Cyrkulacja w instalacji c.w.u.

Cyrkulacja w instalacji c.w.u.

W przypadku centralnego zaopatrzenia w ciepłą wodę wciąż pojawia się ten sam problem: po odkręceniu kranu musi upłynąć sporo czasu zanim woda osiągnie odpowiednią temperaturę.  Marnotrawstwo polega na tym, że w ten sposób mnóstwo czystej wody odpływa bez pożytku do kanalizacji. Przede wszystkim podczas codziennej kąpieli, ponieważ raczej mało kto ma ochotę na zimny prysznic. Lepiej jest poczekać, aż popłynie ciepła woda. Woda zostaje bezpowrotnie stracona, ale koszty za jej dostarczenie, a także za odprowadzanie ścieków pozostają.

Ciepła woda już od pierwszej kropli

Wbudowanie pompy cyrkulacyjnej do instalacji c.w.u. znacznie poprawia komfort użytkowania i skraca czas napływu ciepłej wody. Pompa tworzy cyrkulację wody, również przez wymiennik ciepła, przez co utrzymuje wszędzie tą samą temperaturę. Podgrzana woda dociera prostą drogą do wszystkich kranów w domu, także do prysznica. Pompa, która jest zamontowana na przewodzie cyrkulacyjnym bezpośrednio przed zasobnikiem c.w.u., zapewnia tłoczenie ciepłej wody w instalacji. Dzięki tej cyrkulacji udaje się uzyskać wodę o odpowiedniej temperaturze szybko i w każdym kranie.

Cyrkulacja, czyli ciągły obieg wody

Zasobniki ciepłej wody użytkowej są ogrzewane za pośrednictwem działających w domu urządzeń grzewczych. Wewnątrz zasobników zamontowane są w tym celu przekaźniki ciepła w formie wężownicy. Przez zwiniętą metalową rurę przepływa gorąca woda z systemu grzewczego i przekazuje ciepło wodzie w zasobniku. Woda w wężownicy i woda w zasobniku nie mieszają się ze sobą. Zwykle zasobniki ciepłej wody są montowane blisko kotłów grzewczych, aby w ten sposób maksymalnie skrócić drogę dopływu gorącej wody do wężownicy.

Pompa cyrkulacyjna wymusza obieg wody w domowej instalacji. Ważne jest, aby temperatura wody nie spadła przy tym więcej niż o 5oC.

Zużycie energii przez pompę cyrkulacyjną

Jak długo pompa tłocząca wodę jest w ruchu, potrzebuje do wykonania swojej pracy energii elektrycznej. Nowo instalowane pompy w domach jednorodzinnych mają moc w przedziale 10-30 W, czyli mniej więcej tyle, co energooszczędna żarówka. Starsze modele mogą jednak pobierać znacznie więcej prądu. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest wymiana starej pompy na nowe urządzenie, co szybko się zamortyzuje. Poza tym nowe pompy ciepła są zwykle wyposażone w termostaty, które automatycznie wyłączają pompę po uzyskaniu określonej temperatury. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że sieć ciepłej wody ciągle traci ciepło, kiedy rurociąg jest gorący. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym wypadku skuteczna izolacja rur. Każda strata ciepła w domu to wymierne koszty w gotówce.

Znaleźć odpowiednią temperaturę

Dalsza możliwość optymalizacji systemu zaopatrzenia domu w ciepłą wodę użytkową to prawidłowe ustawienie temperatury ciepłej wody.  Nie powinna być ani za zimna, ani za gorąca. Zbyt niskie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii Legionella.

Nie ma jednak potrzeby, aby w obawie przed bakteriami przez okrągły dzień utrzymywać cyrkulację gorącej wody na najwyższych obrotach. To wiązałoby się z ustawicznym podgrzewaniem wody, co z kolei niekorzystnie wpływałoby na efektywność kotła kondensacyjnego, czy innego źródła ciepła.

Obecnie są do dyspozycji dwa sposoby sterowania pompą cyrkulacyjną:

  • Klasyczne sterowanie za pomocą regulatora czasowego. Umożliwia wyłączanie cyrkulacji w godzinach, kiedy nie korzysta się w domu z ciepłej wody.
  • Sterowanie uzależnione od temperatury. Pompa cyrkulacyjna włącza się, kiedy temperatura spada poniżej określonej wartości.

Wykorzystanie sterownika czasowego

Pompę cyrkulacyjną można wyposażyć w sterownik czasowy albo wykorzystać podłączenie do wewnętrznego zegara regulacji systemu ogrzewania domu. Praca pompy będzie tak zaprogramowana, że będzie się ona automatyczne aktywowała np. rano, w południe i wieczorem. Zawsze w takiej porze dnia, kiedy występuje podwyższone zapotrzebowanie na ciepłą wodę w kranach. Jeśli czas pracy pompy zostanie w ten sposób dopasowany do rzeczywistych potrzeb mieszkańców domu, oszczędność energii stanie się faktem. Koszty sterownika, podobnie jak samej pompy, ulegają szybkiej amortyzacji.

