Kto odpowiada za zalaną piwnicę w bloku i komu zlecić pozbycie się szkód?

Kto odpowiada za zalaną piwnicę w bloku i komu zlecić pozbycie się szkód?

Do zalania piwnicy może dojść na wiele różnych sposobów. Za każdym razem wiąże się to z licznymi szkodami i koniecznością podjęcia działań służących ich usunięciu. W jaki sposób posprzątać piwnicę po zalaniu? Kto może usunąć powstałe szkody?

Kto odpowiada za zalanie piwnicy?

Za zalanie piwnicy odpowiada osoba lub organ winny powstaniu szkody. W wypadku bloku mieszkalnego jest to najczęściej wspólnota mieszkaniowa lub zarządca. Zdarza się jednak, że odpowiedzialność ponoszą osoby wykonujące instalację wodno-kanalizacyjną lub instalację grzewczą, a także osoby dokonujące ich napraw i zabiegów konserwacyjnych. Jeżeli doszło do zalania piwnicy w bloku, w pierwszej kolejności należy powiadomić spółdzielnię mieszkaniową lub administratora budynku, wystosowując odpowiednie pismo.

Kiedy można przystąpić do usuwania skutków awarii?

Do usuwania skutków awarii w następstwie zalania piwnicy można przystąpić w momencie, gdy wykonywanie czynności sprzątających nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. W celu zadbania o własne bezpieczeństwo należy więc najpierw odłączyć prąd i upewnić się, że na ścianach, podłodze oraz suficie nie występuje zjawisko tak zwanego przebicia. Jeżeli do zalania doszło w budynku ubezpieczonym, przed rozpoczęciem usuwania skutków awarii należy ponadto zebrać materiał dowodowy do wniosku o odszkodowanie – wykonać zdjęcia pomieszczenia i opisać wszystkie uszkodzone wodą przedmioty. Do sprzątania piwnicy po zalaniu należy przystąpić jak najszybciej to możliwe, gdyż każdy dzień zwłoki przedłuża okres wnikania wilgoci, co znacząco utrudnia osuszenie ścian, tynków i fundamentów.

Kto zajmuje się profesjonalnym sprzątaniem piwnicy po zalaniu?

Profesjonalnym sprzątaniem piwnicy po zalaniu zajmują się doświadczone i wykwalifikowane firmy sprzątające, które dysponują stosownymi uprawnieniami, potwierdzonymi dyplomami i certyfikatami. Tego typu przedsiębiorstwa posiadają specjalistyczny sprzęt niezbędny do skutecznego usuwania skutków zalania, a także atestowane środki dezynfekcyjne. Zajmują się one wypompowywaniem nadmiaru wody, usuwaniem szlamu, wnoszeniem wszelkich niezbędnych mebli i przedmiotów, osuszaniem pomieszczenia, a także, jeżeli to konieczne, demontażem podłóg. By czynności te osiągnęły zamierzony skutek, muszą być wykonane w profesjonalny sposób, wynajęcie specjalistów do sprzątania piwnicy po zalaniu jest więc absolutnie konieczne.

Działania przeprowadzane przez profesjonalistów w ramach sprzątania piwnicy po zalaniu

Rodzaj oraz przebieg działań podejmowanych przez profesjonalne firmy sprzątające w ramach czyszczenia piwnicy po zalaniu zależą w dużej mierze od skali oraz przyczyny zaistniałego problemu. Przed rozpoczęciem prac zalany lokal zostaje poddany oględzinom przez wykwalifikowanego i doświadczonego technika, który dokonuje wyboru metod, ustala harmonogram działań i przygotowuje kosztorys zlecenia. W ramach sprzątania piwnicy wykonywane są standardowo następujące działania:

  • usuwanie uszkodzonych sprzętów, rzeczy, mebli oraz śmieci,
  • usuwanie stojącej wody, szlamu, ścieków oraz fekaliów, które pojawiły się w wyniku zalania,
  • specjalistyczne mycie zabrudzonych powierzchni,
  • odkażanie termiczne zabrudzonych powierzchni,
  • zastosowanie środków zapobiegających rozwijaniu się pleśni,
  • dezynfekcja piwnicy po zalaniu,
  • usuwanie odoru z zastosowaniem metody dezodoryzacji i zamgławiania,
  • osuszanie ścian, murów i fundamentów z wilgoci,
  • ozonowanie.

