Jak przezimować meble ogrodowe w garażu?

Jak przezimować meble ogrodowe w garażu?

Garaż to miejsce do przechowywania samochodu. To również praktyczne pomieszczenie, w którym magazynuje się rozmaite domowe przedmioty, a także wyposażenie ogrodowe. Nie wszystkie bowiem sprzęty mogą być przetrzymywane w ogrodach przez cały rok, ze względu na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Garaż staje się zatem idealnym schronieniem dla mebli ogrodowych, by bez uszczerbku przetrwały do kolejnego sezonu, pełnego wypoczynku na świeżym powietrzu w ogrodzie.

O czym pamiętać, gdy planuje się magazynowanie zestawu mebli ogrodowych w przydomowym garażu? Kilka wskazówek znajdziecie w dalszej części tekstu.

Jakie meble przechowuje się w garażu?

Wiele elementów wyposażenia ogrodowego można swobodnie przechowywać na zewnątrz przez cały rok. Dotyczy to jednak rozwiązań, którym nie szkodzą zmienne warunki atmosferyczne, jak choćby wilgoć, opady deszczu lub śniegu, promieniowanie słoneczne, skoki temperatury.

Na takie czynniki szczególnie narażone są produkty, wykonane z naturalnych surowców, jak choćby:

  • drewno,
  • wiklina,
  • rattan.

W większości przypadków takie komplety mebli wymagają składowania w okresie zimowym we wnętrzach, by w dobrej kondycji przetrwały do kolejnego sezonu. Wyjątek stanowią produkty z niektórych gatunków drewna egzotycznego, zawierające w swojej strukturze naturalne impregnaty, a także wyposażenie aluminiowe, nie niszczejące pod wpływem korozji.

Pozostałe meble wymagają składowania w odpowiednich warunkach. Często idealnym miejscem do tego celu stają się garaże.

Miejsce w garażu – gdzie zmagazynować meble?

Do garażu trafiają różne typy wyposażenia, które pozwalają uporządkować przestrzeń, zwiększyć jej funkcjonalność i bezpieczeństwo. Najczęściej są to regały i szafy narzędziowe, które można znaleźć w ofercie sklepu https://bazkar.pl/, do ułożenia wszystkich przydatnych akcesoriów i sprzętów, potrzebnych do prac domowych lub ogrodowych.

Takie konstrukcje potrafią przydać się do przechowywania mebli ogrodowych składanych. Można je bowiem bezpiecznie położyć na otwartym regale, by nie zajmowały zbyt wiele cennego miejsca. Bardziej rozbudowane konstrukcje natomiast wymagają nieco podłogi pod ścianą, w suchej części garażu z dobrą wentylacją. Najlepiej ustawić je z dala od okna, w przestrzeni, gdzie nie będą utrudniały przemieszczania się, ani wykonywania innych czynności.

Jak przygotować meble do przechowywania w garażu?

Meble ogrodowe przed zmagazynowaniem w garażu wymagają właściwego przygotowania. Podstawą jest oczywiście dokładne oczyszczenie wszystkich elementów. Najlepiej zrobić to wilgotną szmatką, dbając o to, by woda nie wniknęła w głąb drewna, wikliny lub rattanu. Może to bowiem spowodować trwałe uszkodzenie materiału, co prowadzi do pogorszenia się jego walorów wizualnych, a niekiedy też do nieodwracalnego zniszczenia mebla.

Po wyschnięciu, warto dobrze przyjrzeć się konstrukcji. Jeśli występują na niej uszkodzenia, trzeba je zabezpieczyć i zeszlifować. Kolejnym etapem jest impregnacja, właściwie dobranym preparatem ochronnym na bazie wosków, olejów lub lakieru. Jego skład musi być dopasowany do konkretnego typu materiału, warto więc sięgać po rozwiązania rekomendowane przez producenta mebli ogrodowych.

Poduszki na meble ogrodowe warto wyprać oraz zapakować oddzielnie w worki lub pokrowce, by mieć pewność, że zachowają czystość i piękny wygląd.

Dodatkowe akcesoria, czyli jak zabezpieczyć meble w garażach?

Meble ogrodowe układa się w garażach na kilka sposobów. Bardzo wygodnym typem konstrukcji są krzesła przystosowane do sztaplowania, czyli składowania jedno na drugim. Pozwala to oszczędzić miejsce i wygodnie przechować meble we wnętrzu.

Oczyszczone i zaimpregnowane meble, powinno się okryć folią lub pokrowcem, by nie zabrudziły się podczas kilkumiesięcznego składowania w pomieszczeniu. Idealnie do tego celu nadają się dedykowane pokrowce, szyte z materiału zapewniającego cyrkulację powietrza, a przy tym optymalnie chroniącego powierzchnię mebli przed zaplamieniem lub uszkodzeniem mechanicznym.

Magazynowanie mebli w garażu – praktyczne i wygodne rozwiązania

Wiele rodzajów mebli ogrodowych wymaga składowania w odpowiednich warunkach, by bezpiecznie przetrwały zimę. Idealnym miejscem do tego celu wydaje się przydomowy garaż, zwłaszcza gdy zadba się o dobre przygotowanie wyposażenia oraz samego wnętrza. Wówczas można cieszyć się z pięknych zestawów ogrodowych przez naprawdę wiele lat.

Previous Oświetlenie w małej kuchni – jakie lampy wybrać?
Next Lewarki do maszyn warsztatowych - jakie są ich rodzaje?

Może to Ci się spodoba

Ogród 0 Comments

Jak w 5 krokach uporządkować ogród jesienią?

Jesień w tym roku szybko wytoczyła swoje najcięższe działa – nawet jeśli dni są słoneczne, to jest już znacznie chłodniej, a poranki bywają deszczowe lub niemal mroźne. To znak, że

Architektura ogrodów 0 Comments

Eleganckie i trwałe meble ogrodowe

Lubisz eleganckie i trwałe rozwiązania? Takie, które cieszą oko przez długie lata? Postaw na styl w ogrodzie, tworząc w nim kompozycję z trwałych i praktycznych mebli technorattanowych. Lubisz eleganckie i

Architektura ogrodów 0 Comments

Aranżacja cienistych zakątków w ogrodzie

Masz problem z aranżacją ogrodu, w którym królują duże drzewa i gęsto posadzone krzewy? Chcesz wykorzystać każdy skrawek dostępnej wokół Twojego domu przestrzeni? Sprawdź jak zagospodarować cieniste zakątki ogrodu i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!