Kurs na podesty ruchome – Dla kogo?

Kurs na podesty ruchome – Dla kogo?

Podesty ruchome to urządzenia transportu bliskiego wykorzystywane w sektorze przemysłowym, produkcyjnym, magazynowym oraz usługowym. Aby obsługiwać takie urządzenia, trzeba ukończyć kurs na podesty ruchome. Podest ruchomy jest urządzeniem służącym do mechanicznego podnoszenia platform, które umożliwiają podniesienie osób, ładunków lub sprzętów na duże wysokości. Praca w takich warunkach wymaga specjalnego przygotowania i przejścia odpowiedniego szkolenia. Dzięki temu operator ma możliwość zdobycia odpowiednich umiejętności i kwalifikacji do obsługi podestów ruchomych.

Podesty ruchome przejezdne

Podesty ruchome przejezdne to podnośniki, których konstrukcja składa się z podwozia, platformy roboczej oraz konstrukcji nośnej połączonej z podwoziem, na którym jest zamontowana platforma robocza. Taki rodzaj podestów ruchomych dzielimy na podnośniki wolnobieżne posiadające własny napęd, na podesty samojezdne montowane np. na podwoziach samochodów oraz przewoźne, które mogą być zamontowane na podwoziu przyczepy.

Podesty ruchome stacjonarne

Wyróżniamy również podesty ruchome stacjonarne. Ich konstrukcja jest połączona z podłożem, na której zamontowana jest platforma robocza. Są jeszcze podnośniki koszowe wiszące, które składają się z platformy roboczej, specjalnych lin i wciągarki. Całość jest zamontowana na platformie oraz konstrukcji nośnej. Do podestów ruchomych zaliczamy też podesty ruchome masztowe zwane samowiszącymi.

Kurs na operatora podestów ruchomych

Kurs na podesty ruchome składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W pierwszej uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe i poznają budowę, rodzaje i wiedzę teoretyczną na temat podestów. Druga część kursu obejmuje zajęcia praktyczne, podczas których praktykanci uczą się obsługi i konserwacji urządzeń technicznych. Dodatkowo zajęcia teoretyczne obejmują tworzenie dokumentacji, konserwację podestów ruchomych oraz sposoby zminimalizowania ryzyka wypadków (przepisy BHP). Po zakończeniu kursu niezbędne jest pozytywne zaliczenie egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Po nim operator otrzymuje zaświadczenie kwalifikacyjne i uprawnienia na podesty ruchome.

Kto może zostać operatorem podestów ruchomych?

Operatorem podestów ruchomych może zostać każda osoba, która jest pełnoletnia, posiada co najmniej wykształcenie podstawowe i otrzyma zaświadczenie lekarskie zaświadczające o stanie zdrowia umożliwiającym pracę na stanowisku operatorskim.

Aby ukończyć kurs obsługi podestów ruchomych, nie jest wymagane doświadczenie w pracy z podobnymi urządzeniami. Jednak warto pamiętać, że operator podestów ruchomych jest odpowiedzialny za instalację, konserwację, naprawę oraz podłączanie sprzętu. Standardowy dzień pracy w tym zawodzie wynosi 8 godzin, jednak często z różnych powodów może być dłuższy. Dodatkowo prace na takim urządzeniu na ogół odbywają się w ciężkich warunkach, na zewnątrz przy różnych warunkach atmosferycznych. Operator musi wykazać się zdrowiem i siłą fizyczną.

Kurs na podesty ruchome umożliwia pracę jako operator podestów ruchomych. Obsługa takich urządzeń wymaga wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności, które muszą zostać potwierdzone przed Urzędem Dozoru Technicznego.

Previous Dlaczego warto robić schody z betonu?
Next Jak uniknąć wykwitów wapiennych na elewacji z cegły?

Może to Ci się spodoba

Materiały wykończeniowe 0 Comments

Jakie rolety zewnętrzne wybrać – na co zwrócić uwagę?

Rolety zewnętrzne to coraz bardziej popularny i przydatny element wyposażenia domu czy mieszkania. Nic dziwnego – mają one naprawdę wiele zalet. I chociaż w ich posiadanie trzeba trochę zainwestować, to

Budowa domu 0 Comments

Jak tanio wykonać remont domu samemu?

Remont domu często kojarzy się z dużym wydatkiem i stresem. Jednak z odpowiednim przygotowaniem oraz strategią, możemy znacząco obniżyć koszty i cieszyć się świeżo odnowionym wnętrzem bez nadwyrężania budżetu. W

Budowa domu 0 Comments

Energooszczędne domy, czyli zmiany w prawie budowlanym od 2017 roku

Początek 2017 roku to czas zmian w prawie budowlanym. W trend tzw. „zielonego budownictwa” doskonale wpisuje się firma Archeton, która specjalizuje się w tworzeniu i sprzedaży projektów domów jednorodzinnych. Nowe

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!