Izolacja balkonów i tarasów membraną EPDM

Izolacja balkonów i tarasów membraną EPDM

Ostatnimi czasy membrany hydroizolacyjne EPDM stały się bardzo pożądanymi produktami. Wykorzystuje się je powszechnie jako membrany uszczelniające na dach. Jednak membrany dachowe EPDM sprawdzą się również w innym zastosowaniu, a mianowicie jako izolacja tarasu lub balkonu. Dlaczego izolacja balkonu czy też izolacja tarasu nad pomieszczeniem z wykorzystaniem membran uszczelniających na dach to dobry pomysł?

Membrany dachowe EPDM i ich właściwości

Aby wyjaśnić, dlaczego izolacja tarasu z wykorzystaniem membrany hydroizolacyjnej EPDM to dobry pomysł, warto przedstawić, czym właściwie jest ta membrana. Często określa się ją, jako membrana uszczelniająca na dach. Nic w tym dziwnego, w końcu zwykle EPDM wykorzystuje się jako pokrycie dachowe. W rzeczywistości jednak zakres możliwych zastosowań jest o wiele szerszy.

Generalnie membrana EPDM to konstrukcja stworzona z terpolimeru. Jest połączeniem monomerów etylenowo-propylenowo-dienowych. Przekładając to na nieco prostszy język, membrany hydroizolacyjne to konstrukcje wykonane z kauczuku po wulkanizacji. EPDM to elastomer, co oznacza jego dużą rozciągliwość. Innymi słowy, pomimo rozciągania oraz dużych nacisków materiał nie ulega uszkodzeniom i szybko powraca do pierwotnego kształtu. Między innymi dzięki temu doskonale sprawdza się zarówno jako pokrycie dachu, jak i izolacja balkonu.

Izolacja tarasu jest istotna

Każdy zdaje sobie sprawę, jak ważna jest izolacja ścian i sufitów. Nie każdy jednak jest świadomy tego, że izolacja balkonu czy tarasu również jest bardzo istotna. Najlepiej pomyśleć o niej już na etapie budowy domu. Dlaczego izolacja tarasu przy użyciu membrany dachowej EPDM jest tak ważna? Wyróżnić można co najmniej kilka powodów:

  • ochrona przed wilgocią,
  • wydłużenie żywotności konstrukcji
  • zabezpieczenie pomieszczenia pod tarasem.

Każda z wymienionych powyżej przyczyn jest tak samo istotnym argumentem przemawiającym za tym, aby została zamontowana membrana hydroizolacyjna. Po pierwsze stanowi ona barierę dla wilgoci. Rzecz w tym, iż wilgoć stanowi szereg poważnych zagrożeń. Jeśli przenika w głąb konstrukcji, może zagrozić jej stabilności. Warto ochronić balkon czy też taras, jak również pozostałe elementy budynku, którym zagraża przenikająca wilgoć. Jednak wilgoć to nie tylko problemy z budynkiem, ale również powstawanie pleśni i grzybów, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Warto mieć na uwadze, że izolacja tarasu z użyciem membrany dachowej EPDM może się przyczynić do wydłużenia żywotności konstrukcji. Dzieje się to nie tylko poprzez zapobieganie szkodliwemu działaniu wilgoci. Rzecz w tym, iż membrana hydroizolacyjna EPDM jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie promieni UV oraz ozonu. Stanowi ona barierę, która chroni taras lub balkon przed wymienionymi czynnikami.

Warto również wspomnieć o tym, że membrana uszczelniająca na dach EPDM bywa wykorzystywana jako izolacja tarasu nad pomieszczeniem. W takiej sytuacji pełni również tę samą funkcję, co pokrycia dachowe. Otóż zapewnia szczelność sufitu danego pomieszczenia, zapobiegając przeciekaniu wody do pomieszczenia.

Membrana hydroizolacyjna EPDM i jej montaż

Warto zauważyć, że membrany uszczelniające na dach EPDM to nie tylko dobre pokrycia dachowe i izolacja balkonu, ale również materiał, który łatwo zamontować. Samoprzylepne pokrycia dachowe EPDM to od dłuższego czasu hit wśród osób, które cenią sobie czas oraz większość rzeczy związanych z budową czy remontem wolą wykonywać samodzielnie. W przypadku tarasów czasami również możliwy jest samodzielny montaż membrany, jednak przeważnie zaleca się wykonanie go przez specjalistę. Nie oznacza to jednak wcale, że czynność ta zabiera wiele czasu. Najczęściej izolacja tarasu lub balkonu z użyciem membran dachowych EPDM polega na:

  • mocowaniu mechanicznym,
  • mocowaniu klejem,
  • układaniu luzem z obciążeniem.

W odpowiednich okolicznościach każde z wymienionych rozwiązań może być odpowiednie. O tym, które z nich zastosować, zawsze powinien decydować specjalista, który potrafi najtrafniej ocenić sytuację.

Nie ma wątpliwości, że wykonanie izolacji tarasu, jak również izolacji balkonu, to konieczność. Warto wykorzystać do tego membranę hydroizolacyjną EPDM, która gwarantuje brak przenikania wody oraz daje szereg innych korzyści, które wymieniono w powyższym tekście. Wykonanie izolacji warto zlecić fachowcom, którzy wybiorą najlepsze rozwiązanie i profesjonalnie zrealizują projekt. Na stronie https://epdmmembrany.pl/izolacja-tarasu-izolacja-balkonu/ znajdziecie więcej informacji na temat izolacji tarasu i balkonu.

Previous Czym charakteryzują się nieruchomości premium?
Next Dlaczego warto robić schody z betonu?

Może to Ci się spodoba

Izolacja budynku 1Comments

Jakich błędów unikać wykonując izolacje domu?

Wielu ludziom wydaje się, że mogą sami wykonywać czynności związane w pracami konstrukcyjnymi oraz remontowymi. O ile przy naprawianiu rury potrzebna jest pomoc hydraulika po to, aby jeszcze bardziej nie

Izolacja budynku 0 Comments

Mostki termiczne – pułapka dla termoizolacji

Jeśli chcesz sobie wyobrazić, jak działa termoizolacja, pomyśl o termosie, który utrzymuje temperaturę wewnątrz. Żeby to było możliwe, termos musi być szczelny. Izolacja termiczna – też, ale w tym przypadku

Izolacja budynku 0 Comments

Systemy ociepleń Optolith

Kiedy przepłacamy, a kiedy źle oszczędzamy na systemie ociepleń? Dobór rodzaju izolacji termicznej oraz rodzaju tynku do konkretnej sytuacji budowlanej. Ocieplanie ścian zewnętrznych budynków to konieczność, m.in. ze względu na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!