Jak bezpiecznie przechowywać farby do wnętrz?

Jak bezpiecznie przechowywać farby do wnętrz?

Skończyłeś malowanie ścian, ale w wiaderku zostało jeszcze sporo farby? Nie wyrzucaj jej! Niewykorzystana część produktu może się przydać, jeśli za jakiś czas będziesz chciał dokonać poprawek. Aby jednak ponowne wykorzystanie było możliwe, przechowywanie farb musi się odbywać zgodnie z pewnymi zasadami. Sprawdź, o czym warto pamiętać oraz czy wszystkie farby nadają się do tego, aby zostawić je na później.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy każda farba ścienna nadaje się do przechowywania po otwarciu,
  • jak wybrać farbę bez konserwantów bezpieczną dla alergików,
  • w jakich warunkach przechowywać farby, aby były możliwie długo przydatne do użycia.

Zaschnięta farba w puszce niestety nie nadaje się już do wykorzystania. W większości przypadków możesz jednak zadbać o to, aby produkt nadawał się do ponownego użycia. Dobrze zabezpieczone farby, które są przechowywane w odpowiednich warunkach, mogą nie stracić swoich właściwości nawet przez kolejnych kilka lat!

Przechowywanie farb – kiedy jest możliwe?

W składach wielu farb znajdują się konserwanty, które chronią je przed skażeniem mikrobiologicznym i tym samym wydłużają okres przydatności do użycia. Składniki te mogą jednak być szkodliwe dla osób szczególnie podatnych na uczulenia. Alergicy, dzieci czy kobiety w ciąży podczas remontów są szczególnie narażeni na niebezpieczne dla zdrowia alergeny znajdujące się między innymi właśnie w farbach. Nieodpowiednie składniki chemiczne mogą być też powodem problemów zdrowotnych u malarzy pracujących z farbami na co dzień.

Na szczęście istnieją nowoczesne technologie, które pozwalają wyeliminować ze składu farb konserwanty i inne szkodliwe składniki, a jednocześnie zachować długi termin przydatności do użycia. Takie produkty znajdziesz na przykład w ofercie marki Caparol.

Farba ścienna bez konserwantów – bezpieczeństwo dla zdrowia i możliwość przechowywania

Caparol oferuje szeroki asortyment produktów niezawierających środków konserwujących. W ofercie marki znajdują się bezpieczne dla zdrowia farby do wnętrz, np. Indeko-plus i Sylitol BIO Innenfarbe, które posiadają znak E.L.F. plus. Dzięki nowoczesnej technologii, którą zastosowano do ich stworzenia, farby te mają dobrą trwałość, pod względem której nie ustępują tradycyjnym produktom. Produkt zamknięty fabrycznie ma termin przydatności do użycia wynoszący 2 lata. Po otwarciu, jeśli będzie odpowiednio przechowywany, może spokojnie zaczekać na swoją kolej do ponownego użycia.

Co ważne, w ofercie Caparol znajdziesz bezpieczne dla zdrowia alergików produkty potrzebne do całościowego wykonania powłok na ścianach – od podłoża po zewnętrzną powłokę. Są to więc nie tylko farby do wnętrz, ale też tynki, masy szpachlowe, grunty i farby podkładowe. Dodatkowe zalety produktów, które posiadają wspomniany znak E.L.F. plus, to oprócz braku konserwantów:

  • zmniejszona emisja,
  • brak rozpuszczalników,
  • brak środków zmiękczających (plastyfikatorów).

Dzięki produktom z takimi właściwościami w Twoim domu zapanuje zdrowy klimat zapewniający całej rodzinie dobre samopoczucie.

Przechowywanie farb – o czym warto pamiętać?

Aby farba po otwarciu mogła być ponownie wykorzystana, powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach, czyli:

  • z dala od słońca – wybierz zacienione, suche miejsce, np. garaż, piwnicę lub szafę,
  • w temperaturze powyżej zera, ale nie wyższej niż temperatura pokojowa,
  • w opakowaniu szczelnym i szczelnie zamkniętym (możesz przelać pozostałą farbę do słoika, a jeśli zostawiasz ją w oryginalnym wiaderku – oczyść jego zamknięcie, żeby dało się szczelnie zamknąć; możesz dodatkowo zakleić zamknięcie taśmą),
  • w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Odpowiednie zamknięcie i przechowywanie sprawią, że farba nie wyschnie oraz nie straci swoich właściwości. Bardzo ważną kwestią jest także zapobieganie skażeniu biologicznemu. Jeśli przewidujesz, że przechowasz pozostałą część farby, to przeznacz na to produkt, który nie był rozcieńczany i taki, w którym nie był maczany wałek. W farbie rozcieńczonej lub skażonej zanieczyszczonym wałkiem mogą zacząć się namnażać grzyby lub bakterie istniejące w wodzie czy w powietrzu. Oczywiście mogą, ale nie muszą. Warto to jednak wziąć pod uwagę już na etapie malowania.

Ile może stać otwarta farba do ścian? Jeśli użyjesz produktu, a potem szczelnie zamkniesz opakowanie i będziesz przestrzegać powyższych wskazówek, nawet kilka lat! Aby nie zapomnieć, kiedy produkt został otwarty, zapisz (np. na taśmie malarskiej przyklejonej do pojemnika), którego dnia i w którym pomieszczeniu używałeś  farby. Jeśli za kilka tygodni czy miesięcy powłoka będzie wymagała poprawek, będziesz miał pewność, że dany produkt będzie się nadawał do użycia.

Previous Małe umywalki owalne i zaokrąglone - w jakich łazienkach sprawdzą się najlepiej?
Next Aranżacja pokoju dziennego- urządzamy funkcjonalny i przytulny salon

Może to Ci się spodoba

Jaki mikser wybrać: ręczny czy stacjonarny – planetarny?

Mikser jest bardzo pomocnym w kuchni urządzeniem – każdy, kto lubi przygotowywać ciasta, powinien wyposażyć się w taki sprzęt. Gdy chcesz zakupić takie AGD, jedną z ważnych decyzji, którą musisz

Mieszkanie 0 Comments

Odnawianie ścian białą farbą – matową czy z połyskiem?

Psychologia koloru może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie, dlatego kolor ścian we własnych czterech kątach powinien być dopasowany do charakteru lokatorów. Biały kolor ma co najmniej dwie twarze: jednych

Mieszkanie 0 Comments

Mieszkania Piaseczno – korzystniej niż w Warszawie?

Mieszkania Piaseczno stały się ostatnio znacznie bardziej pożądane niż kiedykolwiek. Stało się tak za przyczyną wszechobecnego kryzysu gospodarczego oraz jednej z jego części składowych – olbrzymiego wzrostu cen za metr

1 Comment

  1. Wielu przedsiębiorców i osób prywatnych musi korzystać z samochodu osobowego w codziennej pracy. Ale jednak na kredyt bym się nie nastawiała, bo może być ciężko spłacić.

Zostaw odpowiedź

Only registered users can comment.