Minimalistyczna i surowa czy może przytulna łazienka w stylu retro?

Minimalistyczna i surowa czy może przytulna łazienka w stylu retro?

Oba te trendy, choć – w zasadzie przeciwstawne – są w tym sezonie bardzo silne. Modne łazienki wyglądają dziś albo bardzo nowocześnie i wręcz sterylnie albo nawiązują do przeszłości, bazując przy tym w dużej mierze na charakterystycznych, stylowych dekoracjach i dodatkach. Co jest zatem obecnie aranżacyjnym „must have” i jak urządzić łazienkę, by było to wnętrze na czasie?

Na początek warto zdecydować się na styl wystroju wnętrza, a potem kierować się regułami, które tym stylem rządzą, dodając do całości akcenty wyrażające indywidualne upodobania. Przygotowując projekt łazienki, trzeba mieć oczywiście na uwadze realne możliwości – zarówno przestrzenne, jak i finansowe. Wiadomo, z łazienki w blokach raczej nie zrobi się pokoju kąpielowego, a w dużych wnętrzach zbyt łatwo o zagracenie. Do tego dochodzi kwestia kosztów, które nie zawsze są małe, jeśli chce się mieć w łazience to, co najmodniejsze, oryginalne czy wykorzystujące nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jeśli uda się „ogarnąć” te kwestie… oto, co jest do wyboru…

Ściany i podłogi w łazience

Ponieważ od dawna królującą w aranżacjach wnętrz tendencją jest inspirowanie się naturą, najchętniej wykorzystuje się – także w łazienkach – naturalne materiały. To dlatego na ścianach i podłogach dominują: kamień, drewno, czasami nawet cegła czy surowy beton. Oczywiście – ze względów praktycznych – nie trzeba robić w łazience podłogi z desek, ale można na niej położyć płytki ceramiczne, które takie deski wspaniale imitują. Na ścianach – podobnie. Można mieć drewno, lub kamień i atrakcyjny efekt naturalności osiągnąć przy pomocy płytek o odpowiednim wzorze, kolorze i fakturze. Oczywiście, jeśli w jakimś wnętrzu można sobie pozwolić na pozostawienie odsłoniętych, nieotynkowanych prawdziwych cegieł lub aranżacja pozwala na zastosowanie, w ramach dekoracji ściennej, surowego betonu – tym lepiej! Na pewno będzie to dobrze wyglądać i zgadzać się z panującymi trendami.

Jeśli chodzi o kolorystykę, warto przypomnieć, że dla modnych łazienek wciąż zarezerwowane są jasne barwy i aranżacje raczej monochromatyczne. Dotyczy to przede wszystkim ścian i podłóg we wnętrzach surowych i minimalistycznych. Ewentualne odstępstwa od tej normy mogą mieć miejsce na przykład w przypadku łazienki w stylu vintage, który pozwala na większą dowolność w tej kwestii.

l1 l2 l3 l4

Powyżej, kolejno: minimalistyczna łazienka, której wystrój bazuje na surowości betonu, dalej wystrój inspirowany marmurem oraz dwie propozycje w stylu retro – mała, przytulna łazienka vintage oraz łazienka loftowa z pięknie wyeksponowaną ścianą z cegieł.

d1 d2 d3

Powyżej modne aranżacje łazienek wykorzystujące naturalne materiały, tj. kamień i drewno na ścianach i / lub podłogach.

Wyposażenie łazienki

Meble, sanitariaty, armatura… Wszystko to również podlega modzie. Design wybranego do łazienki wyposażenia decyduje o tym, czy wnętrze wygląda spójnie, stylowo i modnie czy… niekoniecznie.

