Pas ścierny bezkońcowy – do czego służy i ile kosztuje?

Pas ścierny bezkońcowy – do czego służy i ile kosztuje?

Pas ścierny bezkońcowy znajduje zastosowanie przy obróbce w szlifierkach taśmowych, zarówno wąskotaśmowych, jak i szerokotaśmowych. Kluczowe jest zawsze dobranie właściwego rodzaju i gradacji ziarna pasa szlifierskiego, a także rodzaju podłoża, w zależności od zastosowania. Na szczęście można liczyć na ogromny wybór taśm ściernych na rynku, więc dobranie odpowiedniego produktu staje się relatywnie łatwe. Wprowadzenie materiału ściernego w ruch obrotowy pozwala na efektywne szlifowanie, polerowanie lub nawet czyszczenie różnego typu powierzchni. Mogą być one nawet bardzo twarde, wystarczy dobrać właściwe narzędzie ścierne, które pozwoli uzyskać pożądany efekt.

Jak powstaje pas ścierny bezkońcowy? Czym jest i do czego służy pas szlifierski?

Pas bezkońcowy jest narzędziem ściernym nasypowym, stosowanym przede wszystkim w przemyśle i rzemiośle. Służy do szlifowania powierzchni przy wykorzystaniu odpowiednich elektronarzędzi. Produkcja pasów ściernych nie jest nadmiernie skomplikowana. W pierwszej kolejności wycina się z rolki materiał ścierny (podłoże z ziarnem) o odpowiednim wymiarze. Podłoże może być wykonane z papieru, płótna, włókniny lub tkaniny poliestrowej. Wycięta taśma ścierna ma określone wymiary, konkretną szerokość i długość. Drugim etapem jest połączenie obu końców taśmy ściernej i w ten sposób uzyskuje się gotowy produkt w postaci pasa bezkońcowego. Można wobec tego powiedzieć, że jest on taśmą ścierną o połączonych końcach, która wymaga wprowadzenia w ruch, aby wykorzystać ją zgodnie z przeznaczeniem. Najczęściej nakłada się go na szlifierkę taśmową. Oczywiście do dyspozycji jest szereg innych elektronarzędzi, w których można stosować pasy bezkońcowe. Pas bezkońcowy nadaje się także do narzędzi pneumatycznych.

Jakie pasy ścierne bezkońcowe dostępne są na rynku?

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów pasów ściernych bezkońcowych. Należy je dobrać w zależności od przeznaczenia – rodzaju obrabianego materiału, oczekiwanego efektu obróbki ściernej oraz posiadanej szlifierki. Poszczególne typy materiałów ściernych będą odpowiednie do wykonania konkretnych zadań. Często stosuje się pasy elektrokorundowe ze względu na ich uniwersalność. Materiał ścierny tworzy tlenek glinu. Modele elektrokorundowe są odpowiednie do obróbki powierzchni wykonanych z metalu, drewna, tworzywa sztucznego. Często wykorzystuje się je do szlifowania stali nierdzewnej i węglowej. Pasy elektrokorundowe cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Są bardzo wytrzymałe, co przekłada się na długie użytkowanie. Kolejnym rodzajem będzie pas kompaktowy, niezwykle trwały. Powierzchnię pokrywa tlenek glinu lub węglik krzemu. Pasy kompaktowe wspaniale nadają się do obrabiania twardych materiałów typu stal, stopy tytanu, odlewy i staliwa. Najczęściej wykorzystuje się je przy skrawaniu metali.

W przypadku twardych materiałów wybór pada zwykle na pasy cyrkonowe, czyli mające na powierzchni ziarno z elektrokorundu cyrkonowego. Są odpowiednie do obrabiania stali nierdzewnej, stopów tytanowych, odkuwek. Można mówić o uniwersalnym zastosowaniu, bo nadają się do pracy na sucho i mokro. Występują w wielu wersjach do wyboru pod kątem rozmiarów i granulacji. Pasy bezkońcowe mogą być mieć również ziarno ceramiczne. Wyróżniają się one niezwykłą twardością i właściwościami samoostrzącymi. Wszystko to przekłada się na bardzo dużą wydajność, wydłużoną żywotność. Masy ceramiczne poradzą sobie z powierzchniami tytanowymi i stalowymi. Nadają się do obróbki suchej i mokrej. Wyróżnia się także pasy karborundowe, czyli z węglikiem krzemu. Najczęściej wykorzystuje się je przy pracach dotyczących szlifowania i obrabiania żeliwa, metali kolorowych, żelaza, kamieni szlachetnych i naturalnych, ceramiki. Pasy karborundowe mają szerokie zastosowanie w kamieniarstwie. Idealnie nadają się do obrabiania bardzo twardego granitu, marmuru itd.

Na rynku dostępne są również pasy trizact, których ziarno ma postać niewielkich piramidek i posiada właściwości samoostrzące. Mają jednorodną powierzchnię, szerokie zastosowanie. Nadają się do szlifowania stali, tworzywa sztucznego, aluminium, metali kolorowych, kobaltu, niklu. Można też kupić pasy włókninowe i filcowe, które służą przede wszystkim do czyszczenia powierzchni metalowych i ich polerowania. Pozwalają na szybkie i skuteczne wyeliminowanie śladów rdzy, nalotów, drobnych zarysowań i odbarwień. W przypadku powierzchni drewnianych używa się głównie pasów na podkładzie papieru maszynowego. Będą odpowiednie do pracy również z tworzywem sztucznym. Można za ich pomocą oczyszczać powierzchnie pokryte szpachlą, laminatem, powłoką malarską lub lakierem.

