Parujące okna w mieszkaniu- skuteczne rozwiązania

Parujące okna w mieszkaniu- skuteczne rozwiązania

Parowanie okien w domu często błędnie kojarzone jest z wadami technicznymi spowodowanymi złym stanem stolarki okiennej lub ich nieprawidłowym montażem. Przyczyny takiego stanu rzeczy są jednak w większości błahe i dotyczą naturalnych procesów fizykochemicznych zachodzących w środowisku. To nie znaczy, że musisz znosić wilgotne plamy na oknach. Co zrobić z zaparowanymi szybami? Oto kilka prostych, ale skutecznych sposobów rozwiązania tego problemu.

Czym spowodowane jest parowanie okien?

W większości przypadków przyczyną zaparowywania szyb w mieszkaniu jest duża różnica temperatur między temperaturą na zewnątrz a temperaturą wewnątrz. Efekt ten potęguje wysoka wilgotność w pomieszczeniu oraz niedostateczna wentylacja.

Dlaczego okna parują od wewnątrz?

Od jesieni do zimy okna często parują od wewnątrz. Wówczas temperatura na zewnątrz będzie niższa niż w ocieplonym wnętrzu mieszkania. Ciepłe, wilgotne powietrze próbując opuścić pomieszczenie napotyka na przeszkodę: zimną taflę szkła. Na skutek różnicy temperatur para wodna skrapla się i zaparowuje szybę od wewnątrz. Czynniki zwiększające wilgotność w pomieszczeniu, takie jak gotowanie, suszenie ubrań czy kąpiel, zwiększają intensywność parowania przez okna w danym pomieszczeniu.

Dlaczego okna parują od zewnątrz?

Okna zaparowują od zewnątrz z powodu skraplającego się powietrza. Zjawisko to występuje najczęściej wiosną, kiedy ciepłe powietrze odparowuje z roślin, gleby lub pobliskich zbiorników wodnych, wieczorem ochładza się i skrapla na powierzchni okien. Problem dotyczy głównie estetyki. Okna dachowe zwilżone kilkoma kroplami wody należy oczyścić z powstałych plam.

Dlaczego okna parują między szybami?

Wcześniej przyczyną parowania szyb było zjawisko naturalne. Jeśli jednak pomiędzy szybami pojawi się zaparowanie, może to być spowodowane nieszczelnościami, które często występują w starszych oknach drewnianych. Jednak wnętrze nowoczesnych okien z zespolonymi pakietami szybowymi jest wypełniona gazem szlachetnym, który zapobiega parowaniu. Dlatego jeśli w szybie pojawią się kropelki wody, oznacza to, że ulatnia się gaz i okno jest nieszczelne.

szczelność a standardy prawne

Współczynnik przenikania ciepła okna określa współczynnik przenikania ciepła okna. Normy prawne nakazują stosowanie rozwiązań gwarantujących wysoką szczelność, a w efekcie oszczędność energii. Jeśli okno zaparuje między szybami, to pewne jest, że wartość parametru dla danej szyby zespolonej znacznie się obniżył.

Co zrobić, żeby okna nie parowały?

Parowanie okien w domu jest przeważnie zjawiskiem naturalnym, niewymagającym skomplikowanych rozwiązań. Wystarczy trzymać się kilku prostych wytycznych. Jakich?

Co zrobić, gdy okna parują od wewnątrz?

Najlepszym sposobem zapobiegania parowaniu szyb od wewnątrz jest zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Aby to zrobić, regularnie wietrz mieszkanie. Ale jak rozstrzelnić okna, aby zimą nie zaparowały? Warto wyposażyć okna w nawiewniki okienne, aby w mieszkaniu nie było zbyt zimno. To pasywne rozwiązanie zapewnia stałą wymianę powietrza i automatyczną regulację wilgotności bez wychłodzenia pomieszczenia. Pamiętaj również o włączonym okapie podczas gotowania, wyciągu w łazience po kąpieli i utrzymywaniu w należytym stanie kratek wentylacyjnych.

Porady na okna parujące na zewnątrz

Okna parują na zewnątrz z powodu różnic temperatur, na które mamy niewielki wpływ. Jednym ze sposobów na ograniczenie ilości skraplania się pary wodnej na oknach jest utrzymywanie stałej temperatury w mieszkaniu i zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Rozwiązania na okna parujące między szybami

Okna parujące między szybami zwykle oznaczają usterkę techniczną wiążącą się z koniecznością wymiany. Zacieki gromadzące się wewnątrz pakietu ograniczają widoczność, a ich umiejscowienie uniemożliwia dokładne umycie szyb. W takim przypadku jedyne, czemu można zapobiec, to ponowne rozszczelnienie okien. W tym celu warto wybrać okucia do okien PCV (szeroki wybór systemów znaleźć można m.in. na stronie https://www.siegenia.com/pl/products/window-systems/hardware-for-pvc) lub okucia do okien drewnianych. Pozwala to uniknąć dalszych problemów związanych z powstawaniem nieszczelności.

Nawiewniki okienne w sezonie zimowym

Niezależnie od tego, czy okna Twojego mieszkania przepuszczają parę od wewnątrz, z zewnątrz czy od środka, istnieje kilka podstawowych sposobów, które pomogą Ci uniknąć problemu zaparowania okien. Ustaw okna tak, aby mogły zachodzić swobodna cyrkulacja. W cieplejszych miesiącach mogę je regularnie otwierać na oścież lub pozostawić rozszczelnione, ale w chłodniejszych miesiącach lepiej wybrać nawiewniki okienne.  Jeśli to niemożliwe, warto zadbać o szybkie obniżenie temperatury i usunięcie wilgotnego powietrza poprzez krótkie przewietrzenie pomieszczenia. Dobrym sposobem może być także utrzymanie stałej temperatury w mieszkaniu. Zmniejsza to efekt zaparowywania szyb na skutek dużych wahań temperatury. Najlepiej oczywiście wyposażyć swój dom w solidne, szczelne okna. W ten sposób uchronisz się przed nieszczelnością i problematycznym parowaniem między szybami.

Previous Jakie rolety zewnętrzne wybrać - na co zwrócić uwagę?
Next 4 powody, dla których warto zdecydować się na wynajem podnośnika

Może to Ci się spodoba

Rolety okienne 0 Comments

Rolety rzymskie – modna i praktyczna dekoracja okna

Rolety rzymskie to dziś jedna z najchętniej wybieranych aranżacji okna. Rozwiązanie to łączy w sobie dekoracyjność firany i funkcjonalność żaluzji. Sprawdza się we wnętrzach o różnym przeznaczeniu i stylu. Fałdy,

Rodzaje zamków – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jaki zamek do drzwi kupić? Wpuszczany, nawierzchniowy, otwierany kluczem czy kodem? Czy wybrany zamek zapewni nam wystarczającą ochronę? Te i inne

Aranżacja wnętrz 0 Comments

Ochrona wnętrz przed słońcem. Rolety, żaluzje, markizy – co wybrać?

Choć większość ludzi uwielbia słońce, nie można nie zgodzić się z tym, że w nadmiarze potrafi być ono wyjątkowo dokuczliwe. Łatwo można się o tym przekonać zwłaszcza w pomieszczeniach, które

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!