Czy budowa domu jest kosztowna?

Czy budowa domu jest kosztowna?

W polskiej rzeczywistości budowa domu to wcale nie taka łatwa sprawa. Bez wątpienia jest to bardzo droga inwestycja, która pochłania zarobki z 5-10 lat pracy. Nic więc dziwnego, że ukończenie wszystkich czynności może się przeciągać w czasie oraz powodować małe lub duże problemy. Czy własny dom się opłaca? Jakie fundusze są potrzebne na sprawne przeprowadzenie wszystkich prac budowlanych?

Największą popularnością cieszą się nieustannie domki jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m2 (zwykle parter i pierwsze piętro, rzadziej również piwnica). Oczywiście zdarzają się mniejsze i większe inwestycje, każda dopasowana do potrzeb i możliwości finansowych właścicieli.

Plany wybudowania domu rozpocząć należy od znalezienia i zakupienia odpowiedniego miejsca. Musi to być działka budowlana, która spełnia wszystkie gminne wymogi oraz jest położona w przyjaznych okolicznościach przyrody. Koszty zakupu są bardzo różne i uzależnione od wielu czynników (wielkość, lokalizacja, odległość od centrum). Ceny wahają się od kilku tysięcy złotych do milionowych sum (w dużych metropoliach, na strzeżonych i bogatych osiedlach). Najlepiej otrzymać teren w spadku lub nabyć w atrakcyjnej cenie.

Aby rozpocząć pierwsze prace należy uzyskać pozwolenie. Procedurę załatwia się w starostwie powiatowym, gdzie na podstawie wypełnionego formularza pracownik podejmuje decyzję. W dokumencie należy określić inwestora, rodzaj inwestycji, położenie nieruchomości (numer działki oraz obręb). Wniosek będzie kompletny, jeśli znajdą się w nim cztery kopie projektu budowlanego oraz zaświadczenie od architekta. Odpowiedź powinna pojawić się w ciągu maksymalnie trzech miesięcy. Pozwolenie pozostanie ważne przez trzy lata od daty na stemplu pocztowym. Opłaty za uzyskanie zgody wahają się w granicach od tysiąca do trzech tysięcy złotych (opłaty skarbowe, mapki).

Domki jednorodzinne od 2014 roku można stawiać w odniesieniu do mniej skomplikowanych procedur. Wystarczy przekazać dokumenty staroście i najwcześniej po 30 dniach rozpocząć budowę. Jeśli w tym czasie nie zostaną zakwestionowane przedstawione dokumenty uznaje się, że starostwo nie ma żadnych zastrzeżeń.

Każdy mądry i odpowiedzialny inwestor musi przygotować kosztorys budowy. Dzięki niemu można określić szacunkowe koszty wszystkich prowadzonych prac, opłaty za materiały budowlane, pensje dla pracowników oraz inne nieprzewidziane wydatki. Często ścisłe trzymanie się obliczeń okazuje się zgubne, ponieważ nieplanowane zakupu, podwyżki oraz ewentualne błędy powodują wzrost ostatecznej sumy nawet o połowę. Najlepiej, gdy kosztorys przygotowuje specjalista, który zna rynek budowlany i jest w stanie wiele przewidzieć. Jeśli stanowić ma dodatek do projektu, wówczas kosztuje około 200-600 zł, natomiast praca kosztorysanta to nawet 1000 zł. Bardziej zaradni mogą wykorzystać kalkulator budowlany dostępny na wielu stronach internetowych, który bierze pod uwagę wiele aspektów (samodzielne prace, materiały pozyskane bezpłatnie).

Każda budowa rozpoczyna się od fundamentów. Jeśli w planach jest piwnica, wówczas prac będzie więcej. Bez względu na wariant zastosować trzeba prace ziemne, ławy i ściany fundamentowe, izolację termiczną oraz podbudowę z podsypki piaskowej. Koszt wzniesienia fundamentów powinien się zamknąć w 20-25 tys. zł.

Gdy fundamenty będą gotowe można pomyśleć o ścianach nośnych oraz stropie nad parterem. Materiałów do wyboru jest kilka, jeśli jednak kwestie finansowe są bardzo ważne, najlepiej wybrać standardowe pustaki ceramiczne. Łączne opłaty za zakup produktów oraz montaż wynieść powinny około 20 tys. zł. Następnie postawić należy ściany działowe, które kosztować będą nie więcej niż 10 tys. zł.

Odrębny temat stanowią kominy, które kosztować powinny około 7 tys. zł (przy założeniu, że powstanie sześć szachtów oraz komin dymowy).

Bardzo ważne są również stropy. W przypadku domu dwupoziomowego będą dwa: jeden między parterem i piętrem (za elementy żelbetonowe, podciągu, słupy, wieńce oraz montaż zapłacić trzeba co najmniej 35 tys. zł), a drugi między piętrem a poddaszem (strop drewniany oraz montaż to około 13 tys. zł).

Reasumując, fundamenty (25 tys. zł), ściany nośne (20 tys. zł), ściany działowe (10 tys. zł), kominy (7 tys. zł), stropy (48 tys. zł) to razem 110 tys. zł. A to wciąż nie koniec. Trzeba jeszcze położyć dach oraz zewnętrzne prace stolarskie.

Więcej w kolejnym artykule z tej serii.

Previous Jaki kredyt będzie dla firmy idealny?
Next Technorattan - zawsze modny

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Aranżujemy schody w małym wnętrzu

Czy instalując schody w małym domu możemy wybierać tylko pośród modeli schodów kręconych? Okazuje się, że niekoniecznie. Sprawdź galerię zdjęć i przykładowe aranżacje pokazujące propozycje funkcjonalnych schodów policzkowych możliwych do

Budowa domu 0 Comments

Czy warto zainwestować w dom szkieletowy?

Obecnie technologia szkieletowa cieszy się bardzo dużą popularnością. Początkowo inwestorzy byli sceptyczni, co do budowania domów z prefabrykowanych materiałów. Z czasem, gdy zobaczono, jak trwałe i energooszczędne są to konstrukcje,

Budowa domu 0 Comments

Dobry klimat sprzyjającym modernizacji c.o.

Wysoki bilans kosztów ogrzewania domu zimą oraz optymalne warunki pogodowe, to powody dla których zazwyczaj wiosną decydujemy się na gruntowny przegląd i modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Remont systemu zapewniającego ciepło

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!