Jak uszczelnić okno dachowe?

Jak uszczelnić okno dachowe?

Niskie temperatury na zewnątrz i nieszczelne okna to gwarancja zimna w domu. Jeśli okna nie są dobrze przygotowane na jesień i zimę, musimy być świadomi tego, że z naszego mieszkania może “uciekać” nawet 30% ciepła. Jak tego uniknąć? Wystarczy odpowiednio uszczelnić okna. Podpowiadamy jak to zrobi! 

Za co uwielbiamy okna dachowe?

Okna dachowe – tak zwane świetliki są najczęstszym modelem okien montowanych na strychach czy tam, gdzie spadzisty dach, uniemożliwia montaż pionowych okien.

Okna dachowe mają wiele zalet. Pozwalają odmienić wygląd domu i sprawić, że przestrzeń będzie jaśniejsza i przytulniejsza. Inne ich zalety to:

 • możliwość zamontowania dowolnej ilości konstrukcji aż do ciągłego przeszklenia dachu,
 • wysokiej jakości okna wytrzymują zwiększone obciążenia, w tym napór śniegu i lodu,
 • świetliki zapewniają lepsze naturalne oświetlenie w porównaniu z klasycznymi pionowymi szklanymi odpowiednikami,
 • dostępne są okna ze zwykłym i wzmocnionym szkłem, klasycznym i kolorowym przyciemnianiem, pochłaniającymi światło oknami z podwójnymi szybami, lustrzanymi powierzchniami. Ponadto okna dachowe różnią się wielkością, kształtem, grubością, ilością komór, ceną i innymi czynnikami, dzięki którym można wybrać model dla siebie pod względem funkcjonalności i ceny.

Na poddaszu najczęściej stosuje się okna plastikowe. Jednak takie okna mogą również powodować różne problemy. Jednym z najczęstszych są przecieki.

Uszczelnianie okna – podstawowe zasady

Najczęściej problemy związane z nieszczelnością mają następujące przyczyny:

 • Błędy instalacji. W takim przypadku podczas opadów wilgoć dostanie się do środka przez pęknięcia, a z powodu przeciągów w pomieszczeniu nastąpi zwiększona utrata ciepła. Aby uniknąć problemu, musisz skontaktować się z odpowiednią firmą – https://bemar.pl/naprawa-i-serwis, lub, jeśli zdecydujesz się zainstalować okno samodzielnie, dokładnie przestudiuj instrukcje instalacji.
 • Utrata szczelności konstrukcji. Nawet nowoczesne okna zimą mogą zaparowywać, a latem i wiosną przeciekać, jeśli gumowa uszczelka wyschła i zdeformowała się podczas eksploatacji. Uszczelki należy wymieniać co 2-3 lata.
 • Okna niskiej jakości z dwoma konturami uszczelnienia. Eksperci zalecają wybór modeli z 3 liniami uszczelnienia, ponieważ zapewniają one optymalną szczelność.

Aby wiedzieć, jak uszczelnić okna dachowe, musimy znaleźć przyczynę problemu. Należy wpierw zdemontować uszczelki i założyć nowe, upewniając się, że są one równomiernie założone i dobrze przylegają do powierzchni. Po wymianie elementów uszczelniających sprawdź, czy okna otwierają się swobodnie. Jeśli zawiasy są poluzowane, należy je dokręcić.

Jak sprawdzić, czy okno jest szczelne?

W przypadku nieprawidłowego montażu samej konstrukcji naprawa jest bardziej skomplikowana i czasochłonna. Najczęściej powstają szczeliny między otworem a ościeżnicą. Tu należy skontaktować się ze sprawdzoną firmą zajmującą się montażem okien. Samodzielnie możesz spróbować wykonać następujące kroki:

 • wyreguluj okucia, eliminując szczeliny,
 • zainstaluj szersze i grubsze uszczelki,
 • zdemontuj zewnętrzne wpusty i fartuch dachu. Zatkaj odkryte spoiny, w obszarze którym doszło do zerwania szczelności i pęknięć, a następnie zamontuj elementy z powrotem,
 • często przeciek w świetlikach znajduje się w miejscu, gdzie nieprawidłowo zamontowano boczne ściany. Aby uniknąć problemu, wymagane jest ułożenie dodatkowej warstwy izolacji i paroizolacji między oknem a ścianami. Można w tym celu użyć pianki montażowej. Jeśli materiał nie został zainstalowany przez instalatorów, musisz to zrobić sam. W ramach prac usuwane są zbocza, układana jest warstwa izolacyjna, kładziona jest paroizolacja, szczeliny są zamykane, po czym okna są ponownie mocowane.

Uszczelki czy inna metoda izolacji?

Często okna na poddaszu zaczynają zaparowywać, w wyniku czego w środku staje się zbyt wilgotno. W wyniku nieprawidłowego montażu zewnętrznego kołnierza uszczelniającego woda opadowa i roztopowa przedostaje się w obszar styku zespołu okiennego z dachem. Doprowadza to do zniszczenia zarówno konstrukcji ramy okna, jak i systemu pokrycia dachowego. Wewnętrzne części dachu niszczeją pod wpływem wilgoci, a na elementach drewnianych może tworzyć się pleśń. Z kolei elementy metalowe są wówczas podatne na korozję. Co robić w takim przypadku?

 • Jeśli pojawi się para, umieść pod oknem grubą szmatę lub ręcznik, aby wchłonął wilgoć. Powstała woda może uszkodzić drewniane części budynku i spowodować korozję części metalowych.
 • Konieczne jest umieszczenie urządzenia grzewczego pod oknami, ponieważ nagrzewanie eliminuje nadmierne gromadzenie się wody, odparowując wilgoć.
 • Przed zainstalowaniem okien należy przemyśleć jak ułożyć system wentylacji: dobrze zaprojektowany schemat pomaga usunąć nadmiar wilgoci. Jeśli na poddaszu nie ma wystarczającej wentylacji naturalnej, warto zainstalować specjalne kanały i wyposażyć je w urządzenia do wentylacji wymuszonej.
Previous Jak grać w blackjack online
Next Budros – usługi budowlane na najwyższym poziomie

Może to Ci się spodoba

Okna i drzwi 0 Comments

Czy wszystkie okna w naszym domu muszą mieć te same parametry?

Okna dachowe i elewacyjne są aktualnie dostępne w wielu różnorodnych wariantach. Kiedy planujemy budowę czy remont domu, w pewnym momencie przyjdzie również czas na wybór okien. Czy jednak wszystkie okna

Rodzaje zamków – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jaki zamek do drzwi kupić? Wpuszczany, nawierzchniowy, otwierany kluczem czy kodem? Czy wybrany zamek zapewni nam wystarczającą ochronę? Te i inne

Okna i drzwi 0 Comments

Jakie okna do domu kupić?

Jakie okna do domu kupić? Na co zwrócić uwagę, wybierając stolarkę okienną? Czym się kierować? Podpowiadamy w poniższym wpisie. Gdzie kupić dobrej jakości stolarkę okienną? Co oferuje dobry sklep z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!