Elektrownia fotowoltaiczna w 6 krokach
Choć w Polsce powstaje coraz więcej regulacji prawnych dotyczących instalacji odnawialnych źródeł energii, to wciąż nie wszystkie etapy takiej inwestycji są jednoznacznie określone. Poniżej nakreślono jednak główne problemy, z którymi musi się zmierzyć inwestor, chcący zbudować choćby niewielką farmę fotowoltaiczną w Polsce.
Działka
Panele fotowoltaiczne są dosyć dużych rozmiarów, w związku z czym każdy inwestor na pewno będzie potrzebował odpowiedniej działki, na której staną moduły oraz pozostałe elementy instalacji. Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1 MW potrzebuje ok. 2 hektarów terenu. Musi to być oczywiście teren niezacieniony, a na jego powierzchni trzeba uwzględnić także odstępy techniczne.
W związku z tym, że instalacje fotowoltaiczne są traktowane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego tak samo, jak kolektory słoneczne, budowę elektrowni fotowoltaicznej można oprzeć na zgłoszeniu robót budowlanych w starostwie powiatowym. Trzeba się jednak liczyć z tym, że gmina nie musi wyrazić zgody na budowę farmy w danym miejscu. Najłatwiej jest więc ulokować inwestycję w miejscu, gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.
Projekt
Aby uzyskać możliwość przyłączenia do lokalnego zakładu energetycznego, należy złożyć odpowiedni wniosek. Musi on zawierać nie tylko podstawowe dane, ale także dokładną specyfikację planowanej elektrowni. Inwestor powinien dokładnie określić parametry elektrowni oraz dostarczyć odpowiednie załączniki, które potwierdzą dane na temat zastosowanych urządzeń, a przede wszystkim paneli fotowoltaicznych i inwerterów. Po akceptacji wniosku operator wyda warunki przyłączenia. Będą one jednak dotyczyć elektrowni o parametrach przedstawionych w złożonym wniosku. Oznacza to, że nie inwestor nie ma możliwości zmiany parametrów po jego złożeniu, a przynajmniej nie bez zgody operatora. Właśnie dlatego tak ważny jest projekt koncepcyjny instalacji. Powinien on uwzględniać nie tylko samą budowę farmy, ale także optymalizację wykorzystania jej potencjału.
Warunki przyłączenia
Po złożeniu wniosku warunki przyłączenia wydawane są w terminie 150 dni. Trzeba także pamiętać o konieczności wniesienia zaliczki w wysokości 30 zł za każdy kilowat. Panele fotowoltaiczne do kilkudziesięciu kW można zazwyczaj podłączyć do sieci niskiego napięcia. Famy do kilku MW można podłączać do sieci średniego napięcia. Elektrownie o mocy powyżej 10 MW zazwyczaj wymagają poprowadzenia linii do GPZ. W tym momencie należy zwrócić uwagę na to, czy taka inwestycja ma ekonomiczny sens realizacji.
Koncesja
Kolejnym krokiem w procesie budowy elektrowni fotowoltaicznej powinno być uzyskanie odpowiedniej koncesji na wytwarzanie energii z OZE. Taką koncesję wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Otrzymanie koncesji uwarunkowane jest złożeniem wniosku wraz z załącznikami oraz dokonaniem odpowiedniej opłaty.
Budowa
Jeśli wszystkie poprzednie etapy przebiegły bez większych problemów, inwestor posiada już odpowiedni teren pod budowę, uzyskał warunki przyłączenia oraz koncesję, można przystąpić do budowy elektrowni. Sam proces budowy jest zależny przede wszystkim od wielkości elektrowni oraz wykonawcy. Na tym etapie montowane są stoły, panele fotowoltaiczne, inwertery, a sama instalacja podłączana jest do stacji trafo.
Uruchomienie elektrowni
Aby uruchomić gotową elektrownię fotowoltaiczną i rozpocząć produkcję energii, każda elektrownia musi zostać zarejestrowana na Towarowej Giełdzie Energii. Cała instalacja musi także zostać odebrana przez dystrybutora energii. Jeśli nie wystąpiły żadne przeciwwskazania, tak powstała farma słoneczna może rozpocząć swoją pracę.
Może to Ci się spodoba
Własna elektrownia słoneczna z dotacją Prosument!
Instalacja systemów umożliwiających pozyskiwanie energii ze słońca, która do tej pory kojarzyła się z wysokimi kosztami zmienia swoje oblicze! Już w III kwartale 2014 roku wchodzi w życie program Prosument,
Zostaw odpowiedź
Only registered users can comment.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!