Jaki wybrać piec na ekogroszek? Krótki poradnik
Wybór rodzaju ogrzewania podczas budowy własnego domu to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja, od której w dużym stopniu zależy komfort mieszkania oraz koszty eksploatacji budynku. Istnieje kilka popularnych form ogrzewania, z których bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się ekogroszek. Warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, aby dokonać właściwego wyboru pieca CO przeznaczonego właśnie do ogrzewania domu ekogroszkiem.
Zalety ogrzewania domu ekogroszkiem
Już sama nazwa wskazuje, że ekogroszek ma coś wspólnego z ekologią. Rzeczywiście, jest to rodzaj paliwa stałego, które charakteryzuje się minimalną zawartością siarki i wytwarzanego popiołu, a więc spełnia wszelkie normy określone przez Unię Europejską. Ekogroszek powstaje na bazie węgla kamiennego lub brunatnego i stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych form ogrzewania za pomocą węgla, gazu lub oleju opałowego.
Zwolennicy ogrzewania domu ekogroszkiem wskazują na kilka istotnych zalet takiego rozwiązania:
- wygoda – proces ogrzewania jest w znacznym stopniu zautomatyzowany i nie wymaga ciągłej kontroli przez człowieka,
- ekologia – spalanie ekogroszku jest dużo korzystniejsze dla środowiska niż np. węgla czy oleju,
- niższe koszty – cena ekogroszku jest wciąż niższa niż wielu innych paliw, np. gazu lub oleju.
Szeroki wybór ekologicznych paliw do kotłów CO znajduje się na stronie: http://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/akcesoria-do-piecow/paliwo-do-kotlow-c-o,a1019.html.
Różnice pomiędzy piecami na ekogroszek
Na rynku dostępne są piece na ekogroszek, które różnią się między sobą kilkoma podstawowymi elementami: mocą, sterownikiem oraz wymiennikiem . Jednak, podstawowy podział wynika ze sposobu zasilania paliwem – za pomocą podajnika ślimakowego lub szufladowego.
Podajnik ślimakowy (stalowy lub żeliwny) to najpopularniejszy i najwygodniejszy sposób podawania opału do kotła. Ogromną korzyścią, która płynie z takiego rozwiązania jest zautomatyzowanie całego procesu spalania. Po ustawieniu pieca, zgodnie z własnymi potrzebami, nawet przez kilka dni paliwo jest automatycznie dostarczane do paleniska w odpowiednich dawkach i odstępach czasu. Parametry te reguluje się za pomocą sterownika. Dzięki temu nie ma konieczności ciągłego kontrolowania procesu ogrzewania. Drugi rodzaj podajnika – szufladowy, nazywany również tłokowym, podobnie jak ślimakowy służy zautomatyzowaniu procesu podawania paliwa do kotła i zapewnia podobnie wygodną obsługę. Jednak, w tym przypadku istnieją dwa sposoby spalania opału. Pierwszy polega na podawaniu przez podajnik paliwa bezpośrednio na ruszt zamontowany w piecu. W takiej sytuacji podajnik nie posiada własnego paleniska, a jego moc zależy od mocy kotła. Drugi sposób spalania nie wymaga istnienia rusztu, ponieważ cały proces odbywa się na palenisku, w które wyposażony jest podajnik szufladowy.
W przypadku doboru kotła o odpowiedniej mocy konieczne jest określenie powierzchni budynku do ogrzania i strat ciepła. W zależności od potrzeb można wybierać spośród pieców o mocy, która waha się pomiędzy 15 a nawet 200 kW.
Sterowniki w większości pieców na ekogroszek są automatyczne i takie też są najlepsze, ponieważ gwarantują wygodną i prostą obsługę urządzenia. Natomiast, wszystkie te osoby, które już wcześniej obsługiwały tego rodzaju instalacje CO mogą pokusić się o zakup kotła ze sterownikami dwustanowymi. Jest to bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które umożliwia osiągnięcie większej ilości ciepła przy jednoczesnym mniejszym spalaniu opału. Jednak, obsługa pieców ze sterownikami dwustanowymi jest bardziej skomplikowana i wymaga większej wprawy niż w przypadku sterowników automatycznych. Warto mieć świadomość, że jest to wymienne akcesorium i nie determinuje ono sprawności pieca.
Wymiennik jest kolejną rzeczą, która różni się w zależności od modelu pieca. Na rynku dostępne są wymienniki poziome oraz pionowe. Pierwszy rodzaj sprawdzi się w przypadku niewielkiej, ciasnej kotłowni, ponieważ wymiennik poziomy zajmuje niewiele miejsca. Natomiast, wersja pionowa, która jest dużo niższa, jest przeznaczona do niskich pomieszczeń. Dodatkową zaletą wymienników pionowych jest mniejsze zanieczyszczenie ich powierzchni.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem pieca?
Zanim podejmie się ostateczną decyzję dotyczącą wyboru pieca na ekogroszek, należy uwzględnić dwie najistotniejsze rzeczy – potrzeby grzewcze domu oraz łatwość obsługi urządzenia.
Moc pieca dobiera się w zależności od wielkości powierzchni do ogrzania. Im mniejszy dom i lepsza izolacja cieplna budynku, tym moc kotła może być mniejsza. Przeważnie, nowoczesne domy mają zapotrzebowanie na piec o mocy 60-70 W, a domy pasywne nawet poniżej 40-50 W na każdy metr powierzchni. Starsze domy, które są bez termomodernizacji wymagają zainstalowania pieca, którego moc sięga aż 100-120 W na każdy metr.
W kwestii obsługi urządzenia, każdemu zależy na tym, aby była ona jak najłatwiejsza. Trzeba mieć jednak świadomość, że piece w pełni lub w znacznej mierze zautomatyzowane są nieco mniej efektywne energetycznie i ekonomicznie niż urządzenia, które obsługuje się ręcznie.
Artykuł sponsorowany
Może to Ci się spodoba
Co powinniśmy wiedzieć o paskach LED? – przydatne informacje
Pasek LED od lat kojarzy się ludziom z wystrojem pomieszczeń i kwestiami dekoracyjnymi. Zwykło już mówić, że jest to nieodłączny element wielu pokojów, jeśli chodzi o oświetlenie. Niektórzy również uważają,
Dlaczego warto instalować system sygnalizacji pożarowej?
Wybuch pożaru to poważne zagrożenie dla ludzi znajdujących się w objętym nim budynku. Niebezpieczeństwo niesie nie tylko rozprzestrzeniający się ogień, ale także dym i substancje toksyczne – to właśnie one
Czy rynny plastikowe są dobre? Kiedy to będzie dobry wybór?
Czy rynny plastikowe są dobrym wyborem dla Twojego projektu budowlanego? Odkryjmy ich praktyczne zalety i wyzwania. W tym artykule analizujemy, dlaczego rynny plastikowe są atrakcyjnym wyborem dla inwestorów oraz omawiamy
Zostaw odpowiedź
Only registered users can comment.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!