Jak używać poziomicy?

Jak używać poziomicy?

Jak używać poziomicy? Czym w ogóle jest poziomica i z czego składa się narzędzie tego rodzaju? Jakie są rodzaje poziomic i do czego dokładnie służą? Na powyższe pytania odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym wpisie. 

  1. Jak używać poziomicy?
  2. Poziomice – jakie są rodzaje?

Jak precyzyjnie wyznaczyć poziom płaszczyzn? Jeśli planujesz remont albo budowę domu, na pewno będziesz potrzebować narzędzia, które pomoże Ci we wspomnianym wyznaczaniu poziomu płaszczyzn. Dlatego nie zwlekaj i już teraz kup poziomicę! To narzędzie pomoże Ci nie tylko w pracach budowlanych czy remontowych, ale również i dekoratorskich. Ale czym ona dokładnie jest i jak jej używać? Podpowiadamy w niniejszym artykule. 

Jak używać poziomicy?

Standardowe poziomice to narzędzia, które wykorzystują przede wszystkim ekipy budowlano-remontowe. Produkty tego rodzaju nierzadko przydają się również podczas remontu domu lub mieszkania. Jak używać poziomicy? Zasada jest prosta, ale zanim odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, z czego składa się klasyczna poziomica.

Otóż podstawowym elementem każdej poziomicy jest przede wszystkim jej pociągły oraz prostokątny profil. Najczęściej profil ten jest aluminiowy, a rzadziej stalowy. Kupując poziomicę, warto zwrócić uwagę na ilość wewnętrznych przegródek. Im więcej przegródek ma poziomica, tym wykazuje się większą wytrzymałością na skręcanie czy zginanie.

Jak działa poziomica? W standardowych narzędziach wykorzystuje się tak zwane zjawisko ziemskiego przyciągania. To pod jego wpływem ustawia się element, którego zadaniem jest wskazanie poziomu. Jako czynnik, który umożliwia odczytanie ostatecznego wyniku, wykorzystuje się pęcherzyk powietrza, wodę, promienie laserowe lub ciecz z barwnikiem fluoryzującym wokół pęcherzyka.  

Poziomice – jakie są rodzaje?

Na rynku aktualnie można znaleźć wiele rodzajów poziomic. Do najpopularniejszych zalicza się poziomice libellowe, wężowe czy laserowe. Te pierwsze to narzędzia, w których stosuje się ampułkę z cieczą oraz pęcherzyk powietrza. Poziomice wężowe działają na zasadzie połączonych naczyń. Standardowe modele zbudowane są z pionowych rurek wraz z podziałką, której celem jest określanie wysokości słupka wody. Rurki łączy się przewodem giętkim, który jest wypełniony wodą. Taka poziomica wężowa doskonale sprawdzi się do poziomowania elementów, które są od siebie nieco oddalone. Poziomice laserowe natomiast to narzędzia, które umożliwiają wskazywanie wielu płaszczyzn – między innymi kątów czy świetlnych linii rzucanych na konkretne obiekty. Modele te emitują wiązkę laserową, która najczęściej przybiera postać dwóch linii – pionowych i poziomych, łączących się pod kątem 90 stopni. A zatem za pomocą poziomicy laserowej możesz nie tylko wyznaczyć równy poziom, ale także wyznaczyć kąt równy.

Biorąc pod uwagę budowę oraz przeznaczenie, wspomniane poziomice libellowe można podzielić na modele murarskie oraz ramowe. Te pierwsze najczęściej wykonuje się z aluminium lub z drewna i mają kształt podłużny. Ramowe o kształcie kwadratowym natomiast z reguły produkuje się z metalu. Doskonale sprawdzają się przy ustawianiu w poziomie sporej wielkości maszyn.

Wyróżnia się również poziomice skrzynkowe, magnetyczne, z obrotową libellą, cyfrowe oraz mające specjalnie ukształtowaną podstawę. Poziomice skrzynkowe wyróżniają się stosunkowo dużą sztywnością oraz wytrzymałością, mimo niewielkiego ciężaru. Magnetyczne wykorzystuje się podczas pracy z częściami metalowymi – na przykład rurami. Poziomice cyfrowe to rozwiązania wszechstronne. Ze względu na swoją dokładność najczęściej stosuje się je przy pracach wykończeniowych – szczególnie precyzyjnych.

Zarówno tradycyjne poziomice, jak i poziomica laserowa na nic się nie zdadzą, jeżeli ktoś nie będzie wiedział, jak należy się zabrać za wyznaczanie poziomu płaszczyzn. Na szczęście po lekturze tego artykułu wiesz, jak działa poziomica laserowa, a także jak wygląda precyzyjnie wyznaczanie poziomu płaszczyzn. Chociaż wiele zależy od klasy poziomicy, to do domowych zastosowań zazwyczaj sprawdza się prosta budowa poziomicy. Poziomica cyfrowa jest natomiast dużym ułatwieniem, podobnie jak poziomica laserowa samopoziomująca.

Previous Profesjonalna pilarka łańcuchowa - czym kierować się przy wyborze?
Next Żaluzje okienne - warto mieć słońce pod kontrolą

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Wyjątkowe projekty nowoczesnych domów

W końcu po wielu latach odkładania pieniędzy, życia z rodzicami czy w mieszkaniu przychodzi ten upragniony moment – rozpoczęcie prac nad własnym i wymarzonym rodzinnym gniazdkiem. Szanujemy wizje komfortowego życia

Budowa domu 0 Comments

Gdzie stosować wielkoformatowe płytki podłogowe?

Zastosowanie wielkoformatowych płytek podłogowych to idealne rozwiązanie w wielu aranżacjach. Większy rozmiar kafli staje się już obecnie w zasadzie standardem. Daje on projektantom wiele nowych możliwości kreacji interesujących wnętrz, jest

Budowa domu 0 Comments

Dom, czy jednak mieszkanie – co opłaca się bardziej?

Coraz więcej młodych ludzi zastanawia się, czy lepiej zainwestować w dom, czy jednak w mieszkanie? Zanim jednak podejmiemy tak ważną w naszym życiu decyzję, będziemy musiał nie tylko zdecydować, ale

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!