Budowa przydomowego garażu

Budowa przydomowego garażu

Garaż to obecnie standardowy element niemal każdej zabudowy jednorodzinnej. Nie po to buduje się dom, aby mogło zabraknąć przy nim garażu. Pozostaje jedynie pytanie: który projekt wybrać – garażu wkomponowanego w bryłę czy może wolno stojącego?

Wolno stojący budynek garażowy to propozycja przede wszystkim dla posiadaczy większych działek. Na budowę odrębnego obiektu potrzeba odpowiednio dużo miejsca, aby możliwe było zachowanie zgodnych z przepisami odległości od granic działki. Na dużej, kształtnej nieruchomości garaż można zaplanować w taki sposób, aby budynek mieszkalny został od niego funkcjonalnie oddzielony. Dobrym pomysłem będzie wówczas realizacja projektu, w którym zaplanowano również zaplecze gospodarcze. Inwestorzy chętnie decydują się na takie rozwiązanie. Dodatkowe pomieszczenie przydaje się do przechowywania narzędzi ogrodniczych, samochodowych oraz innych sprzętów. To rozwiązanie okazuje się wygodne w codziennym użytkowaniu. Ale nie jest jedyną opcją, którą można zrealizować, wybierając gotowy projekt garażu. Dużą popularnością cieszą się także projekty, w których obok miejsc garażowych przewidziano przestrzeń rekreacyjną. Zazwyczaj jest to wiata, kominek zewnętrzny z miejscem na opał, czasem cała kuchnia letnia. Niektóre wiaty mogą pełnić podwójną funkcję – rekreacyjną oraz parkingu dla gości. Są nawet projekty garaży wolno stojących z mieszkaniem na poddaszu, a także garaży w zabudowie bliźniaczej Garaże są projektowane w różnych technologiach i stylach, dobranie projektu pasującego do budynku mieszkalnego nie powinno więc stanowić problemu. Trzeba jednak pamiętać, że budowa obiektu wolno stojącego z reguły jest droższa niż garażu połączonego z częścią mieszkalną.

Właściciele mniejszych działek mają bardziej ograniczony wybór. Na płytkiej, wąskiej posesji zaplanowanie garażu wolno stojącego może być trudne, a nawet niemożliwe. O garażu trzeba więc pomyśleć już na etapie wybierania projektu domu. Wśród gotowych projektów jest wiele propozycji, w których przewidziano – najczęściej jedno- lub dwustanowiskowy – garaż. Realizując projekt z tej kolekcji, pozostawimy na działce więcej miejsca na ogród, oszczędniejsza będzie też budowa obiektu. Pod wieloma względami jest to jednocześnie wygodniejsze rozwiązanie, zapewnia bowiem bezpośrednie połączenie między mieszkaniem a garażem. Przy czym istnieje co najmniej kilka wariantów usytuowania garażu połączonego z domem. Może zostać do niego dobudowany (do jednej z bocznych lub do frontowej elewacji) lub wkomponowany w jego bryłę. W pierwszym przypadku będzie posiadać odrębny dach, w drugim dach będzie wspólny. Garaż dostawiony do ściany bocznej może być wysunięty nieco do przodu lub wycofany. Ten drugi wariant często występuje w budynkach zaprojektowanych na rzucie litery L. Przy garażu najczęściej umieszcza się kotłownię lub innego rodzaju pomieszczenie gospodarcze, a przestrzeń nad nim planuje się na pokoje, strych lub taras. Najbardziej skomplikowaną wykonawczo i najdroższą opcją jest budowa garażu w piwnicy. To dobre rozwiązanie dla właścicieli najmniejszych działek. Garaż znika wówczas w piwnicy, a wokół domu pozostaje więcej miejsce na ogród.

Przydatne linki:


Więcej artykułów napisanych przy współpracy z Tooba.pl

Willa-One_JW-Construction.jpg      

Previous Jakie schody do małego domu?
Next Piła łańcuchowa powędrowała do Przasnysza

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Drewno klejone BSH – zastosowanie, korzyści, parametry techniczne

BSH, czyli Brettschichtholz to zaawansowany produkt drewniany, który sprawdza się przy konstrukcjach wymagających podwyższonej wytrzymałości na uszkodzenia. Charakteryzuje się znakomitymi walorami estetycznymi, jak i stabilnymi wymiarami. Stanowi podstawowy zamiennik dla

Plan budowy 0 Comments

Stajnia, kurnik i obora. Projekty budynków inwentarskich

Gotowe projekty domów jednorodzinnych od lat cieszą się ogromną popularnością. Rośnie także zainteresowanie gotowymi projektami budynków o innym przeznaczeniu. Obecnie, gdy zamierza się wybudować garaż, inny budynek gospodarczy czy inwentarski,

Budowa domu 0 Comments

5 porad jak wybrać myjkę ciśnieniową

Myjki ciśnieniowe pojawiły się w sprzedaży kilka lat temu i z miejsca zyskały popularność. Już nie trzeba płacić każdego miesiąca za myjnie, można wygodnie umyć podjazd, elewację, werandę czy rower.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!