Zakładanie i pielęgnacja trawników

Zakładanie i pielęgnacja trawników

Wydawałoby się, że założenie trawnika to prosta sprawa. Jakiż to problem w wysianiu trawy, podlaniu i skoszeniu jej co jakiś czas? Niestety, piękny, gęsty i soczyście zielony trawnik to wcale nie taka prosta sprawa. Trochę się przy jego zakładaniu trzeba namęczyć, a i koszt takiej przyjemności może nie być taki mały.

Trawnik z siewu czy trawnik z rolki?

Zakładanie i pielęgnacja trawnika wymaga najpierw podjęcia ważnej decyzji – czy wysiewamy trawnik i czekamy aż wzrośnie, czy układamy trawnik z rolki. Obie metody mają swoje plusy i minusy oraz nieco różnią się w późniejszej pielęgnacji.

Zdecydowaną zaletą trawnika z rolki jest jego szybszy efekt. Trawa ukorzenia się w ciągu około dwóch tygodni i po tym czasie można już po niej swobodnie chodzić, a trawnik wygląda pięknie i zdrowo. Na taki efekt przy wysiewie trawnika trzeba będzie poczekać kilka tygodni – minimum 4 (a tak naprawdę, prawdziwy efekt będzie widoczny po 2-3 miesiącach regularnej pielęgnacji). Przy wysiewie trawy, nasz trawnik nie powinien być też przez cały czas wzrostu użytkowany, co może być uciążliwe dla domowników. Do tego dochodzą typowe problemy z przemieszczaniem się nasion na skutek wiatru i sytuacje, gdzie mimo naszych starań trawa po prostu nie wyrośnie i trzeba ją będzie uzupełniać. Trawnik z rolki pozwala uniknąć tych wszystkich problemów, ale jest znacznie droższy i łatwo też go źle położyć – dlatego decydując się na taką formę zakładania trawnika, najlepiej po prostu zlecić to fachowcom.

Jak pielęgnować trawnik?

Jednym z mitów na temat zakładania i pielęgnacji trawników jest to, że trawa z rolki nie wymaga aż takiej pielęgnacji jak trawa wysiewana. Oczywiście, na początku przy zakładaniu, jeśli trawnik zostanie położony prawidłowo, pielęgnacja jest łatwiejsza, ale kolejne miesiące wzrostu trawy niczym się nie różnią od trawnika z wysiewu. W każdym przypadku trzeba trawę regularnie kosić, nawadniać, nawozić i stosować zabiegi pielęgnacyjne takie jak wertykulacja czy aeracja.

Podstawowe zabiegi związane z pielęgnacją trawnika to:

  • regularne koszenie trawnika – co około 7 -10 dni (wtedy, kiedy trawa osiągnie około 6-8 cm wysokości. Kosimy na wysokość 3-4 cm. Lepiej kosić częściej niższą trawę, niż raz na czas wysokie źdźbła). Ważne, by kosiarka była ostra (i nie rwała trawy), by koszenie było przeprowadzone, kiedy trawa jest sucha i by po koszeniu trawnik podlać. Oczywiście trawę z trawnika lepiej usunąć (inaczej zrobi się nam filc),

  • nawożenie – przeprowadza się je 3-4 razy w roku. Skład nawozu powinien być związany z potrzebami danego gatunku trawy oraz typem gleby. Pozwala zapobiegać powstawaniu żółtych plam na trawniku (wynikłych z niedoboru azotu i potasu) oraz pobudza trawnik do wzrostu.

  • wertykulacja – usuwanie nagromadzonego filcu i zwiększanie chłonności trawnika. Zapobiega pojawianiu się niektórych chorób (np. pałecznicy). Wykonuje się ją zwykle raz do roku, wiosną. Wertykulacja to zabieg wykonywany na istniejącym trawniku (czyli jeśli dopiero go założyliśmy, to mamy „spokój” do przyszłego sezonu).

  • aeracja – inaczej napowietrzanie trawnika. Ma za zadanie rozluźnić glebę i pomóc doprowadzić wodę i nawóz do korzeni. Poprawia wygląd i zagęszczenie trawnika. Można ją robić nawet widłami, choć skuteczniejsze są specjalne urządzenia do aeracji. Przeprowadza się ją wiosną oraz późnym latem. Niekiedy jesienią.

Samodzielne zakładanie i pielęgnacja trawnika, to – jeśli chcemy mieć naprawdę piękny ogród – proces dość żmudny i zajmujący sporo czasu. Efekt wynagrodzi nam jednak starania, a jeśli nie mamy mimo wszystko na pracę w ogrodzie czasu, najlepiej zamówić kompleksową opiekę nad trawnikiem w firmie zajmującej się pielęgnacją ogrodów.

Więcej informacji znajduje się pod adresem: marekgurgul.pl

Previous Jakie baterie łazienkowe wybrać? Na co zwrócić uwagę kupując baterię wannową i umywalkową?
Next Konwerter satelitarny – niezbędny element każdej instalacji satelitarnej

Może to Ci się spodoba

Ogród 0 Comments

Jak przezimować meble ogrodowe w garażu?

Garaż to miejsce do przechowywania samochodu. To również praktyczne pomieszczenie, w którym magazynuje się rozmaite domowe przedmioty, a także wyposażenie ogrodowe. Nie wszystkie bowiem sprzęty mogą być przetrzymywane w ogrodach

Ogrodzenia i nawierzchnie 0 Comments

Ogrodzenie betonowe – czy to dobre rozwiązanie?

Budując dom, etapem, którego nie można pominąć, jest wybór najlepszego możliwego ogrodzenia. Logicznie, poza estetyką wykonania i stylem pasującym do budynku, najważniejszą kwestią pozostaje jego jakość oraz trwałość. Dla licznej

Ogród 0 Comments

Trawa z rolki – 3 powody, dla których warto wybrać to rozwiązanie na wiosnę

Zdecydowana większość z nas ma już za sobą prace związane z przygotowaniem trawnika do zimy. Niestety mimo dużego nakładu czasu, największej staranności i użytych najlepszych nawozów i narzędzi, można przeżyć

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!