Jasno i przytulnie na poddaszu

Jasno i przytulnie na poddaszu

Wydaje się, że domy z poddaszem mają równie liczne grono zwolenników, co przeciwników. Przyglądając się polskiemu budownictwu jednorodzinnemu, można nawet dojść do wniosku, że liczebną przewagę mają ci pierwsi. Co sprawia, że projekty domów z poddaszem są tak chętnie wybierane?

Źródło powodzenia domów z poddaszem może tkwić w wyjątkowym klimacie, jaki zapewniają skosy pod dachem. Przez jednych skosy są doceniane za swoisty urok, inni jednak nie lubią ich za problem z wykończeniem i urządzeniem tak ograniczonych pomieszczeń. Skosy sprawiają, że pokoje stają się bardziej przytulne. Dodatkowo można tak wyeksponować elementy konstrukcyjne więźby dachowej, aby stały się atutem wnętrza. Mimo wszystko skosy jednak trudno uznać za główną zaletę domów z poddaszem.

Przewaga domów z poddaszem nad budynkami parterowymi polega między innymi na ich mniejszej powierzchni zabudowy. Podobnej wielkości dom dwukondygnacyjny zajmuje mniej miejsca niż dom, w którym wszystkie pomieszczenia zostały zaplanowane na jednym poziomie. Jeśli więc inwestorzy dysponują niedużą działką, wybór projektu domu z poddaszem może stać się koniecznością (zwłaszcza jeśli lokalne zapisy wykluczają możliwość budowy domu z dwiema pełnowymiarowymi kondygnacjami). Poza tym domy z poddaszem są bardziej ekonomiczne w budowie. Ich bryła nie jest tak rozłożysta, a zatem mniejsza jest powierzchnia fundamentów i dachu. W budynku o zwartej formie znacznie łatwiej jest przy tym zapewnić ogrzewanie na satysfakcjonującym poziomie. Domy z poddaszem są po prostu bardziej ekonomiczne – zarówno jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię, koszty budowy, jak i koszty utrzymania.

Gdy w budynku są dwie kondygnacje, łatwiej jest tak zaplanować poszczególne pomieszczenia, aby wszystkie były dobrze oświetlone. Można tak rozmieścić pokoje, aby jak najlepiej wykorzystać darmową energię słoneczną. Pokoje na poddaszu doświetla się wówczas oknami w ścianach szczytowych oraz oknami połaciowymi lub lukarnami. Rozłożenie programu użytkowego na dwie kondygnacje ułatwia też wygodny podział na część dzienną na parterze oraz nocną u góry. Nie ma problemu z ich rozdzieleniem i zachowaniem ciszy w pokojach prywatnych.

Aby pokoje na poddaszu dobrze spełniały swoją funkcję, powinny być odpowiednio wysokie. Ich ustawność jest uzależniona od dwóch elementów – kształtu dachu oraz wysokości ścianki kolankowej. Z reguły łatwiej jest zagospodarować przestrzeń pod dachami dwu- niż wielospadowymi, korzystniejsza jest też wyższa ścianka kolankowa, bo to oznacza, że na wyższym poziomie zaczynają się skosy. – Dążąc do poprawienia funkcjonalności pomieszczeń na poddaszu, nie można jednak przesadzać z dokonywaniem zmian w gotowych projektach domów. A tak często postępują inwestorzy. Zdarza się, że decyzję o podwyższeniu ścianki kolankowej podejmują na placu budowy. Taka modyfikacja może korzystnie wpłynąć na wielkość pomieszczeń, ale jednocześnie negatywnie wpłynąć na wygląd budynku i zaburzyć jego proporcje. O tym trzeba pamiętać – przypomina architekt z portalu Tooba.pl.


Więcej artykułów napisanych przy współpracy z Tooba.pl

Willa-One_JW-Construction.jpg   construction-370588_640.jpg   Dzielna-60_Ochnik-Development...jpg

Previous Gdzie stosować wielkoformatowe płytki podłogowe?
Next Z powodu nieodpowiednio zaizolowanych ścian, dachu i podłogi z budynku może uciekać aż 60 proc. ciepła

Może to Ci się spodoba

Remont 0 Comments

Jak przygotować dom do remontu

Remont wymaga odpowiedniego rozplanowania w czasie, tak, aby nie trwał miesiącami. Bardzo ważna jest kolejność wykonywania poszczególnych czynności, dzięki temu unikniemy bezproduktywnych przerw i wydłużenia całego procesu. Przygotowanie do remontu

Budowa domu 0 Comments

Piła łańcuchowa powędrowała do Przasnysza

Firma ogólnobudowlana Marew z Przasnysza jest jedną ze zwycięskich ekip, która już odebrała nagrodę w ramach promocji Energomocni. Przekonaj się, dlaczego warto budować domy w technologii Ytong lub Silka. Zasady

Budowa domu 0 Comments

Sprawdź, co musisz wiedzieć o budowie lub remoncie łazienki

Przy budowie nowej lub remoncie starej łazienki równie ważny jest odpowiedni projekt, jak i właściwe materiały budowlane, które zadecydują o trwałości wykonanej zabudowy oraz ostatecznym aspekcie wizualnym. Stocz zwycięską walkę

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!