Jak wybrać grubość bramy garażowej?
Od tego, jaką grubość będzie mieć brama, zależy izolacyjność termiczna garażu. Jeśli jest on jest dodatkowo ogrzewany lub połączony z domem, ta kwestia nie powinna schodzić na drugi plan. Brama garażowa jest bowiem jednym z najtrudniejszych miejsc do uszczelnienia w całym budynku. Zaniedbanie jej izolacyjności przełoży się na ogromne straty ciepła, a tym samym wyższe rachunki za ogrzewanie.
Jaka grubość bramy garażowej jest najlepsza?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od rodzaju budynku i jego przeznaczenia. Inaczej będzie w przypadku garażu domu jednorodzinnego, a inaczej, gdy wybieramy bramę do obiektu przemysłowego. Przykładowo w halach o dużej powierzchni, gdzie odbywa się produkcja, musimy zapewnić pracownikom odpowiednią temperaturę. Do takich pomieszczeń zalecane jest stosowanie bram przemysłowych o grubości 67 mm, które pozwalają uzyskać współczynnik przenikalności cieplnej U na poziomie 0,52 W/m²K.
Wybierając natomiast bramę do garażu, to inwestor musi zdecydować, jaka temperatura ma panować w tym pomieszczeniu i pod tym względem dobrać odpowiednią grubość bramy. W domach energooszczędnych i pasywnych, których liczba będzie w najbliższych latach rosła, nie uwzględnia się ogrzewania garażu, bowiem nie jest możliwe zastosowanie w nim rekuperacji. Kilkukrotne otwarcie bramy pozwala uciec ogrzanemu powietrzu z garażu. Z drugiej strony wysokie temperatury nie są korzystne dla samochodów z uwagi na przyspieszoną korozję. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie brama segmentowa o grubości blatu 40-42 mm, której współczynnik U wyniesie 1,2-1,3 W/m²K. Zapewni ona nie tylko wystarczającą temperaturę, ale także energooszczędność – jest to bowiem najbardziej ekonomiczne rozwiązanie na rynku.
Jak dostosować bramę garażową do budynku?
Poza powyższymi kryteriami, należy wziąć pod uwagę także inne parametry garażu, aby uniknąć niepotrzebnych strat ciepła. W przypadku, gdy mieści się on w bryle budynku, nie możemy pomijać odpowiedniej termoizolacji ścian i sufitu w taki sposób, by odizolować garaż od ogrzewanych pomieszczeń. W takim przypadku zaleca się stosowanie ciepłych drzwi garażowych łączących garaż z pozostałą częścią budynku. Takie rozwiązanie znacznie ograniczy przenikanie ciepła, co przełoży się na niższe koszty eksploatacji.
Inna kwestia to planowany sposób użytkowania garażu. Jeżeli zamierzamy zmienić funkcję pomieszczenia przeznaczonego na garaż, np. na prowadzenie w nim pracowni, kryteria wyboru bramy będą inne. Takie pomieszczenie prawdopodobnie będzie ogrzewane, a bram rzadko otwierana. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie bramy o najwyższej izolacyjności cieplnej, np. Hörmann LPU 67 Thermo. Grubość blatu w tym modelu to aż 67 mm pianki poliuretanowej z dwoma ściankami wykonanymi z blachy (zewnętrzną i wewnętrzną), które nie mają ze sobą styczności. Dzięki temu zabiegowi możemy uzyskać bardzo niski współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 1,0 W/m²K. Taki wynik jest charakterystyczny dla budynków pasywnych i energooszczędnych, ponieważ oznacza doskonałą izolacyjność i ekonomię.
Jak poprawić izolacyjność cieplną bramy garażowej?
Jeżeli chcemy jak najbardziej zminimalizować straty ciepła w garażu, warto zastosować dodatkowe elementy poprawiające izolacyjność bramy. Takie rozwiązania zwiększające energooszczędność bram garażowych oferuje firma Hörmann. Przy montażu bramy LPU 42 lub LPU 67 Thermo, możemy zainstalować bowiem specjalny zestaw do ościeżnicy ThermoFrame. Dzięki temu wskaźniki izolacji bramy mogą poprawić się nawet o 15%. Na wspomniany zestaw składają się profile z tworzywa sztucznego z dodatkowymi podwójnymi uszczelkami, które doskonale eliminują mostek termiczny powstały między murem a ościeżnicą bramy.
Bez prawidłowego montażu brama nie będzie ciepła!
Powyżej omówione kwestie związane z poprawą izolacyjności garażu i bramy, nie będą miały racji bytu, jeżeli brama będzie zamontowana niepoprawnie. Każdy inwestor powinien zdawać sobie sprawę z tego, że podane przez producentów parametry dotyczą jedynie produktów zainstalowanych poprawnie. Jeżeli montaż bramy będzie niewłaściwy, oczekiwania inwestora – co do walorów technicznych czy funkcjonalności – nie zostaną spełnione. Z tego względu najbardziej renomowane marki starają się oferować klientom także kompleksową instalację – np. firma Hörmann, która wspiera wszelkie działania swoich Partnerów Handlowych, dzięki czemu usługi montażowe są na najwyższym poziomie. Ponadto pracownicy firmy zawsze informują swoich klientów, że profesjonalnie wykonany montaż połączony z regularnymi przeglądami i fachowym serwisem pozwala zachować fabryczną gwarancję oraz zapewnia bramom
wieloletnią trwałość. Wybierając producenta bramy garażowej, zwróćmy więc uwagę na wspomniane aspekty, ponieważ od nich będzie zależeć zarówno trwałość i izolacyjność produktu, jak i koszty eksploatacji całego budynku.
Może to Ci się spodoba
Jaką działkę kupić, by móc szybko postawić na niej dom?
Budowa domu wymaga wyboru oraz zakupu działki. Jednym z najważniejszych kryteriów w tym przypadku jest jej uzbrojenie. Prąd oraz woda są niezbędne już podczas prac budowlanych, dlatego warto sprawdzić, czy
Skuteczne sposoby promocji lokalnej firmy budowlanej
W promocji lokalnej firmy budowlanej warto wykorzystać wszystkie możliwe sposoby. Najskuteczniejsze to Internet, media lokalne (prasa i telewizja), własne materiały reklamowe, targi budowlane i marketing szeptany. Być tam, gdzie potencjalni
Kurs na podesty ruchome – Dla kogo?
Podesty ruchome to urządzenia transportu bliskiego wykorzystywane w sektorze przemysłowym, produkcyjnym, magazynowym oraz usługowym. Aby obsługiwać takie urządzenia, trzeba ukończyć kurs na podesty ruchome. Podest ruchomy jest urządzeniem służącym do
Zostaw odpowiedź
Only registered users can comment.
1 Comment
obywatelag
27 lipca, 15:06