Podsumowując, najczęściej stosowanymi rodzajami pasów ściernych bezkońcowych są:

  • pasy na podłożu papierowym,
  • pasy na podłożu z płótna ściernego,
  • pasy z włókniny szlifierskiego,
  • pasy nad podłożu poliestrowym,
  • pasy kompaktowe,
  • pasy karborundowe,
  • pasy elektrokorundowe,
  • pasy ceramiczne,
  • pasy cyrkonowe,
  • pasy filcowe,
  • pasy trizact.

Jakie zastosowanie mają pasy szlifierskie bezkońcowe?

Pas ścierny bezkońcowy ma szerokie zastosowanie, używa się go w wielu elektronarzędziach. Przydaje się podczas wykonywania rozmaitych prac w zakresie obróbki ściernej. Nadaje się do użytkowania zarówno domowego, jak i profesjonalnego. Jest idealną opcją przede wszystkim przy obrabianiu dużych powierzchni, ale wąskie pasy do elektronarzędzi znajdują również zastosowanie w obróbce precyzyjnej trudno dostępnych miejsc. Mogą być one wykonane z rozmaitych materiałów ściernych, mających różnorodny stopień twardości, wystarczy dobrać właściwy rodzaj pasa i odpowiednią gradację. Pas ścierny bezkońcowy będzie odpowiedni do pracy na mokro i sucho. Można go stosować do szlifierek i pilarek elektrycznych, cykliniarek. Materiały ścierne stają się niezbędne w każdym warsztacie. Jako że są to produkty uniwersalne, to znalazły szerokie zastosowanie. Idealnie nadają się do elektronarzędzi przeznaczonych do obróbki metalu, drewna, szpachli. Można nimi pracować także przy ceramice, szkle i tworzywie sztucznym. Będą odpowiednie w przemyśle i rzemiośle. Poszczególne rodzaje pasów bezkońcowych znajdują zastosowanie w następujących etapach obróbki ściernej:

  • szlifowanie zgrubne,
  • szlifowanie wstępne,
  • szlifowanie pośrednie,
  • szlifowanie wykończeniowe,
  • szlifowanie profili,
  • czyszczenie powierzchni,
  • polerowanie powierzchni.

 Jak wybrać odpowiednie pasy bezkońcowe?

Przy zakupie pasa ściernego bezkońcowego należy mieć na uwadze rodzaj obrabianej powierzchni, wymiar narzędzia, obrabiany materiał, przeznaczenie, oczekiwany efekt obróbki i cenę. Trzeba dopasować właściwy rozmiar pasa, jego granulację i podkład. W sprzedaży znajdują się pasy bezkońcowe o różnej szerokości i długości. Istotne jest dopasowanie wymiarów pasa do rodzaju konkretnego modelu szlifierki, a na uwadze należy mieć także typ wykonywanych operacji za pomocą danego pasa i wymagania technologiczne procesu szlifowania.

W zależności od efektu, jaki chce się uzyskać, należy sięgnąć po inny typ materiału ściernego. Wybór podłoża powinien zawsze być uzależniony od kształtu obrabianego elementu: do obróbki elementów profilowych bardziej nadają się podłoża elastyczne, natomiast do szlifowania płaskich powierzchni odpowiednie są podłoża bardziej odporne na rozrywanie. Najtańszym podłożem jest podłoże papierowe, w dalszej kolejności płótno ścierne, a najdroższe są pasy na podłożu poliestrowym, które zapewniają trwałość i stabilność kształtu. Dobór ziarna ściernego zależy od rodzaju obrabianego materiału. Generalnie im twardszy jest obrabiany materiał, tym twardsze ziarno ścierne jest potrzebne do uzyskania najlepszego wyniku szlifowania. Mimo, że ziarna cyrkonowe i ceramiczne są droższe, to z uwagi na wysoką agresywność i długą żywotność pozwalają ograniczyć całkowity koszt obróbki szlifierskiej.

Ceny pasów szlifierskich są uzależnione od wielu czynników, w tym rodzaju ziarna i podłoża, wymiarów, granulacji, a dobrej jakości paski do elektronarzędzi można kupić za około 2 złote za sztukę.

Partnerem artykułu jest mkplastimex.pl

Previous Jak w 5 krokach uporządkować ogród jesienią?
Next Jaki domek letniskowy bez pozwolenia wybrać?

Może to Ci się spodoba

Materiały wykończeniowe 0 Comments

Czym kierować się przy wyborze materiałów ściernych?

Prawidłowe wykończenie powierzchni stanowi jeden z najważniejszych procesów odpowiadających za jakość gotowego produktu. Uzyskanie określonej chropowatości jest możliwe dzięki zastosowaniu materiałów ściernych. Jak wpływają one na stan warstwy wierzchniej materiału?

Budowa domu 0 Comments

Zamki do drzwi antywłamaniowych – o czym warto pamiętać przy zakupie?

Pierwszą barierą, którą musi sforsować  potencjalny złodziej, dokonując włamania, są solidne drzwi wejściowe. Choć materiał, z którego są wykonane, jest istotny, bez wątpienia najważniejszym elementem ochrony przed wizytą niechcianego gościa

Budowa domu 0 Comments

Oringi gumowe – gdzie znajdują swoje zastosowanie

Oringi to gumowe uszczelki w kształcie pierścienia, wulkanizowane w dowolnych wymiarach określonych odpowiednią normą. Różnorodność wymiarów, szeroka gama materiałów, prostota konstrukcji oraz łatwość montażu sprawiają, że oringi są najczęściej używanym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!