Kosiarki spalinowe z napędem czy bez – jaki model wybrać?

Kosiarki spalinowe z napędem czy bez – jaki model wybrać?

Wybór kosiarki wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji odnośnie jej rodzaju. Ważny jest także wybór ewentualnych udogodnień, które może nam tego typu sprzęt zaoferować. Jednym z najważniejszych jest napęd pozwalający sterować kosiarką spalinową bez konieczności wkładania dodatkowej siły w prowadzenie urządzenia. Jak wybrać odpowiedni napęd? Kiedy kosiarka spalinowa z napędem przydaje się najbardziej?

Wspomaganie zapewniane użytkownikowi przez kosiarki spalinowe z napędem to rozwiązanie, które znacząco ułatwia pracę. Wydaje się więc przydatne praktycznie zawsze, jednak nie do końca tak jest. Fakt, w niektórych sytuacjach jest ono wręcz niezbędne, ale czasami bywa także niepraktyczne.

Gdzie i kiedy kosiarki spalinowe z napędem są konieczne?

Ze względu na lekkie i łatwe prowadzenie kosiarki spalinowej z napędem, powinno się  jej używać w przypadku koszenia dużego lub nierównego terenu. W takich warunkach praca kosiarką bez wspomagania jest bardzo męcząca i niepotrzebnie się wydłuża. Dodatkowe udogodnienie w postaci napędu to również opcja wybierana przez wszystkich tych, którzy – zwyczajnie – nie czują się na siłach (jak choćby osoby starsze czy słabsze), by kosić trawę bez wspomagania.

Kilka słów o napędzie w kosiarkach spalinowych

Obecność napędu w kosiarce zdecydowanie podnosi komfort pracy. Dysponując takim sprzętem, jedynym zadaniem jest kierowanie urządzenia w odpowiednią stronę – bez wkładania w to większego wysiłku. Jak to możliwe? Napęd kosiarki spalinowej może działać na różne sposoby.

Najtańszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie przekładni kątowej lub – rzadziej – ślimakowej. Przekładnia kątowa posiada dwa koła zębate i pasek napędowy. Bardziej zaawansowane konstrukcyjnie napędy oparte są o wał Kardana. To wariant pewny i solidny, ale znacznie podnoszący cenę kosiarki. Proste przekładnie paskowe nie zwiększają natomiast aż tak bardzo kosztów produkcji urządzenia. Daje nam to możliwość zakupu kosiarki spalinowej z napędem za stosunkowo niewielką cenę.

Choć na rynku dostępne są również modele z napędem przednim, zdecydowana większość kosiarek spalinowych ma napęd na tylne koła. Oba rozwiązania będą odpowiednie. To drugie natomiast jest po prostu bardziej praktyczne, bo koła z tyłu są większe.

Korzystając z kosiarki spalinowej z napędem, warto pamiętać, że napęd ten można w każdej chwili wyłączyć i manewrować urządzeniem bez wspomagania (bieg jałowy). Praca kosiarką z wyłączonym napędem jest jednak z reguły cięższa od koszenia sprzętem, który napędu w ogóle nie posiada. Dzieje się tak dlatego, że przekładnie pracują nawet przy wyłączonym napędzie i urządzenie stawia nam przez to większy opór.

Niektóre modele kosiarek z napędem oferują regulację prędkości i możliwość dostosowania tempa pracy. Przydatną opcją bywa również tak zwany bieg wsteczny, który pozwala na bardziej precyzyjne manewrowanie urządzeniem.

A co z kosiarkami spalinowymi bez napędu?

Aktualna oferta rynkowa obejmuje dużo modeli kosiarek spalinowych bez napędu. Co przemawia za tym rozwiązaniem, skoro obecność napędu ułatwia i przyśpiesza pracę?

W wielu przypadkach brak napędu w kosiarce pozwala po prostu obniżyć cenę urządzenia. Odpowiada to wielu użytkownikom. Czasami przecież można pozwolić sobie tylko na bardziej ekonomiczną opcję, odkładając „poważniejszy” zakup na później.

W niektórych sytuacjach kosiarka bez napędu jest również lepszym wyborem ze względu na uwarunkowania panujące w ogrodzie. Dotyczy to miejsc, gdzie przestrzeń jest niewielka lub usytuowana w sposób wymagający bardzo precyzyjnego manewrowania sprzętem. Kosiarki z napędem ręcznym są wtedy bardziej przydatne ze względu na ich mniejszą masę i rozmiary. Mechaniczny napęd nie pomaga w precyzyjnym podjeżdżaniu urządzeniem pod drzewa czy krzewy bez obawy o ich naruszenie. Często sięga się wtedy także po kosy spalinowe, czyli tak zwane podkaszarki.

Kosiarki spalinowe bez napędu zapewniają nam jeszcze jeden „bonus” – ich serwisowanie jest łatwiejsze niż konserwacja i ewentualna naprawa urządzeń z napędem. Trzeba mieć na uwadze fakt, że napęd również zużywa się i ulega różnym usterkom (wyjątkiem są tutaj tylko kosiarki wyposażone w wał Kardana, które są praktycznie bezawaryjne).  

Co zatem wybrać? Kosiarka spalinowa z napędem czy bez?

W przypadku dużego i trudnego np. nierównego  terenu albo braku sił na długotrwałą pracę fizyczną, lepiej wybrać kosiarkę spalinową z napędem. Przy niewielkim ogrodzie, gęsto wypełnionym krzewami czy drzewami warto jest postawić na mniejszą i tańszą kosiarkę bez napędu (z napędem ręcznym). Taka sama decyzja może paść przy dysponowaniu niewielkim budżetem.

Pamiętać należy, że rodzaj napędu jest oczywiście sprawą podstawową przy wyborze kosiarki spalinowej, ale nie jedyną istotną. Ważne są też inne funkcje i parametry urządzenia, które mają istotny wpływ na jego wydajną pracę. To między innymi moc i pojemność silnika, szerokość pasa koszenia, regulacja wysokości koszenia, pojemnik na skoszoną trawę czy możliwość jej rozdrabniania. Dopiero kombinacja tych wszystkich niezbędnych w danej sytuacji opcji pozwala na w pełni komfortową pracę z kosiarką i satysfakcjonujące efekty tej pracy.

Previous Układanie kostki brukowej - zleć nam tę pracę
Next Jak stworzyć wnętrze pełne światła i dobrej energii?

Może to Ci się spodoba

Ogród 0 Comments

Jak dbać o szklarnię ogrodową zimą?

Zimowe miesiące jak styczeń czy luty (w naszym klimacie) powodują, że prace takie jak sadzenie, rozsadzanie, pielenie i zbieranie plonów zamierają. Nie wykonuje się ich nawet w szklarniach. Nie oznacza

Ogród 0 Comments

Sklep grillowy – dlaczego warto kupić grilla w wyspecjalizowanym salonie?

Przegląd nawet setek stron internetowych sklepów grillowych to nie to samo, co odwiedziny stacjonarnego salonu i przyjrzenie się urządzeniom na miejscu. Na rynku jest przebogata oferta grilli, które dla laika

Ogród 0 Comments

Jak zaprojektować ogród? 5 najciekawszych rozwiązań!

Ogród przede wszystkim powinien być piękny i zielony. Większość z nas chce jednak też czegoś więcej – by był on także użyteczny i zawierał nieprzeciętne rozwiązania czy pomysły. Idąc za

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!