Jak działa pompa ciepła? Czy warto zamontować ją w domu.

Jak działa pompa ciepła? Czy warto zamontować ją w domu.

Pompy ciepła to urządzenia, które służą do ogrzewania poprzez odzyskanie ciepła z zewnętrznego źródła i przekazywanie go do budynku. Dlaczego pompy ciepła stają się coraz popularniejszym rodzajem ogrzewania w polskich domach? Czy ogrzewanie pompą ciepła jest opłacalne? Przyjrzyjmy się bliżej tym urządzeniom.

Proces działania pompy ciepła

Pompa ciepła składa się z trzech głównych elementów: parownika, sprężarki i skraplacza. Proces działania jednostki rozpoczyna się od pobierania ciepła z otoczenia za pomocą parownika. Znajduje się w nim czynnik chłodniczy, który po pobraniu ciepła z powietrza, ziemi lub z wody, przekształca się w parę o niskiej temperaturze i ciśnieniu. Następnie para jest przepompowywana przez sprężarkę do skraplacza. Sprężarka podnosi ciśnienie i temperaturę pary, która w efekcie tych działań przekształca się z powrotem w ciecz. W skraplaczu para jest w stanie oddać zgromadzone wcześniej ciepło do pomieszczenia, w którym jest zainstalowana pompa ciepła. Po tej wymianie czynnik chłodniczy trafia z powrotem do parownika, gdzie cały proces zaczyna się od nowa.

Skąd pompa ciepła pobiera energię?

Urządzenia te korzystają z energii cieplnej otoczenia, a pobrać ją mogą z wody, gruntu lub powietrza. Różnią się one wydajnością i kosztami w zależności od wybranego źródła ciepła. Powietrzne pompy ciepła są dużo tańsze w instalacji i mogą być zamontowane niemal na każdym podwórku, dzięki czemu właśnie ten rodzaj zyskał w ostatnich latach największą popularność. Gruntowe i wodne pompy ciepła są wydajniejsze, ale wymagają bardziej skomplikowanego procesu montażu, który obejmuje między innymi wykonanie odwiertów i rozłożenie kolektorów w gruncie. To zadania wiążące się z poniesieniem większych kosztów, i poświęceniem części działki na niezbędną instalację.

Oszczędność i ekologia
Pompy ciepła są bardzo wydajnymi urządzeniami, ponieważ przetwarzają jedną jednostkę energii elektrycznej, aby wyprodukować kilka jednostek energii cieplnej. Oznacza to, że wykorzystując pompę ciepła zdecydowanie można zaoszczędzić na kosztach energii, w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania, które wykorzystuje różnego rodzaju paliwa kopalne.

Pompy ciepła są również bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne systemy grzewcze, ponieważ nie emitują spalin ani innych substancji szkodliwych dla atmosfery. Dodatkowo większość pomp ciepła można wykorzystać zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń. Jednocześnie urządzenia te są bardziej wydajne i często bardziej ekologiczne niż używane dotychczas klimatyzatory. Wszystkie te aspekty powodują, że inwestycja w pompę ciepła w dłuższej perspektywie pomaga zaoszczędzić na kosztach utrzymania komfortowej temperatury w domu.

Wybór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła

Ta kwestia zależy od wielu czynników, wśród których należy wymienić zapotrzebowanie energetyczne budynku, obecność zbiornika wodnego, wielkość działki oraz budżet, jaki możemy zainwestować w montaż pompy ciepła. Aby odpowiednio dobrać urządzenie do domu, najlepiej skontaktować się z producentem lub dystrybutorem wybranej firmy. Wiele z nich oferuje bezpłatną konsultację, dzięki której będziemy mieli pewność, że sprzęt będzie spełniał nasze wymagania i prawidłowo ogrzeje dom.

Previous Gotowe domy modułowe: Twój nowy, funkcjonalny dom czeka
Next Projekty domów szkieletowych: Innowacyjne podejście do budownictwa

Może to Ci się spodoba

Ogrzewanie 0 Comments

Czym ogrzewać kamienicę?

Nowoczesne, ciepłe i suche mieszkania w tzw. nowym budownictwie to dziś standard. To te wszystkie ładne, podobne do siebie, często bardzo wygodne osiedla, w których mieszkania nieco kosztują, ale jest

Instalacje 0 Comments

Otulina kauczukowa do rur – czym jest?

Słowo „izolacja” w języku potocznym ma przynajmniej kilka znaczeń. Natomiast w fachowej nomenklaturze zwykle odnosi się ono do zabezpieczenia dwóch położonych blisko siebie układów w taki sposób, aby nie wpływały

Instalacje elektryczne 0 Comments

Chcesz zmienić dostawcę prądu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jedną z metod na obniżenie rachunków za prąd może być zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Jednak na to rozwiązanie znacznie częściej decydują się średnie oraz duże firmy niż indywidualni odbiorcy. Czy warto

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!