Dezynfekcja piwnicy jest wskazana szczególnie w sytuacji, gdy zalanie zostało spowodowane wybiciem kanalizacji, gdyż pojawienie się w pomieszczeniu fekaliów prowadzi do wystąpienia bezpośredniego zagrożenia biologicznego, którego usunięcie jest niezbędne w celu przywrócenia piwnicy do stanu używalności. Dezynfekcję warto wykonać także w wypadku zalania, do którego doszło na skutek uszkodzenia instalacji wodnej, powodzi czy też ulewnego deszczu. Woda przenosi bowiem duże ilości bakterii i chorób, których zwalczenie jest konieczne, by być w stanie bezpiecznie użytkować lokal.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów w zakresie usuwania skutków zalania piwnicy?

W następstwie zalania piwnica zostaje obciążona licznymi szkodliwymi dla zdrowia czynnikami, takimi jak chorobotwórcze bakterie, grzyby, a także wirusy. Ich obecność w pomieszczeniu sprawia, że sprzątanie staje się czynnością obarczoną wysokim ryzykiem. Samodzielne czyszczenie piwnicy po zalaniu może więc stanowić zagrożenie dla zdrowia lokatorów, dlatego w celu usunięcia skutków zalania warto skorzystać z usług profesjonalistów.

Certyfikowane firmy sprzątające dysponują właściwym sprzętem oraz skutecznymi, atestowanymi środkami czyszczącymi, dzięki którym są w stanie dokładnie posprzątać piwnicę, usuwając wszelkie potencjalne zagrożenia zarówno mechaniczne, jak i biologiczne. Profesjonaliści oferują również usługę ozonowania piwnicy po zalaniu, która stanowi najbezpieczniejszą metodę mającą na celu dezynfekcję i oczyszczenie pomieszczenia w sposób całkowicie bezpieczny dla zdrowia jego użytkowników.

Skontaktuj się z profesjonalistami od sprzątania piwnicy po zalaniu – firmą Vector:

Tel: +48 725 392 578
Mail: [email protected]
WWW: https://vector-uslugi.pl
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź

Previous Odśwież domową aranżację za pomocą dekoracyjnego oświetlenia
Next Hybrydowe grzejniki elektryczne – ciepło i oszczędnie

Może to Ci się spodoba

Aranżacja wnętrz 0 Comments

Oszczędność i nowoczesny design – panele na podczerwień

Podjęcie rozsądnej decyzji o sposobie ogrzewania własnego domu lub powierzchni biurowej, której jest się właścicielem, to bardzo ważna kwestia, od której zależy komfort oraz późniejsze koszty eksploatacyjne. Na szczęście, dzisiejsze

Mieszkanie 0 Comments

Formy geometryczne świetnym elementem dekoracyjnym wnętrz

Geometria jest ponadczasowa. Bazujący na jej elegancji, czystości i prostocie design w zasadzie nigdy nie wychodzi z mody. Kreatywna zabawa linią i kształtem oraz zdecydowane kontrasty barwne pozwalają tworzyć nowoczesne,

Mieszkanie 0 Comments

Prace na wysokościach – jak uchronić się przed upadkiem?

Tylko osoby doświadczone i posiadające specjalistyczne kwalifikacje, mogą podejmować się prac na wysokościach. To ryzykowne zajęcie, do wykonywania którego niezbędny jest fachowy sprzęt alpinistyczny. Na wysokości nietrudno o wypadek, dlatego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!