Czy można zamontować rekuperator w mieszkaniu w bloku?

Czy można zamontować rekuperator w mieszkaniu w bloku?

W większości domów wolnostojących montowany jest system wentylacji opierający się na pracy rekuperatora. Takie rozwiązanie zapewnia stały dostęp do świeżego i zdrowego powietrza, które jest rozdysponowywane po całym budynku. Oprócz sprawnej wymiany gazów rekuperacja gwarantuje oszczędności na ogrzewaniu w trakcie zimy (z wywiewanego powietrza jest bowiem odprowadzane ciepło) oraz możliwość filtrowania nawiewanego gazu z zanieczyszczeń. To ogrom korzyści, które z pewnością doceni każdy domownik. Czy jest jednak możliwe zainstalowanie wentylacji mechanicznej w mieszkaniu w bloku? Przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się więcej o rekuperacji w tego rodzaju budownictwie.

Rodzaje wentylacji w budynkach

W mieszkaniach w blokach przede wszystkim projektowany jest system wentylacji grawitacyjnej. To starszy rodzaj instalacji odpowiadającej za cyrkulację powietrza w pomieszczeniach i niestety posiada on kilka istotnych wad. Przede wszystkim działanie wentylacji grawitacyjnej jest uzależnione od warunków panujących na dworze. System ten opiera się bowiem na różnicy temperatur w powietrzu znajdującym się wewnątrz domu w porównaniu do gazu na zewnątrz budynku. To wiąże się nie tylko z obecnością mało przyjemnych przeciągów w mieszkaniu, ale również z brakiem wentylacji w trakcie upalnych miesięcy. Pierwszy z wymienionych aspektów powoduje dodatkowo straty cieplne, co może również wpływać na wyższe rachunki za ogrzewanie.

Zalety wentylacji mechanicznej

Rekuperacja to stosunkowo nowy rodzaj wentylacji stosowany w budynkach. Jej największą zaletą jest cyrkulacja powietrza, która zachodzi non stop o każdej porze dnia oraz nocy. Dzieje się to za sprawą najważniejszego elementu całego systemu, czyli rekuperatora. Jego mechanizm działa cały czas, dlatego wymiana zużytego powietrza na świeże ma miejsce niezależnie od warunków panujących na dworze.

Kolejną, często wymienianą przez użytkowników rekuperacji, korzyścią jest mniejsza strata cieplna w porównaniu np. do wentylacji grawitacyjnej. W centrali wentylacyjnej zachodzi bowiem proces pobierania ciepła z wywiewanego powietrza i ogrzania nawiewanego gazu. Dzięki temu różnica pomiędzy świeżym powietrzem a wnętrzem mieszkania praktycznie nie istnieje. W praktyce oznacza to, że domownicy nie muszą odkręcać kaloryferów na dużą moc, aby osiągnąć ulubioną temperaturę we własnym domu.

Możliwość zainstalowania filtrów oczyszczających powietrze z pewnością ucieszy dużą część osób rozważających zakup systemu wentylacji mechanicznej. W instalacji bez problemu umieścisz specjalistyczne produkty odpowiedzialne za usunięcie cząsteczek zanieczyszczeń, różnego rodzaju drobnoustrojów, a nawet niektórych alergenów z powietrza. Dzięki temu nawet alergicy będą mogli cieszyć się komfortowymi warunkami we własnych czterech ścianach. Jeśli jednak zdecydujesz się na montaż filtra, pamiętaj o jego regularnej wymianie. W przeciwnym razie zapchany zanieczyszczeniami produkt będzie osłabiał cyrkulację powietrza.

Wentylacja z rekuperatorem – czy można ją zamontować w mieszkaniu?

Teraz pora na najważniejsze pytanie – czy mieszkańcy bloków również mogą korzystać z dobrodziejstw wentylacji mechanicznej? Odpowiedź brzmi – tak, jak najbardziej! Wentylacja mechaniczna jest obecnie najczęściej montowana w domach wolnostojących, ponieważ takie rozwiązanie jest stosunkowo proste. Wtedy projektant systemu odpowiadającego za cyrkulację powietrza może dostosować schemat kanałów wentylacyjnych do charakterystyki budynku oraz wyznaczyć osobne pomieszczenie na rekuperator.

Obecnie jednak firmy zajmujące się projektowaniem rekuperacji stworzyły takie produkty, które można również zamontować w bloku. Rekuperator oraz inne elementy będą wyglądać nieco inaczej niż w przypadku projektów dla domów jedno- oraz wielorodzinnych, jednak domownicy mieszkania w bloku również mogą cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem. Najważniejsza różnica polega na uzyskaniu pozwolenia na montaż wyrzutni oraz czerpni na elewacji budynku od zarządcy. Kiedy otrzymasz zgodę, doświadczony projektant rozpocznie tworzenie systemu rekuperacji, który będzie dopasowany do Twojego mieszkania w bloku.

Previous Verlinger - dystrybutor produktów remontowych
Next Nasiona aksamitki idealne do wiosennego ogrodu

Może to Ci się spodoba

Wykończenia wnętrz 0 Comments

Kiedy warto zamontować fototapety do przedpokoju?

Aranżacja przedpokoju często schodzi na dalszy plan remontu i trudno się temu dziwić. Pierwszeństwo ma kuchnia i łazienka, bez których po prostu trudno się obyć. Glazura, armatura, sprzęty, meble i

Mieszkanie

Ile musimy mieć na mieszkanie w Warszawie

Na Białołęce zamieszkamy na swoim za 6 tys. zł za metr, a za mieszkanie od dewelopera na Mokotowie zapłacimy ponad 8,5 tys. zł/ m kw. Kwota, jaką nabywcy mieszkań w

Mieszkanie 0 Comments

Formy geometryczne świetnym elementem dekoracyjnym wnętrz

Geometria jest ponadczasowa. Bazujący na jej elegancji, czystości i prostocie design w zasadzie nigdy nie wychodzi z mody. Kreatywna zabawa linią i kształtem oraz zdecydowane kontrasty barwne pozwalają tworzyć nowoczesne,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!