Sufit podwieszany w trosce o oszczędności energetyczne

Sufit podwieszany w trosce o oszczędności energetyczne

Elementy wykończeniowe – w tym także sufity podwieszane – podobnie, jak materiały budowlane i konstrukcyjne, odgrywają istotną rolę m.in. w procesie efektywnego wykorzystywania energii w zielonych budynkach

<ûG

We współczesnym budownictwie coraz większy nacisk kładzie się na tzw. zielone rozwiązania. Nowoczesne, ekologiczne realizacje to jednak nie tylko projekty przyjazne dla środowiska naturalnego. Współczesny, energooszczędny i zrównoważony budynek to kwintesencja innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości materiałów, dzięki którym możliwa jest zarówno maksymalna dbałość zarówno o środowisko zewnętrzne, jak i o środowisko wewnętrzne oraz komfort, bezpieczeństwo i ergonomię użytkowania obiektu.

Sufit ma znaczenie!

Projektując budynek energooszczędny, architekci koncentrują się głównie na materiałach budowlanych – począwszy od izolacji, a skończywszy na montażu specjalnych okien. Jednak w procesie efektywnego wykorzystania energii, równie ważną rolę odgrywają takie materiały wykończeniowe, jak np. sufity podwieszane – wyjaśnia Anna Baczkowska, architekt i kierownik technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Armstrong. Ponieważ sufity podwieszane są coraz bardziej popularnym i często stosowanym rozwiązaniem we wnętrzach obiektów o zróżnicowanych funkcjach i w tych przestrzeniach zajmują zwykle znaczną powierzchnię, należy się spodziewać, że ich obecność może mieć istotny wpływ na jakość środowiska wewnętrznego oraz jego efektywność energetyczną. –Odpowiednio dobrane sufity podwieszane pozwalają na uzyskanie oszczędności energii elektrycznej przede wszystkim dzięki bardzo wysokiemu poziomowi odbicia światła – tłumaczy Anna Baczkowska.

Rola odbicia światła

Wysoki współczynnik odbicia światła poprawia oświetlenie wnętrza, pozwalając na zastosowanie mniejszej liczby opraw oświetleniowych, zredukowanie mocy oświetlenia elektrycznego, a zatem również obniżenie kosztów konserwacji i napraw. – Sufity podwieszane o współczynniku odbicia światła na poziomie 90% lub wyższym, np. ULTIMA i PERLA, gwarantują realne oszczędności. Dzięki wzmocnieniu efektywności oświetlenia pośredniego i poprawie jasności całego pomieszczenia, możliwe jest odzyskanie nawet do 90% światła. Dla porównania, tradycyjne sufity pozwalają jedynie na 75% rekompensatę – podkreśla Anna Baczkowska. Ponadto, zastosowanie sufitów podwieszanych Armstrong, pozwala na uzyskanie 20% oszczędności w przypadku korzystania z oświetlenia pośredniego (elektrycznego) oraz prowadzi do zmniejszenia całkowitych kosztów energii elektrycznej w budynku nawet o 11%.

Jeszcze więcej oszczędności!

Ciekawym i wartym uwagi rozwiązaniem mogą być również płyty sufitowe z wbudowanymi kapsułami z materiałem zmiennofazowym, które pozwalają na zachowanie komfortu cieplnego we wnętrzach i optymalizowanie kosztów zużycia energii potrzebnej do jego osiągnięcia. – Taką innowację wprowadziliśmy niedawno do oferty naszych sufitów metalowych nieperforowanych. Wspólnie z firmą BASF stworzyliśmy rewolucyjny produkt, CoolZone, który kumuluje, a następnie uwalnia duże ilości energii, by w ten sposób znacznie obniżać koszty chłodzenia i pozwalać utrzymać komfortową temperaturę pomieszczeń. Ekologiczny sufit CoolZone z mikrokapsułkami BASF Micronal to rozwiązanie na miarę XXI wieku! – dodaje Anna Baczkowska.

Czy wiesz, że…?

Tworzymy błyskotliwe zielone systemy!

Firma Armstrong od wielu lat tworzy rozwiązania, dzięki którym zielone budynki stają się jeszcze bardziej energooszczędne, ergonomiczne i komfortowe dla użytkowników. Inicjatywy oraz produkty firmy Armstrong są często wyróżniane specjalnymi nagrodami i certyfikatami. Dla przykładu, produkt CoolZone otrzymał w 2012 roku prestiżową nagrodę „Green Product of the Year – Zielony Produkt Roku” przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.

Rozumiejąc wagę i konieczność rozwoju dziedziny budownictwa zrównoważonego, specjaliści z firmy Armstrong chętnie dzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Warto wziąć to pod uwagę podczas projektowania i realizowania kolejnych zielonych inwestycji.

Previous System ogrodzeń Legi R uno D
Next Podłogi Bauwerk Villapark – dobry design nie boi się „podłogówki”

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Składanie serwetek – sposób na rozwój wyobraźni dziecka, przyszłego architekta

Olbrzymia wyobraźnia to jedna z najważniejszych cech, którą powinien odznaczać się każdy architekt. Mało, kto wie, ale wyobraźnię można skutecznie rozwijać od najmłodszych lat życia dziecka. Wyobraźnia wpływa nie tylko

Budowa domu 0 Comments

Klasa betonu – co to takiego?

Beton to materiał wyjątkowo chętnie używany w budownictwie. Jego szerokie zastosowanie obejmuje zarówno elementy konstrukcyjne jak i dekoracyjne domów jednorodzinnych czy wielkich biurowców. Mało tego, w wyniku trendu promującego minimalistyczne

Ogrzewanie 0 Comments

Kotły grzewcze na paliwa stałe – czy to się opłaca?

O wysokości rachunków za zużytą energię cieplną decydują głównie rodzaj i cena spalanego paliwa. Dużą rolę odgrywa również sprawność systemu grzewczego – nie zawsze możemy cieszyć się 100% efektywnością urządzeń.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!