Pompa cyrkulacyjna a bakterie Legionella

Regulując temperaturę trzeba pamiętać o tym, aby była nie była ona zbyt niska. Temperatura wody rzędu 40oC stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii Legionella pneumophila. Bakterie, które przedostają się do płuc człowieka podczas np. kąpieli, mogą wywołać groźną chorobę. Na szczęście giną one w temperaturze 70°C, a w temperaturze 60°C żyją tylko dwie minuty. Dlatego też woda w zasobniku c.w.u powinna utrzymywać stale temperaturę powyżej 60°C albo przynajmniej raz dziennie tę granicę przekraczać. W przypadku wzmożonego zapotrzebowania na gorącą wodę jej temperatura nie powinna jednak spaść poniżej 45°C. Z kolei w temperaturze powyżej 60°C zwiększa się mocno wydzielanie kamienia kotłowego. W regionach, gdzie występuje twarda woda, zaleca się jej filtrowanie i zmiękczanie.

Wysoka temperatura wody niesie ryzyko poparzenia. Jednak zagrożenie ze strony bakterii jest nieporównanie większe niż skutki nieostrożnego odkręcenia kranu.

Jaką wybrać pompę do zasobnika c.w.u ?

Przed zainwestowaniem w pompę cyrkulacyjną trzeba zwrócić uwagę na jej odpowiednią wielkość. Pompa o zbyt dużej mocy nie tylko niepotrzebnie zużywa dużo prądu, ale może też stwarzać problemy poprzez wysoką prędkość przepływu wody. W związku z tym, że do właściwego dobrania pompy do potrzeb wymagana jest specjalistyczna wiedza, najlepiej zlecić dobór urządzenia firmie zajmującej się kompleksowym projektowaniem instalacji i jej montażem.

Pompy cyrkulacyjne osiągają ciśnienie robocze rzędu 1,0 MPa. Tak niewielkie ciśnienie służy jedynie do pokonania oporów przepływu w instalacji. Obudowa pompy c.w.u. wykonana jest z materiału nierdzewnego – mosiądzu, brązu, stali nierdzewnej. Jakość wykonania ma tutaj pierwszorzędne znaczenie. Pompy c.w.u., w przeciwieństwie do pomp c.o., tłoczą wciąż nową wodę, w której mogą wystąpić jednak choćby minimalne ilości zanieczyszczeń. A te mogą negatywnie wpłynąć na urządzenie. Konstrukcja silnika z magnesem stałym i sferycznie ukształtowanym wirnikiem zapewnia wysoką sprawność oraz niezawodność pracy. Zużycie energii elektrycznej zostało zredukowane do poziomu 3 W.

Zalety zastosowania pompy w instalacji ciepłej wody użytkowej

  • Komfort dla mieszkańców: natychmiastowy dopływ ciepłej wody zaraz po odkręceniu kranu.
  • Mniejsze zużycie wody w domu, ponieważ zimna woda nie jest bez potrzeby wylewana do ścieków.
  • Niskie zagrożenie bakterią Legionelli, ponieważ woda o odpowiednio wysokiej temperaturze jest tłoczona w instalacji bez tworzenia zastojów.
  • We wszystkich kranach w domu jest tak samo ciepła woda.
Previous Skuteczne sposoby promocji lokalnej firmy budowlanej
Next Jak wybrać grubość bramy garażowej?

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Konstrukcja instalacji – rury spawane i bezszwowe

Dlaczego stal nierdzewna jest tak chętnie stosowanym surowcem? Aby odpowiedzieć na to pytanie należałoby bliżej przyjrzeć się jednej z najistotniejszych kategorii, jaką jest, sam skład stali nierdzewnych. To właśnie od

Instalacje elektryczne 0 Comments

GIRA – rozwiązania na miarę XXI wieku

Gira to renomowany niemiecki producent osprzętu elektrycznego, którego rozwiązania cieszą się uznaniem na całym świecie. Wszystko za sprawą połączenia atrakcyjnego wzornictwa idącego w parze z najwyższą jakością oferowanych produktów. GIRA

Ogrzewanie 0 Comments

Grzejniki dekoracyjne

Czasy, kiedy do drugoplanowych elementów wyposażenia wnętrz, takich jak grzejniki, nie przywiązywano dużej wagi, już dawno minęły. Dzisiaj, poza funkcją użytkową, grzejniki pełnią także rolę dekoracyjną. Szeroka paleta dostępnych urządzeń

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!