W aranżacjach minimalistycznych modny jest połysk, geometria i duży format. Dominują gładkie, błyszczące meble i kąty proste. Kwadratowe umywalki, chromowane dodatki, odbijające światło fronty mebli i powierzchnie płytek ceramicznych obudowujących na przykład wannę. Cieplejszy klimat panuje w stylu vintage, w którym często wykorzystuje się między innymi drewniane meble łazienkowe, a wśród stosowanych w aranżacjach form jest zdecydowanie więcej obłości (jak choćby w specyficznym kształcie wanny retro).

r1 r2 r3

Powyżej zdjęcia aranżacji nowoczesnych łazienek, ilustrujące dominujące dziś trendy w wystroju takich wnętrz: płytki ceramiczne o błyszczącej powierzchni, meble na wysoki połysk, kwadratowe i prostokątne formy sanitariatów, szafek, luster…

q1 q2 q3

Powyżej fotografie prezentujące przykłady współczesnych łazienek urządzanych w stylu vintage, z charakterystycznymi elementami retro (miedziana lub drewniana, wolnostojąca wanna, stara szafka, szafa z metalowymi okuciami…).

W łazienkach większych, pełniących rolę pokoju kąpielowego, w tym sezonie pojawiają się nie tylko szafki pod umywalkę (będące standardowym wyposażeniem tego typu pomieszczeń), ale również inne meble, które jeszcze do niedawna nie kojarzyły się nawet z łazienką. Mile widziane są więc krzesła, taborety, szafy, półki na ścianie, stojące wieszaki, kwietniki… Do rozważenia pozostaje także opcja połączenia łazienki, czy raczej pokoju kąpielowego z sypialnią.

w1 w2 w3

Powyżej zdjęcia ilustrujące przykłady łazienek, w których meble pełnią istotną funkcję praktyczną i stanowią jednocześnie istotny element aranżacji wpływający na budowanie odpowiedniego klimatu we wnętrzu.

z1 z2

Powyżej, od lewej, aranżacja łącząca w jednym pomieszczeniu funkcje pokoju kąpielowego oraz sypialni, dalej typowy minimalistyczny salon kąpielowy z elementami retro.

Sanitariaty i armatura łazienkowa to przede wszystkim design, funkcjonalność i nowoczesne rozwiązania. W tym sezonie częściej wybiera się natrysk zamiast wanny, jeśli natomiast w aranżacji uwzględnia się jednak wannę, to jest ona centralnym elementem pomieszczenia. Obowiązkowo powinna być zatem wolnostojąca, o niebanalnym kształcie i / lub na przykład ustawiona na podeście. Klasyczne prysznice zastępują obecnie deszczownie (czy też deszczownice), czyli specjalne panele natryskowe, dzięki którym uzyskuje się strumienie wody podobne do strug deszczu (jak sama nazwa wskazuje). Strumienie te mogą mieć różną siłę i charakter – spływają kaskadowo, symulują mżawkę, wodną mgiełkę, jest także funkcja masująca etc. Przyjemności tej nie zażywa się już stojąc w brodziku, gdyż wedle najnowszych trendów, w łazienkach robi się obecnie odpływ w podłodze i montuje kabinę typu walk-in, która w zasadzie kabiną nie jest – to najczęściej po prostu duże tafle szkła montowane bezpośrednio do ścian i podłogi. Wyglądają atrakcyjnie i nowocześnie, a do tego rozwiązanie ułatwia zachowanie czystości w łazience. Zgodnie z obowiązującą w aranżacji wnętrz modą, umywalka z kolei powinna być obecnie umywalką blatową. Sedes i bidet – obowiązkowo – wiszące, z instalacją podtynkową. Oszczędza się dzięki temu miejsce, a wystrojowi łazienki dodaje lekkości, co w przypadku stylu minimalistycznego jest jedną z ważnych cech. Nowoczesna w funkcjach i wyglądzie armatura to świetny wybór do surowych wnętrz. W przypadku łazienki retro, poleca się oczywiście baterie stylizowane na stare, na przykład w kolorze miedzianym, ze staroświeckimi kurkami etc.

x1 x2 x3

Powyżej przykłady łazienkowych baterii i sanitariatów w stylu retro (staromodne kurki, stylowa słuchawka prysznicowa, wolnostojąca wanna na ozdobnych nogach, „udająca” miskę umywalka na blacie…).

