Płyta betonowa czy kostka brukowa – jaki materiał lepiej sprawdzi się na podjazd?

Płyta betonowa czy kostka brukowa – jaki materiał lepiej sprawdzi się na podjazd?

Podjazd do garażu niewątpliwie powinien być funkcjonalny, ale z drugiej strony trzeba też zdawać sobie sprawę, że liczy się jego estetyka. Znalezienie najlepszego materiału na podjazd wcale nie musi być trudne. Dziś zastanowimy się, czy lepszym wyborem są bloczki betonowe, czy raczej kostka brukowa.

O czym pamiętać budując podjazd?

Wielu inwestorów zastanawia się, jaki podjazd garażowy będzie najlepszy. Oczywiście na wybór w dużej mierze ma wpływ budżet. Jednak z drugiej strony nawet bardzo trwałe rozwiązania nie muszą być bardzo drogie. Jedno jest pewne podjazd musi być utwardzony, tak aby można było komfortowo pokonać go, wjeżdżając samochodem do garażu. Wytrzymałość zależy od materiału jaki wybierzemy, ale też od tego, czy dobrze wykonamy pracę. Na pewno najtańszą opcją jest podjazd z kruszywa. Wystarczy je wysypać, oczywiście wcześniej usunąć hummus, korzenie i wyłożyć warstwę geowłókniny. To rozwiązanie, jak możecie się spodziewać, nie jest idealne, bo pod wpływem opadów czy roztopów podjazd może rozmiękać, a przez to tracić swoją stabilność. Dlatego też lepiej zapłacić nieco więcej i tutaj najlepiej sprawdzi się kostka brukowa bądź bloczki betonowe.

Płyta betonowa – doskonały wybór do wykonania podjazdu

Jeżeli zależy Wam na uzyskaniu maksymalnej stabilności, to na pewno płyta betonowa będzie materiałem, który sprawdzi się wręcz idealnie. Jest to materiał niezwykle mocny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Płyta betonowa jest też odporna na mróz i ma przy tym niski poziom nasiąkliwości. Jednocześnie nawet promieniowanie UV nie niszczy powierzchni płyt, podobnie zresztą jak zmienna pogoda i temperatura. To nadal nie koniec ich zalet, bo zapewniają maksymalne bezpieczeństwo i to nie tylko dlatego, że są trwałe i odporne na ściskanie, ale też dlatego, że ich powierzchnia jest antypoślizgowa. Warto jeszcze zwrócić uwagę na ich estetykę, która jest naprawdę ciekawa. Są surowe, a jednocześnie niezwykle modnie się prezentują. Możecie wybrać płyty w różnych kształtach, choćby trapezu, ale też klasyczne, prostokątne czy kwadratowe. Do wyboru macie również różną grubość płyty betonowej. Ale klasyczna płyta o grubości 6 do 8 cm sprawdzi się wręcz idealnie. Wbrew pozorom płyty betonowe sprawdzą się również na małe podjazdy, a nie tylko na te duże czy przestronne. Sposób ich montażu także nie jest skomplikowany czy trudny i można go wykonać samodzielnie. Rzeczywiście trudno znaleźć jakąkolwiek wadę.

A może podjazd z kostki brukowej?

Alternatywą dla płyty betonowej jest kostka brukowa. Takie rozwiązanie również cieszy się dużą popularnością, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że jest bardziej kosztowne. Niewątpliwie kostki brukowe dostępne są w wielu wariantach i tutaj można pokusić się o stwierdzenie, że im droższa kostka, tym bardziej wytrzymała. Kostki brukowe jednowarstwowe mają niezbyt dobre parametry wytrzymałościowe i wykazują też niską elastyczność. Zdecydowanie mocniejsza jest kostka dwuwarstwowa, która jest odporna na ścieranie, ale też zmienne warunki atmosferyczne. Jeżeli chcecie zaoszczędzić, to możecie wybrać kostkę brukową przemysłową. Jednak jej estetyka jest dość prosta. Zdecydowanie lepiej zainwestować w kostkę brukową szlachetną o powierzchni płukanej, która naprawdę dobrze się prezentuje, a przy tym jest antypoślizgowa. Kostka o powierzchni szczotkowanej ma bardziej subtelną fakturę, ale też jest ciekawa. Jest również trwała. Nie polecamy natomiast kostki brukowej bazaltowej, która, choć prezentuje się pięknie, to jednak pod wpływem wilgoci staje się śliska.

Co wybrać – kostkę brukową czy płytę betonową?

Biorąc pod uwagę parametry techniczne, wytrzymałościowe, ale też estetykę oraz cenę, zdecydowanie lepszym wyborem jest płyta betonowa. Rzeczywiście sprawdzi się ona nawet w trudnych warunkach i to w przypadku samochodów o większej wadze. Jeżeli jednak cenicie minimalizm i wolicie wykonać podjazd z drobnej kostki, to takie rozwiązanie wcale nie jest złe, jednak musicie liczyć się z tym, że czas pracy, jak i koszty pracy będą wyższe. Lepiej natomiast zrezygnować z wysypywania kruszyw, gdyż jest to nieopłacalna inwestycja.

Previous Jakie okna do domu kupić?
Next Niewymagające rośliny ogrodowe - rośliny ogrodowe dla początkujących

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Gdzie kupować materiały budowlane?

Zanim prace budowlane ruszą, trzeba zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Dopiero, gdy wszystko będzie pod ręką, można będzie zacząć działać z remontem, czy też budową. Sprawdźmy więc,

Budowa domu 0 Comments

Czym charakteryzują się nieruchomości premium?

Czym są nieruchomości premium? Co do zasady przyjmuje się, że są to nieruchomości mieszkaniowe o wysokim standardzie, które oferują nabywcy coś więcej, niż mógłby on znaleźć w standardowym mieszkaniu czy

Materiały wykończeniowe 0 Comments

Zaprawy techniczne Weber z marką Deitermann

Weber z dumą prezentuje na rynku wysokiej jakości produkty Deitermann, które od ponad stu lat są udoskonalane, zgodnie ze zmieniającymi się oczekiwaniami klientów. Jak też z myślą o tworzeniu rzeczywistości

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!