Co musisz wiedzieć o izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej?

Co musisz wiedzieć o izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej?

Czy wiesz, że sama izolacja przeciwwilgociowa to czasem za mało i że zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci należy nie tylko fundamenty? Sprawdź odpowiedzi na kluczowe pytania związane z izolacją przeciwwodną i przeciwwilgociową i zadbaj o swój dom już na etapie budowy.

To, co zagraża domowi najbardziej, to wilgoć, wody gruntowe i opadowe oraz związki chemiczne w nich zawarte. Powodując uszkodzenia i mikropęknięcia, atakują praktycznie wszędzie i wszystko – tak samo fundamenty, jak i pomieszczenia piwniczne, mury, dachy, balkony czy tarasy. Powstające korozje i uszkodzenia materiałów budowlanych, nierzadko kończą się kosztowną koniecznością zrywania warstw wierzchnich, a w skrajnych przypadkach – także odtwarzania całej konstrukcji od nowa.

Dlaczego tak się dzieje? – Para wodna przenika przez niezaizolowane lub źle zaizolowane powierzchnie, uszkadzając materiały budowlane. Szkodliwe skutki odczuwamy tak samo na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. To m.in. wykwity na ścianach w postaci pleśni, niższa temperatura i wilgoć w pomieszczeniach, a także niszczenie warstw wierzchnich, np. płytek na tarasie czy elewacji na budynku – tłumaczy Maciej Szymański z firmy Ultrament. Dlatego tak ważna jest odpowiednio wykonana izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa, która chroni nas i nasz dom przed szkodliwymi, a jednocześnie kosztowymi konsekwencjami.

Oczywiście, wybierając środek do izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim nie każdy materiał można zastosować w każdym przypadku i na każdym podłożu. Dlatego warto dokładnie czytać opisy zawarte na etykietach i upewniać się, czy wybraną masę można zastosować na tynk, cegłę, beton, metal, stare powłoki bitumiczne i powierzchnie pokryte smołą czy tylko wybrane powierzchnie.

Po drugie, warto sprawdzić, czy wybrany produkt posiada duże właściwości uszczelniające oraz elastyczność, chroniącą przed powstawaniem rys, bez konieczności gruntowania i kładzenia siatek zbrojeniowych. To ważne, ponieważ nawet drobne pęknięcie w podłożu powoduje powstanie przerwy w nałożonej izolacji. Izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa, by była skuteczna, musi więc radzić sobie z mostkowaniem rys, także w newralgicznych miejscach, jak przejścia technologiczne, narożniki oraz części budynków stykające się z gruntem.

Po trzecie, liczy się czas schnięcia. Nowoczesne multi izolacje typu speed, w przeciwieństwie do tradycyjnych, takich jak papa podkładowa, powłoki bitumiczne czy folie w płynie, wykazują odporność na deszcz już po upływie 2-3 godzin. To znacznie mniejsze ryzyko uszkodzenia izolacji na skutek np. nieoczekiwanej zmiany pogody, a także szybciej wykonane prace.

Na koniec pamiętajmy – odpowiednio wykonana izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa to gwarancja dobrego komfortu mieszkania, bez ryzyka wykonywania kosztownych remontów już po zakończeniu budowy.

Źródło: Ultrament

Previous Wygodny dom szyty na miarę
Next W jakich odległościach montować suszarki do rąk?

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Wpływ niedoborów stali na dostępność komponentów budowlanych

Niedobór stali jest spowodowany ograniczoną produkcją i zamknięciem fabryk, problemami logistycznymi związanymi z transportem stali do Polski, a także sytuacją pandemiczną na świecie. Ta sytuacja jest wciąż odczuwalna przez wielu

Budowa domu 0 Comments

Dom, czy jednak mieszkanie – co opłaca się bardziej?

Coraz więcej młodych ludzi zastanawia się, czy lepiej zainwestować w dom, czy jednak w mieszkanie? Zanim jednak podejmiemy tak ważną w naszym życiu decyzję, będziemy musiał nie tylko zdecydować, ale

Mieszkanie 1Comments

Wszystko czego potrzebujesz do remontu, teraz w jednym miejscu

Wiosna i lato to dobry czas na przeprowadzanie wszelkiego rodzaju remontów i przeróbek w naszym domu.  Niestety, sam remont wiąże się bezpośrednio ze sporą ilością czasu poświęconą zarówno na samą

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!