Drążki, półki i lustra. Jak właściwie zaprojektować garderobę?

Drążki, półki i lustra. Jak właściwie zaprojektować garderobę?

Garderobę można znaleźć w coraz większej ilości polskich mieszkań. Nie powinno to przesadnie dziwić, bo nie wymaga ona dużej ilości miejsca, a pozwala skutecznie wyeliminować z przestrzeni domu kilka zbędnych szaf. Jakie jeszcze zalety ma tego typu rozwiązanie? I na co trzeba uważać przy jej projektowaniu?

Dobrze zaprojektowana garderoba bywa bardzo pomocna, bo umożliwia łatwe przechowywanie niezbędnych ubrań oraz akcesoriów w jednym miejscu, a tym samym pozwala uwolnić inne pomieszczenia od natłoku obszernych szaf oraz komód. To przede wszystkim wygodny schowek na nasze ubrania, buty, okrycia wierzchnie i sprzęt gospodarstwa domowego (żelazko, deska do prasowania,). Funkcjonalna garderoba musi być jednak odpowiednio dobrze przemyślana, wyposażona i dopasowana do potrzeb swojego właściciela.

1

Miejsce i metraż

Przy projektowaniu garderoby niezwykle istotną rolę odgrywa jej prawidłowe położenie – można ją umieścić właściwie w dowolnym miejscu w domu, ale najlepiej ulokować ją w pobliżu łazienki i sypialni, gdyż rozwiązanie takie jest przeważnie najwygodniejsze dla domowników. Warto ją przy tym usytuować tak, żeby służyła za bufor izolujący wnętrze przed utratą ciepła (przy ścianie zewnętrznej) lub rozdzielała pokoje sypialne, stanowiąc barierę akustyczną pomiędzy nimi. Pamiętajmy, że jeżeli jedna garderoba służy wszystkim domownikom, to odległość do niej powinna być mniej więcej taka sama dla każdego z nich, a samo wejście powinno znajdować się w ogólnodostępnym miejscu, np. korytarzu.

2

– Nie warto decydować się na garderobę, jeżeli nie możemy do niej swobodnie wejść. Na szczęście nawet niewielkie pomieszczenie można łatwo zaadoptować na garderobę: jednej osobie wystarczą do tego zaledwie 3-4 m2 – zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Jeżeli jednak garderoba ma służyć parze, to trzeba na nią przeznaczyć przynajmniej 6 m2. Większe pomieszczenia można zawsze zaopatrzyć w toaletkę albo kącik do prasowania.

Niezbędne wyposażenie

Zadaniem garderoby jest łatwe przechowywanie ubrań, butów oraz innych dodatków. Z tego powodu musi być ona wyposażona w półki różnej wielkości i głębokości – te szerokie i głębokie idealnie nadają się do przechowywania pościeli, koców i ręczników, zaś na krótszych można trzymać odzież. Pamiętajmy jednak o tym, że jedna półka powinna odpowiadać wyłącznie za jeden rodzaj odzieży. Poza tym na półkach najbliżej sufitu lepiej umieścić rzeczy, które są raczej rzadko używane: kołdry, śpiwory oraz poduszki.

3

Niemniej ważne są odpowiednie drążki na ubrania, które powinny być jednak odsunięte od tylnej ściany garderoby na odległość ok. 40 cm – umożliwi to swobodne powieszenie na nich ubrania. Należy jednak uważać, bo drążki pod wpływem ciężaru ubrań mogą się odkształcić, więc nie wolno mocować ich za rzadko. Drążek najlepiej zamontować na wysokości nie mniejszej niż 150 cm od posadzki, ale w przypadku długich płaszczów minimum to 175 cm.

Równie przydatne są szuflady – można w nich trzymać skarpetki, bieliznę oraz rajstopy. Posiadają one różne wymiary, ale najczęściej spotyka się te o głębokości 12 cm i szerokości 50 cm. Nad zawartością garderoby pozwalają skutecznie zapanować również kosze, pojemniki z przegrodami na drobne akcesoria, wieszaki na krawaty oraz półki z uchwytami na buty.

Duże wyzwanie i jeszcze większe udogodnienie

– Garderobę najlepiej wyposażyć w drzwi przesuwane, bo podczas otwierania nie zabierają one przestrzeni – dodaje Maciej Balcerek. – Powinna posiadać również duże lustro, które musi być jednak zawieszone tak, żeby bez problemu dało się w nim zobaczyć całą sylwetkę. Najczęściej wiesza się je zatem na drzwiach szafy wnękowej, co pomaga przy okazji rozjaśnić ciemne pomieszczenie oraz wizualnie je powiększyć.

Garderoba pozwala łatwo zaprowadzić porządek w ubraniach, ale na jej funkcjonalność wpływa wiele aspektów: począwszy od jej właściwego umiejscowienia, poprzez odpowiednią liczbę półek, szuflad i koszy, a skończywszy na odległościach i wysokościach pomiędzy drążkami. Właściwe zaprojektowanie garderoby wymaga zatem odrobiny wysiłku, ale dzięki temu otrzymujemy pomieszczenie, które pozwala oszczędzić sporo miejsca w pozostałych pokojach oraz znacznie ułatwia przeprowadzanie rozmaitych codziennych czynności.

Previous Co na podłogę? Przegląd możliwości
Next Hala magazynowa – stacjonarna czy mobilna?

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie 0 Comments

Złota rączka w Twoim mieście – jak znaleźć najlepszego fachowca?

Złota rączka to określenie kogoś, kto potrafi wykonać różnego rodzaju naprawy drobnych usterek. Osoba taka zamontuje pralkę, położy tapety, wymieni kran lub umywalkę, a także poradzi sobie z poprawkami malarskimi.

Mieszkanie 0 Comments

Trudne w aranżacji kuchnie w blokach — co wziąć pod uwagę?

Bloki mieszkalne znane są z tego, że nie oferują swoim mieszkańcom zbyt wielkiej powierzchni. Mieszkania planowane są tak, by pomieścić, jak najwięcej, na jak najmniejszym metrażu. Niektóre mieszkania kojarzą się

Mieszkanie 0 Comments

Mniejsze mieszkania wracają do łask

Okres pandemii skłonił Polaków do poszukiwania większego metrażu mieszkań. Teraz jednak – wraz z rosnącymi stopami procentowymi, ze wzrostem cen nieruchomości i kosztów utrzymania – do łask wracają mniejsze lokale, również kawalerki.

1 Comment

  1. Garderoba, staje się obecnie nieodłącznym elementem mieszkań. Kiedyś stanowiła luksus, a jej funkcję spełniała wypchana po brzegi szafa i to jeszcze czasami jedna na całą rodzinę.

Zostaw odpowiedź

Only registered users can comment.