Przewody izolowane i nieizolowane – różnice i zastosowanie

Przewody izolowane i nieizolowane – różnice i zastosowanie

Aby systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne mogły działać bez przeszkód, potrzeba dodatkowych akcesoriów. Do tej grupy zaliczają się przewody elastyczne izolowane i nieizolowane.  Jakie są między nimi różnice i podobieństwa? Szczegóły poniżej.

Czym są przewody elastyczne?

Wykorzystuje się je w nisko- i średniociśnieniowych systemach wentylacji oraz klimatyzacji. Jak zauważa specjalista z firmy HTS, zajmującej się hurtową sprzedażą materiałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, wykorzystanie przewodów etatystycznych w tego rodzaju instalacjach jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Dzięki takim przewodom i ich giętkiej konstrukcji można ograniczyć do minimum ilość wykorzystywanych kształtek, które są niezbędne do realizacji bardziej skomplikowanych instalacji. A mniej kształtek to też niższy koszt całego przedsięwzięcia.

Rodzaje przewodów elastycznych

Wyróżniamy przewody elastyczne izolowane i nieizolowane. Izolacja wykonana jest z wełny mineralnej. Pełnią one funkcję przyłączy nawiewników, zaworów powietrznych lub kratek w instalacjach wentylacyjnych i wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Jeśli potrzebujemy przewodu do tego, by transportować powietrze na krótsze odległości – specjaliści polecają właśnie przewody elastyczne i półelastyczne. Warto w tym miejscu wspomnieć o ograniczeniach tego rodzaju przewodów. Nadają się one do przesyłu powietrza na krótsze dystanse np. na połączeniach do anemostatów i kratek wentylacyjnych, bowiem są zbyt delikatne i mają zbyt nierówną powierzchnię, by stosować je w przypadku większych odległości.

Jeśli doszłoby do nieszczelności, naprawa takiej instalacji mogłoby być co najmniej kłopotliwa. W takich sytuacjach lepszą alternatywą dla przewodów elastycznych będą trwałe i gładkie rury metalowe, zapewniające dodatkowo cichszy przepływ powietrza niż w przypadku przewodów nieizolowanych. Z kolei do systemów dystrybucji gorącego powietrza wykorzystywane są modele wzmocnione przewodów elastycznych, bardziej odporne na wysoką temperaturę. Atutem przewodów wentylacyjnych jest duży zakres średnic, sięgają one nawet 610 milimetrów.

Warto również wspomnieć o przewodach półelastycznych kwasoodpornych i przewodach elastycznych technicznych, które mają zastosowanie w instalacjach oraz przemyśle spożywczym i chemicznym. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli przewodów, które posiadają różne właściwości, przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą. Na przykład może się okazać, że nasza instalacja wymaga użycia przewodu izolowanego termicznie i akustycznie. Na pewno warto wybrać sprawdzony produkt o dobrych parametrach technicznych, wykonany z najlepszych materiałów. Dzięki przemyślanemu wyborowi takich elementów jak przewody elastyczne możemy być pewni, że system dystrybucji powietrza w budynku będzie działał bez zarzutu. Warto również wspomnieć, że przewody są tanie oraz bezpieczne w użytkowaniu i łatwe w montażu. Poza wentylacją i klimatyzacją przewody elastyczne są wykorzystywane również do transportu innych gazów, pyłów czy cieczy – jako nowoczesne rozwiązania stosowane są w wielu różnych gałęziach przemysłu.

Previous Piła łańcuchowa powędrowała do Przasnysza
Next Automatyczne nawadnianie terenów zielonych

Może to Ci się spodoba

Wentylacja i klimatyzacja 0 Comments

Odgrzybianie klimatyzacji w aucie i mieszkaniu – oto środki, które Ci to ułatwią

Kiedy podczas jazdy samochodem z klimatyzacji zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach lub szwankuje klimatyzacja w biurze czy domu to znak, że czas udać się do sklepu po środki do odgrzybiania

Ogrzewanie 0 Comments

Osiedle domów bliźniaków – czym najlepiej je ogrodzić?

Domy bliźniaki nie są w polskiej architekturze nowością, ale w ostatnich latach, w czasach szybkiego rozwoju rynku deweloperskiego, stały się szczególnie popularną formą stawiania budynków mieszkalnych. Specyficzny układ i bliskie

Instalacje 0 Comments

Montersi i Satel – kurs na wspólną jakość

Od ponad 10 lat firma Montersi.pl jest autoryzowanym dystrybutorem marki SATEL – firmy zajmującej się projektowaniem, produkcją i sprzedażą najwyższej jakości urządzeń do inteligentnych systemów alarmowych. Polska marka SATEL (https://www.montersi.pl/wsparcie/dystrybutor-satel/)

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!