e1 e2 e3

Powyżej nowoczesne, zgodne z dominującymi obecnie trendami, wyposażenie łazienki: natrysk bez kabiny i brodzika, deszczownia, blatowa umywalka, oszczędne w formie baterie, wiszący, prostokątny sedes z instalacją podtynkową, kabina walk-in…

Łazienkowe oświetlenie

W nowoczesnych, modnych łazienkach przechodzi się obecnie na oświetlenie LED, co ma swoje uzasadnienie nie tylko w stylu aranżacji wnętrza i designerskich trendach, ale także między innymi w oszczędzaniu energii. Światło pełni dziś w łazience nie tylko funkcję praktyczną, ale także estetyczną. Poza podświetlaniem na przykład lustra, przed którym wykonuje się czynności toaletowe, podświetla się – dla uzyskania atrakcyjnego efektu wizualnego i tworzenia klimatu relaksacyjnego – także meble, ściany, wanny, natryski czy wodę płynącą z kranu. Oświetlone odpowiednim światłem brzegi wanny mogą podczas kąpieli pomóc zbudować przyjemną atmosferę relaksu i luksusu. Podobnie działają diody montowane na ścianach – w narożnikach, w fugach. Specjalne oświetlenie montuje się obecnie także w bateriach łazienkowych, dzięki czemu strumień wody może mieć barwę niebieską, czerwoną lub pośrednią – zależnie od temperatury wody, co poza funkcją estetyczną, pełni też funkcje praktyczne. Warto pamiętać również, że odpowiednia gra światłem pozwala wnętrze optycznie powiększyć, ocieplić, schłodzić etc. Zabiegi tego typu mogą się czasami przydać. W pomieszczeniach typu vintage, niezmiennie królują stylizowane lampy i kinkiety.

s1 s2 s3

Powyżej kilka nowoczesnych przykładów gry światłem w aranżacji łazienki.

a1 a2 a3

Powyżej modne aranżacje bazujące na świetle. Na pierwszym zdjęciu gra świateł, luster i kolorów we wnętrzu, które jest dzięki temu optycznie powiększone. Na kolejnym minimalistyczna łazienka ozdobiona jednym świetlnym detalem. Na trzecim nietypowa lampa łazienkowa dająca efekt przytulności w surowym nowoczesnym wnętrzu.

c1 c2 c3 c4

Powyżej dekoracyjne, stylizowane oświetlenie psujące do aranżacji łazienki w stylu retro.

Dodatki i dekoracje łazienek

Elementy dekoracyjne i wszelkiego rodzaju dodatki do wnętrz to temat bardzo szeroki i indywidualny, choć przez niektórych niedoceniany. Tymczasem bardzo często właśnie owe „drobiazgi” decydują o stylu czy klimacie wnętrza, jak również wskazują na indywidualne upodobania projektanta. Aranżując łazienkę, trzeba zatem poświęcić temu nieco uwagi. W tym sezonie, podobnie jak we wszystkich elementach omawianych wcześniej, także dominują dwa przeciwstawne trendy – albo wnętrza surowe, minimalistyczne i prawie pozbawione dodatków albo vintage, w którym wiele wolno i nie ma w zasadzie (poza zdrowym rozsądkiem i gustem) ograniczeń, co do doboru dodatków lub dekoracji łazienkowych. Jeśli chodzi o ozdoby łazienkowe zgodne z obecnymi trendami w modzie, to z pewnością rośliny (w wazonach i / lub donicach). Na czasie są teraz tzw. żywe ściany, tworzone z zielonych roślin i dużej liczby identycznych doniczek ustawionych w symetrycznym porządku, co może symulować określony wzór na ścianie lub po prostu przywodzić na myśl ogród i tworzyć nastrój odpowiedni dla relaksu. W łazienkach pojawiają się coraz częściej obrazy lub zdjęcia w ramkach, naścienne zegary, ozdobne żyrandole, świece… Należy tylko pamiętać, że we wnętrzu minimalistycznym gra się jednym, czy dwoma charakterystycznymi dodatkami, w vintage może być ich nieco więcej. Ważnym elementem ozdobnym jest zwykle lustro. W tym przypadku można „zaszaleć”, zwłaszcza w retro-wnętrzach, w których wspaniale prezentują się lustra z ozdobnymi, stylizowanymi ramami.

