Jaki domek letniskowy bez pozwolenia wybrać?

Jaki domek letniskowy bez pozwolenia wybrać?

Wypoczynek poza miastem do niedawna kojarzył się wyłącznie z kosztownym wynajmem pokoi w jednym z wielu miejsc noclegowych w otoczeniu gór, lasów, łąk czy jezior. Teraz jednak można postawić samodzielnie swój nowy, atrakcyjny wizualnie i komfortowy domek letniskowy bez pozwolenia, na rekreacyjnej działce i w korzystnej cenie. Czy to dobre rozwiązanie? Z jakimi kosztami się wiąże? Czy stanowi realną alternatywę dla wynajmu pokoju na krótki czas? Odpowiadamy!

Domek letniskowy bez pozwolenia – czy to dobre rozwiązanie?

Odpoczynek od miejskiego zgiełku wielu mieszkańców dużych miast utożsamia z krótkim wypoczynkiem w hotelach zlokalizowanych daleko poza centrum aglomeracyjnym. To rozwiązanie, które już na dobre zakorzeniło się w naszej podświadomości. Czy jednak jest właściwe? Niekoniecznie – ucieczka z miasta do ogólnodostępnego hotelu łączy się przede wszystkim ze sporymi wydatkami, które są niewspółmiernie duże w stosunku do znikomej prywatności. Ponadto trzeba także zauważyć, że jako klient nie masz możliwości spersonalizowania swojego pokoju pod siebie i dostosowania go do swoich wymagań czy oczekiwań. Odpada zatem zmiana koloru ścian, udekorowanie wnętrza czy wybranie atrakcyjnych, wpadających w gust mebli, które jednocześnie będą funkcjonalne.

Domki letniskowe bez pozwolenia mają zupełnie inną charakterystykę. W ich przypadku przede wszystkim można zachować 100% intymności i mieć możliwość ucieczki od codzienności nawet późny wieczorem, tuż po otrzymaniu informacji o wolnym na drugi dzień. Ponadto znikome są także koszty, które tak naprawdę ograniczają się do ponoszenia opłat bieżących, jak i uczucie „własności”, które w obecnych czasach stanowi niepodważalną zaletę. 

Domki letniskowe bez pozwolenia – jakie wymogi trzeba spełnić?

Domki letniskowe bez pozwolenia na budowę to obecnie coraz popularniejsze rozwiązanie, polecane w szczególności przez wielbicieli wypoczynku w swoich własnych, czterech ścianach. Ułatwienia, które weszły w życie wraz z Nowym Ładem od 2022 roku, znacznie zmniejszyły liczbę formalności do załatwienia, jak i powiększyły dopuszczalny maksymalny metraż domków na zgłoszenie. Dotychczas bez uzyskania pozwolenia na budowę można było wznosić obiekty o metrażu nie większym niż 35 m2, teraz jednak ta liczba wzrosła dwukrotnie – do 70 m2.

Chęć budowy domku należy zgłosić do odpowiedniego dla lokalizacji działki starostwa powiatowego. Warto zadbać o skompletowanie całej dokumentacji – brak któregokolwiek wymaganego prawnie dokumentu może wiązać się z przedłużeniem czasu odpowiedzi, który wedle aktualnie obowiązującego prawa wynosi 21 dni od chwili wpływu zgłoszenia do starostwa. Jeśli w ciągu 3 tygodni nie otrzymasz informacji negatywnej, to możesz zgodnie z prawem przejść do właściwego etapu budowy.

Nowoczesne domki letniskowe bez pozwolenia z tego względu są widokiem coraz częstszym nawet na obrzeżach wielkich miast. Możliwość ich wzniesienia w jedynie kilka dni roboczych sprawia, że czas, który minie od chwili rozpoczęcia prac, aż do wprowadzenia się na wypoczynek, może wynosić jedynie kilka-kilkanaście dni. To ogromna różnica względem kilku-kilkunastu miesięcy w przypadku budowy domu murowanego.

Jakie domki letniskowe bez pozwolenia na budowę są warte szczególnej uwagi?

Warto wybierać takie domki letniskowe, które spełniają wszelkie obecnie obowiązujące wymagania prawne i będą w stu procentach zgodne z oczekiwaniami klientów. Istotna jest przede wszystkim ich wielkość, która, zgodnie z Nowym Ładem, nie powinna wynosić więcej niż 70 m2. Cała reszta zależy już od inwestora, zatem od Ciebie.

