Za nami wymagający sezon grzewczy – jakie wnioski należy wyciągnąć?

Za nami wymagający sezon grzewczy – jakie wnioski należy wyciągnąć?

Sezon grzewczy dobiega końca i jego podsumowanie ponownie odkrywa przykrą prawdę – Polska wciąż boryka się z problemem zimowego smogu. Z raportu IQAir wynika, że średnia roczna zawartość PM2,5 dla Polski w 2022 roku wyniosła 16,3 µg/m3, czyli ponad trzykrotnie więcej niż normy WHO. Ponadto, szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną ponad 1200 przedwczesnych zgonów każdego roku wśród osób poniżej 18. roku życia w 32 krajach członkowskich EEA – wynika z danych Europejskiej Agencji Środowiska. Na szczęście coraz więcej miast i osób dostrzega potrzebę inwestycji w ekologiczne źródła ciepła jak, np. pompy ciepła. Czy pomogą one poprawić jakość powietrza w Polsce?

Smogowy problem

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) kluczowym wyzwaniem dla Polski jest przyspieszenie transformacji w kierunku czystej energii, aby rozwiązać problem emisji wynikających z dominującej roli węgla w sektorze energetycznym. Paliwa kopalne nadal stanowią 85% całkowitych dostaw energii. W rezultacie intensywność emisji dwutlenku węgla w polskim sektorze energetycznym jest obecnie druga pod względem wysokości wśród członków IEA. Warto jednak wspomnieć, że według Inspekcji Ochrony Środowiska ocena jakości powietrza za rok 2022 wykazała jego poprawę w porównaniu z rokiem 2021. Stężenia większości zanieczyszczeń były niższe, a obszary przekroczeń mniejsze. Mógł to być jednak wynik „łagodnej” i wietrznej zimy.

Pocieszający jest fakt, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w ekologiczne źródła ciepła, w tym m.in. na takie rozwiązania jak pompy ciepła. Korzyści wynikające z ich zastosowania są liczne. Przede wszystkim, pozwalają na znaczne obniżenie emisji zanieczyszczeń powietrza w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła, takimi jak węgiel czy gaz.

„Jeżeli popatrzymy na wpływ pomp ciepła na powietrze, to są one obecnie najbezpieczniejszą technologią. Transformacja z tradycyjnych źródeł ogrzewania (tzw. kopciuchów) w stronę pomp ciepła to duży krok w kierunku rozwiązania zanieczyszczonego powietrza w Polsce, w tym zimowego smogu” – wskazuje Tomasz Walczak, CTO Euros Energy.

Ekologicznie i oszczędnie?

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła – w 2022 roku w Polsce, odnotowany został wzrost sprzedaży pomp ciepła o 103% w porównaniu z 2021 rokiem. Czynników wpływających na zwiększenie zainteresowania pompami ciepła jest kilka. Należy do nich nie tylko chęć bycia ekologicznym, ale również m.in. możliwość obniżenia kosztów ogrzewania.

Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Euros Energy pod koniec 2022 roku, z których wynika, że Polacy boją się wysokich rachunków za ogrzewanie (84% respondentów). Jedynie 12% osób nie obawia się wzrostu wydatków w tym zakresie. Warto więc wspomnieć, że osoby, które w ostatnich latach postawiły na pompy ciepła, docieplenie domów oraz np. panele fotowoltaiczne były w czasie kryzysu energetycznego bardziej odporne na duże wzrosty cen m.in. węgla czy gazu ziemnego.

„Wprowadzenie pompy ciepła na szeroką skalę w Polsce mogłoby przyczynić się do redukcji emisji szkodliwych substancji, ale wymaga to odpowiedniej infrastruktury i inwestycji w nowoczesne technologie” – dodaje Tomasz Walczak, CTO Euros Energy.

W rozwoju sektora pomp ciepła w Polsce pomagają również m.in. rządowe programy jak „Program Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”, który zachęca do inwestycji w instalacje fotowoltaiczne i udostępnia dofinansowania do pomp ciepła w polskich domach.

Jednak jest jeszcze dużo do wypracowania. W dalszym ciągu produkcja energii elektrycznej w Polsce obciąża środowisko naturalne. Jak podaje GUS – wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wyniósł w 2021 r. 15,62%. Poziom ten powinien być jednak większy i wynosić 23% przy przyjętym celu dla Polski na rok 2030.

Previous Projekty tanich domów: Buduj z głową i oszczędzaj
Next Najlepsze baseny ogrodowe: Przewodnik dla spragnionych ochłody

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Oświetlenie Sufitowe w Ekskluzywnych Salonach – Rozwiązania i Efekty.

Odpowiednio dobrane oświetlenie sufitowe zapewnia nie tylko maksymalną funkcjonalność, ale jest też dekoracją każdego pomieszczenia. Dzięki niemu można nawet optycznie powiększyć pomieszczenie i nadać mu jeszcze więcej charakteru. Dziś podpowiemy,

Kanalizacja 0 Comments

Drożna kanalizacja- gwarancją nie zanieczyszczonej wody i gleby

Sprawnie działająca kanalizacja oznacza więcej niż mogłoby się wydawać. Drożne rury odpływowe nie tylko pozwalają bezpiecznie pozbyć się nieczystości, są także zabezpieczeniem czystości wód i gleby i dają pewność, że

Ogrzewanie 0 Comments

Jak działa pompa ciepła? Czy warto zamontować ją w domu.

Pompy ciepła to urządzenia, które służą do ogrzewania poprzez odzyskanie ciepła z zewnętrznego źródła i przekazywanie go do budynku. Dlaczego pompy ciepła stają się coraz popularniejszym rodzajem ogrzewania w polskich

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!