Własna elektrownia słoneczna z dotacją Prosument!

Własna elektrownia słoneczna z dotacją Prosument!

Instalacja systemów umożliwiających pozyskiwanie energii ze słońca, która do tej pory kojarzyła się z wysokimi kosztami zmienia swoje oblicze! Już w III kwartale 2014 roku wchodzi w życie program Prosument, czyli dotacja w wysokości 40% kwoty inwestycji na zakup i montaż elektrowni fotowoltaicznych do 40kW.

Prosument to program, który w latach 2014 – 2020 będzie wspierał przedsięwzięcia obejmujące zakup i montaż nowych instalacji i mikro-instalacji odnawialnych źródeł energii, a także wymianę już istniejących instalacji na efektywniejsze oraz bardziej przyjazne dla środowiska.

Obiekty, które mogą podlegać dotacji dla fotowoltaiki to przede wszystkim domy jedno oraz wielorodzinne, firmy i instytucje, elektrownie fotowoltaiczne zlokalizowane na dachach i gruncie, elektrownie słoneczne o mocy do 40kW, instalacje elektrowni fotowoltaicznych wykorzystujące do swojej pracy bank akumulatorów (elektrownie autonomiczne). O dotacje będą mogły się starać osoby fizyczne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz samorządy.

Program dofinansowania Prosument to nie tylko 40-procentowe dotacje na fotowoltaikę – zakłada on również w 2014 roku dotację w wysokości nawet 20% dla kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła. To doskonałe rozwiązanie, które pozwoli na przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną przy jednoczesnym zoptymalizowaniu kosztów inwestycji.” – mówi Andrzej Kwiatkowski, właściciel firmy ROTERO.

Korzyści finansowe to nie jedyna zaleta instalacji systemów fotowoltaicznych. To również redukcja emisji CO2, a także niskie koszty eksploatacji. Systemy solarne działają przez ponad 25 lat, nie wytwarzając hałasu ani zanieczyszczeń, przez co są niezwykle przyjazne dla środowiska.

Dotacja na fotowoltaikę w ramach programu Prosument będzie udzielana z ramienia NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), natomiast instytucją pośredniczącą w zawieraniu umów będzie jeden z banków wybrany w drodze przetargu. Dotacja będzie wsparta niskoprocentowym kredytem (1% w skali roku). Wszelkie informacje dotyczące programu dofinansowania można uzyskać u oficjalnych dystrybutorów oraz wykonawców systemów fotowoltaicznych.

Previous Prefabrykowane, energooszczędne domy dla rodziny
Next Kotły grzewcze na paliwa stałe – czy to się opłaca?

Może to Ci się spodoba

Kolektory słoneczne 0 Comments

Elektrownia fotowoltaiczna w 6 krokach

Choć w Polsce powstaje coraz więcej regulacji prawnych dotyczących instalacji odnawialnych źródeł energii, to wciąż nie wszystkie etapy takiej inwestycji są jednoznacznie określone. Poniżej nakreślono jednak główne problemy, z którymi

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!