Możesz wybrać rozkład pomieszczeń, aby był odpowiednio dopasowany dla całej rodziny i gwarantował jak najwięcej komfortu podczas długiego czy krótszego wypoczynku. Wiele osób o tym zapomina i decyduje się na warianty ze zbyt małą liczbą oddzielonych pokoi, co zmniejsza komfort i utrudnia zachowanie prywatności.

Nie bez znaczenia jest także estetyka danego budynku z zewnątrz. Wiele osób decydując się na domki letniskowe bez pozwolenia, wybiera warianty nawiązujące w jakimś stopniu do natury. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim modele pokryte z zewnątrz deskami bez zmiany ich naturalnej estetyki, jak i te z białymi dodatkami.

Warto także podjąć decyzję na temat poddasza, które zwiększa realną powierzchnię danego domku nawet o kolejnych kilkanaście metrów kwadratowych przestrzeni życiowej, lecz oczywiście wiąże się z pewną dopłatą.

Nowoczesne domki letniskowe bez pozwolenia – najważniejsze zalety

Domki letniskowe bez pozwolenia mają mnóstwo zalet, które wynikają przede wszystkim z ich konstrukcji. Obiekty te są:

  • Kompletne – marka Drewnolandia większość nowoczesnych domków letniskowych bez pozwolenia sprzedaje w stanie praktycznie całkowicie kompletnym. Można liczyć na gotową konstrukcję ścian, na którą składa się deska elewacyjna, folia wiatroizolacyjna oraz szkielet z kantówki. Ponadto w cenie domku znajduje się także stolarka okienna w postaci okien jednoszybowych lub dwuszybowych, jak i okiennice, drewniane drzwi zewnętrzne, np. z zamkiem patentowym, a także drzwi wewnętrzne. Z zewnątrz zaś klient może liczyć na pokrycie budynku drewnochronem w dwóch warstwach.
  • Niedrogie – najtańszy domek letniskowy bez pozwolenia można kupić już w cenie niewiele ponad 60 000,00 zł. W zamian otrzymujesz model w standardzie surowym zamkniętym, zintegrowany taras oraz dwa niezależne pomieszczenia na poddaszu.
  • Funkcjonalne – domki letniskowe bez pozwolenia są obiektami, które można postanowić na praktycznie każdej działce spełniającej wszelkie aktualnie obowiązujące wymagania prawne. Najczęściej nowoczesne domki bez pozwolenia stawia się w miejscu otoczonym górami, lasami czy w pobliżu jeziora, a z dala od miejskiego zgiełku.

Tak czy inaczej – domek letniskowy bez pozwolenia to obecnie jedno z najciekawszych rozwiązań dla osób, które oczekują prywatności, bezpieczeństwa oraz życia w zgodzie z naturą. Są niedrogie, dają wiele możliwości ich użytkowania, a z ich zalet można korzystać praktycznie przez cały ciepły sezon – również wczesną jesienią czy późną wiosną.

Partnerem artykułu jest drewnolandia.pl

Previous Pas ścierny bezkońcowy - do czego służy i ile kosztuje?
Next Domowy bank energii – z czego się składa?

Może to Ci się spodoba

Remont 0 Comments

Jaka podłoga do kuchni? Które materiały sprawdzą się najlepiej?

Podłoga w kuchni obok walorów estetycznych powinna mieć przede wszystkim odpowiednią funkcjonalność. Odporność na wilgoć, łatwość w utrzymywaniu czystości, spora wytrzymałość – te cechy opisują materiały stosowane na podłogach kuchennych.

Budowa domu 0 Comments

Małe domy tanie w budowie

Małe bywa piękne. I tanie. Jeśli na dodatek byłoby również funkcjonalne, powstałby prosty przepis na idealny dom. O gwarancję funkcjonalności w tym przypadku jest jednak trudniej. Czy mały dom może

Budowa domu 0 Comments

Jakie kwiaty na balkon wybrać?

Każdy posiadacz własnego balkonu chce, aby prezentował się on elegancko i stanowił przyjemne tło dla letnich oraz wiosennych dni. W sezonie taras może posłużyć jako przedłużenie przestrzeni mieszkaniowej. Bo kto

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!