as1 as2 as3 as4

Powyżej dekoracje stylowych łazienek w klimacie retro. Kwiaty, obrazy, kosze, świeczniki in. autorskie pomysły na budowanie charakteru wnętrza…

da1 da2 da3

Powyżej oryginalne dodatki i dekoracje wykorzystywane w stylowych łazienkach (poduszki, woreczki, zabawna ramka z napisem w miejscu lustra, koszyki zawieszone na ścianie jako nietypowa dekoracja…).

aq1 aq2 aq3 aq4

Powyżej oszczędne dekoracje nowoczesnych łazienek minimalistycznych, w których dodatek gra istotna rolę, mimo tego (a może właśnie dlatego), że jest jeden w całej aranżacji. Od lewej kolejno: element ozdobny na blacie, plakat na ścianie, koła zębate w roli wieszaków, kwiatek doniczkowy.

Techniczne innowacje do łazienki

Na koniec kilka słów o nowoczesnych rozwiązaniach technicznych wykorzystywanych obecnie coraz częściej w modnych łazienkach. Większość z nich wymyślona została dla wygody, higieny, oszczędności czasu i / lub energii. Wydajne ogrzewanie podłogowe, ekologiczne spłuczki czy czujniki ruchu, które włączają i wyłączają światło w zależności od tego czy ktoś jest w łazience czy nie oraz bezdotykowe baterie uruchamiające strumień wody w momencie podłożenia dłoni pod kran, to już dziś praktycznie standard. Do tego dochodzą zaawansowane technologicznie rozwiązania wspomagające zachowanie czystości i dbające o higienę, jak natryski z funkcją czyszczenia kamiennego osadu, deski toaletowe z powłoką antybakteryjną bazującą na nanosrebrze czy systemy sedesowe oczyszczające powietrze z nieprzyjemnych zapachów… Jest w czym wybierać!

Więcej o modnych łazienkach na stronie http://forum.leroymerlin.pl/forum/lazienka,2,106.html

Ilustracje pochodzą z serwisu www.domzpomyslem.pl oraz www.leroymerlin.pl

Previous Chcesz wyremontować dom? Kup odpowiednią wiertarkę
Next Zamki do drzwi antywłamaniowych – o czym warto pamiętać przy zakupie?

Może to Ci się spodoba

Łazienki 0 Comments

Funkcjonalne stelaże podtynkowe WC i nowoczesne przyciski spłukujące

Stelaże podtynkowe WC pozwalają nie tylko na stabilny montaż toalet podwieszanych, ale także zapewniają duży wybór dedykowanych przycisków w modnych kolorach. Producent ROCA oferuje między innymi stelaż podtynkowy DUPLO ONE

Łazienki 0 Comments

Trudny wybór ceramiki łazienkowej

Wyposażenie łazienki każdemu bardzo leży na sercu, ponieważ to wyjątkowe pomieszczenie, w którym nie tylko przeprowadza się pielęgnacje ciała, ale także i duszy. Coraz więcej bowiem jest łazienek urządzonych w

Łazienki 0 Comments

Jak dobrać wannę do łazienki? – radzi Kaldewei

Wanna to dla wielu z nas najważniejszy element każdej łazienki. Zapewnia chwilę relaksu i odprężenia po ciężkim dniu oraz ochłodę w czasie upałów. Dlatego wybór odpowiedniej wanny jest ważnym elementem

2 komentarze

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Niedawno mieliśmy remont łazienki, ale projekt przygotowała dla nas projektantka z Livingbox. Chcieliśmy, żeby wyglądała idealnie i dobrze komponowała się z resztą mieszkania. Jak dla nas - zdecydowanie minimalizm. ;)

Zostaw odpowiedź

Only registered users can comment.