Czy blaszane domki ogrodowe są trwalsze niż drewniane?

Czy blaszane domki ogrodowe są trwalsze niż drewniane?

Domki ogrodowe to wygodne rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze – zarówno wśród właścicieli małych, jak i większych ogródków. Konstrukcje te są funkcjonalne  i wygodne. Dodatkowo zapewniają bezpieczne miejsce do przechowywania narzędzi i urządzeń ogrodniczych. Wiele osób wykorzystuje je również jako pomieszczenie na rowery, hulajnogi, skutery bądź inne mniejsze pojazdy. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych propozycji wykonanych z różnych materiałów z każdej półki cenowej. Jaki domek ogrodowy wybrać? Czy blaszaki ogrodowe są trwalsze niż domki wykonane z drewna?

Domek ogrodowy – zastosowanie

Domek ogrodowy to osobne pomieszczenie umieszczone na zewnątrz domu. Miejsce domku ogrodowego – jak sama nazwa wskazuje – znajduje się w ogrodzie. Najczęściej konstrukcje te umieszczane są w kątach ogrodów, tuż przy ogrodzeniu.

Domki ogrodowe pełnią wiele różnych funkcji. Dużą popularność zawdzięczają między innymi swojej uniwersalności i funkcjonalności. Zazwyczaj wykorzystywane są do przechowywania narzędzi ogrodowych oraz kosiarek, pił bądź elektrycznych noży i sekatorów. Szczelna konstrukcja zapewnia zabezpieczenie przed szkodliwymi wpływami czynników zewnętrznych, takich jak woda.

Często domki ogrodowe spełniają również rolę mini garaży do przechowywania rowerów lub innych pojazdów niemechanicznych. Zdarza się, że jest to także miejsce na skuter bądź motorynkę. Wiele osób decyduje się na taką mniejszą, ogrodową wersję garażu ze względu na wygodę takiego rozwiązania.

Ogrodowe konstrukcje sprawdzą się także jako domki do przechowywania zabawek zewnętrznych dla dzieci. Basen, trampolina, siatka do siatkówki lub akcesoria do grania w gry zespołowe muszą mieć stałe miejsce składowania – szczególnie poza sezonem. Domek ogrodowy zapewni bezpieczeństwo i ochronę, a także przechowa zabawki w jednym pomieszczeniu, co zminimalizuje ryzyko pogubienia poszczególnych elementów.

Z czego wykonane są domki ogrodowe?

Ogrodowe domki najczęściej zbudowane są według jednego schematu, który można w pewnym stopniu modyfikować pod wymagania klientów. Konstrukcje różnią się od siebie wielkością, ilością okien, materiałem, a także rodzajem dachu. Dzięki tak dużej różnorodności każdy znajdzie produkt spełniający jego oczekiwania.

Istnieje kilka rodzajów domków:

  • blaszane domki ogrodowe,
  • plastikowe domki ogrodowe,
  • drewniane domki ogrodowe,
  • murowane domki ogrodowe.

Obecnie najpopularniejsze są blaszane domki ogrodowe oraz domki drewniane. Te wykonane z plastiku cechują się bowiem niską trwałością, natomiast konstrukcje murowane są znacznie droższe niż ich drewniane lub blaszane odpowiedniki.

Blaszane domki ogrodowe

Domki ogrodowe blaszane to jedna z najczęściej wybieranych opcji. Dlaczego? Wykonane są z blachy, która gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi oraz gryzoniami. Dodatkowo ich konstrukcja jest lekka i nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy podczas montażu. Dzięki temu blaszaki ogrodowe można po pewnym czasie przenieść w inne miejsce. Co więcej, blaszane domki ogrodowe cechują się atrakcyjną ceną. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się na ten rodzaj zabudowy ogrodowej.

Warto także zaznaczyć, że współczesne domki blaszane prezentują się bardzo estetycznie. Dzięki najnowszym technologią możliwe jest trwałe przemalowanie blachy na inny kolor, a nawet ucharakteryzowania jej powierzchni na materiał drewnopodobny. Takie rozwiązanie powoduje, że odpowiednio dobrane blaszane domki ogrodowe mogą wpisać się w wizualny charakter ogrodu, a nawet stanowić jego ozdobę.

Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się produkcją oraz montażem tego rodzaju konstrukcji. Jednym z producentów wysokiej jakości blaszanych domków ogrodowych jest Stalmex. Na stronie Blaszaki.com.pl można znaleźć szeroki wybór zabudowy zewnętrznej, w tym również domki blaszane ogrodowe 0 różnych kolorach, wymiarach i cenach. Dodatkowo eksperci udzielą wielu przydatnych rad takich jak np. ulokowanie domku blaszanego w zacienionym miejscu, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania.

Drewniane domki ogrodowe

Domki blaszane często porównywane są z domkami ogrodowymi drewnianymi. Wiele osób ceni sobie drewno jako materiał naturalny, który wpisuje się w charakter przestrzeni ogrodowej. Jest to niewątpliwy atut pomieszczeń ogrodowych z tego materiału. Drewno zapewnia także wiele możliwości konstrukcyjnych – możliwe jest zastosowanie różnych kształtów takiego domku ogrodowego np. dobudowanie tarasu przed wejściem.

Należy jednak zaznaczyć, że drewniane domki ogrodowe są mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych takich jak wilgoć bądź gryzonie. Wymagają również regularnej konserwacji, która utrzyma drewno w dobrym stanie podczas każdej pory roku. Przed zakupem warto się upewnić, czy domek został fabrycznie zaimpregnowany – jeśli nie, konieczne jest wykonanie tej czynności samodzielnie.

Ogrodowe domki blaszane i drewniane – które lepsze?

Wybór odpowiedniego  domku ogrodowego to trudna decyzja. Należy wziąć pod uwagę kilka znaczących czynników takich jak przeznaczenie, projekt, materiał wykonania, a także cena. To często właśnie od kosztów zależy ostateczne rozstrzygnięcie.

W takim razie, który domek jest lepszy – drewniany, czy blaszany? Trudno tutaj o jednoznaczne rozstrzygnięcie, ponieważ wiele zależy od osobistych preferencji nabywcy. Wiele osób bierze pod uwagę finansowy aspekt całej inwestycji. Pod tym względem drewniany domek ogrodowy może kosztować nawet dwa razy więcej niż jego blaszany odpowiednik.

Warto także zastanowić się nad trwałością takiej konstrukcji oraz nakładem pracy potrzebnym, aby utrzymać domek w dobrym stanie. W tym wypadku lepiej sprawdzi się blaszak ogrodowy, który cechuje się większą wytrzymałością i odpornością od domku drewnianego. Szczególnie że ten wymaga częstej konserwacji ze względu na podatność na szkodliwe warunki pogodowe.

Z pewnością domki drewniane wygrywają swoją prezencją, jednak nowoczesne domki blaszane drewnopodobne niewiele odstają wizualnie od swojego pierwowzoru i mogą stać się integralną częścią małej architektury ogrodu.

Partnerem artykułu jest sklep blaszaki.com.pl

Previous Co należy wiedzieć o budowie hali magazynowej?
Next Jak zwiększyć zasięg firmy sprzątającej dzięki sklepowi WWW?

Może to Ci się spodoba

Pielęgnacja ogrodów 0 Comments

Jaki nawóz do kwiatów balkonowych wybrać?

Rośliny balkonowe to świetne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają ogrodnictwo, ale nie posiadają odpowiedniego terenu, na którym można sadzić kwiaty. Nie zmienia to jednak faktu, iż kwiaty balkonowe, podobnie jak

Ogród 0 Comments

Serpentynit antygorytowy – co to jest i gdzie się go stosuje?

Serpentynit antygorytowy – co kryje się pod tą trudną do wymówienia nazwą? Dlaczego warto się nim zainteresować? I co łączy go z akwarystyką? Serpentynit antygorytowy jest cennym surowcem klasyfikowanym jako

Ogród 0 Comments

W jaki sposób wykonać podjazd z tłucznia?

Podjazd stanowi prawdziwą wizytówkę domu, firmy czy zakładu. W jaki sposób należy go wykonać, by był solidny, praktyczny i charakteryzował się ładnym wyglądem? Istnieje wiele rozwiązań wykorzystujących przeróżne metody i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!