakteryzuje się zawartością pond 10% cząstek o średnicy poniżej 0,02 mm. Tak duża ilość mikrocząsteczek znacząco podnosi podatność materiału na wysadzanie, czyli wypychanie ku górze pod wpływem zamarzania wód gruntowych. Zjawisko takie stanowi spore utrudnienie przy budowie nieruchomości, przez może się w dużej mierze przyczynić do wzrostu kosztów inwestycji. Do podłoży wysadzistych zaliczają się wszystkie grunty organiczne, a także gliny, iły, torfy czy pylaste piaski. Ich szczegółowa identyfikacja odbywa się właśnie na podstawie badań geotechnicznych, włącznie z analizą zagęszczenia gruntu. Testy te obrazują specyfikę podłoża oraz określają stopień jego zagęszczenia, a także przedstawiają dokładny skład materiałowy.

Ryzyko budowy na gruntach wysadzistych

Grunty wysadziste są szczególnie problematyczne na wczesnych etapach budowy. Nieumiejętna realizacja prac podnosi ryzyko wysadzania fundamentów, co grozi ich wyraźnym uszkodzeniem lub nawet trwałym zniszczeniem. Zamarznięte wody gruntowe mogą doprowadzić do zniekształcenia kluczowych fragmentów, a tym samym osłabienia ich standardowej nośności. Wiele uszkodzeń wynikających ze zjawiska wysadzania występuje w okresie wiosennym. Niektóre z nich są spowodowane rozmarzaniem jedynie części gruntu, kiedy w pozostałych obszarach proces ten jeszcze nie nastąpił. Ryzyko uszkodzeń niewłaściwie posadowionego fundamentu znacząco podnoszą przemieszczające się grunty, dlatego budowę zawsze trzeba dokładnie i starannie zaplanować. Działki budowlane należy sprawdzać pod kątem obecności gruntów wysadzinowych. Jeżeli są one obecne, fundamenty wykonuje się poniżej strefy przemarzania.

Miejsce na foto1 

Badania geotechniczne podłoża

Badanie geotechniczne podłoża dostarcza szereg ważnych informacji, które dotyczą właściwości fizyko-chemicznych, składu i kategorii gruntu oraz poziomu wód gruntowych. Analizy takie należy wykonać jeszcze przed sfinansowaniem inwestycji, a najlepiej poprosić o doradztwo przy zakupie działki i skorzystać z usług ekspertów. Warto też pamiętać, że badanie zagęszczenia jest szczególnie ważne w przypadku podłoży niespoistych. Kompleksową pomoc w zakupie działki budowlanej oferuje firma New-House, a z jej aktualnymi usługami można zapoznać się na stronie: https://new-house.com.pl/dzialki/. Nie bez znaczenia pozostaje dobór właściwego projektu. Z reguły są one przygotowywane z myślą o realizacji na gruntach spoistych, ponieważ grunty wysadzinowe są bardziej wymagające. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być dokonanie adaptacji projektu, uwzględniającej rozmiary i parametry fundamentów, głębokość osadzenia czy specyfikę zbrojenia.

Budowa na gruntach wysadzistych

Opłacalność budowy nieruchomości na gruntach wysadzinowych zależy od indywidualnych wyników kalkulacji inwestycyjnych. Podłoże tego typu może się przyczynić do obniżenia ceny działki, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. W wielu przypadkach bardziej opłacalny będzie wybór terenu nieco droższego, ale posadowionego na przystępniejszych gruntach spoistych. W praktyce budowa na gruntach wysadzistych jest oczywiście możliwa, przy czym prace trzeba poprzedzić szczegółowymi kalkulacjami oraz niezbędną adaptacją projektu budowlanego. Właściwie zaplanowany i przygotowany fundament będzie trwały nawet pod gruntem wysadzinowym. Aby jednak rzeczywiście wykazywał odporność na uszkodzenia, trzeba pamiętać o podniesieniu budżetu inwestycji.

Materiał sponsorowany.

Previous Jak ochronić swoje przedsiębiorstwo przed pożarem: Niezbędne elementy systemów przeciwpożarowych
Next Kompleksowy przewodnik po bramach garażowych: od wyboru do montażu

Może to Ci się spodoba

Izolacja budynku 0 Comments

Z powodu nieodpowiednio zaizolowanych ścian, dachu i podłogi z budynku może uciekać aż 60 proc. ciepła

Aż 80 proc. zapotrzebowania energetycznego domu może stanowić energia potrzebna do ogrzania wnętrz, a ok. 20 proc. przeznaczona na ciepłą wodę. Do najbardziej narażonych na przenikanie ciepła miejsc należą: podłoga

Izolacja budynku 0 Comments

Systemy ociepleń Optolith

Kiedy przepłacamy, a kiedy źle oszczędzamy na systemie ociepleń? Dobór rodzaju izolacji termicznej oraz rodzaju tynku do konkretnej sytuacji budowlanej. Ocieplanie ścian zewnętrznych budynków to konieczność, m.in. ze względu na

Izolacja budynku 0 Comments

Jak wykonać izolację pod deski tarasowe?

Każde podłoże, przed położeniem desek tarasowych, wymaga odpowiedniego zaizolowania. Dzięki temu ochronisz konstrukcję przed uszkodzeniami na skutek działania m.in. szkodliwych czynników zewnętrznych. Niezaizolowany taras niszczeje Jest bardzo wiele czynników, które

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!