Czym jest i jak działa układ SZR?

Czym jest i jak działa układ SZR?

Od pewnego już czasu inwestorzy wyposażają swoje domy w nowoczesne rozwiązania w zakresie zasilania i zabezpieczenia domu przed utratą energii elektrycznej. Z tego też powodu tak ogromną popularnością cieszą się panele solarne czy też niezwykle ostatnimi czasy chętnie kupowane zasilanie awaryjne. Warto skupić się szczególnie na tym ostatnim sprzęcie, a konkretnie na sterującym nim układzie SZR. Czym on jest i jak działa?

Czym jest układ SZR?

Jeśli chce się zrozumieć to, czym jest i jak działa układ SZR, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, w jaki sposób pracują zasilacze prądotwórcze.

Zasilacz prądotwórczy, czy też jak inaczej jest często nazywany, agregat prądotwórczy, to urządzenie, które jest w stanie wytwarzać energię elektryczną. Możliwe jest to dzięki silnikowi spalinowemu, który podczas pracy generuje prąd i zasila tym samym dane gospodarstwo domowe.

Jak jednak można bez trudu zauważyć, agregat nie pracuje cały czas, a jedynie wtedy, gdy z różnych powodów przerwane zostanie tradycyjne zasilanie. Czy oznacza to więc, że zasilacz prądotwórczy musi być ręcznie włączany w czasie awarii? Jak można się domyślić, byłoby to rozwiązanie skrajnie niewygodne.

Układ SZR, czyli samoczynnego załączania rezerwy, to specjalne urządzenie, które cały czas monitoruje napięcie w domowej sieci elektrycznej i gdy tylko wykryje jego zanik, automatycznie załącza zasilanie awaryjne. Działanie takiego układu jest tak szybkie, że często dla mieszkańców zmiana źródła zasilania jest nieodczuwalna.

Jak działa układ SZR?

Skoro już wiadomo, czym jest układ samoczynnego załączania rezerwy, warto się teraz nieco bardziej szczegółowo dowiedzieć, jak on tak w ogóle działa. Jak to się dzieje, że system jest w stanie samoczynnie zmienić źródło, z którego gospodarstwo domowe czerpie energię elektryczną?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że układ SZR pracuje w trybie ciągłym, a także obustronnym. Oznacza to, że monitoruje on domową sieć i docierające do niej zasilanie cały czas. W efekcie tego jest w stanie zareagować nie tylko w sytuacji, gdy napięcie z sieci zewnętrznej zaniknie, lecz także wtedy, gdy ponownie się pojawi, co skutkować będzie wyłączeniem zasilania awaryjnego i przejściem na stałe. Co jednak bardzo ważne, w wysokiej jakości systemach silnik agregatu awaryjnego nadal pracuje po przywróceniu zasilania stałego. Często bowiem dzieje się tak, że napięcie ponownie bardzo szybko zanika, a wtedy system jest już gotowy i w ułamku sekundy może powrócić na zasilanie awaryjne. W sytuacji powrotu zasilania stałego i ustabilizowaniu się sytuacji agregat jest wygaszany, a cały system ponownie przechodzi w domyślny stan czuwania i analizowania dochodzących z sieci informacji, aż do kolejnego zaniku zasilania.

Previous Kluczowe prace podczas budowy domu
Next Jakie metody izolacji warto zastosować w przypadku wentylacji?

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rodzajach węgla kamiennego

Węgiel kamienny to nadal podstawowy surowiec opałowy. Każdego roku na polskim rynku sprzedaje się setki ton tego paliwa, a tak naprawdę niewielu z nas wie, że węgiel węglowi nierówny. Wszystko

Instalacje 0 Comments

Oświetlenie Sufitowe w Ekskluzywnych Salonach – Rozwiązania i Efekty.

Odpowiednio dobrane oświetlenie sufitowe zapewnia nie tylko maksymalną funkcjonalność, ale jest też dekoracją każdego pomieszczenia. Dzięki niemu można nawet optycznie powiększyć pomieszczenie i nadać mu jeszcze więcej charakteru. Dziś podpowiemy,

Ogrzewanie 0 Comments

Ogrzewanie pompą ciepła – czy to się opłaca?

Hybrydowe pompy ciepła to rozwiązanie, które budzi spore zainteresowanie. Pompy ciepła uchodzą za najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania domu, ale czy jednocześnie można uznać ich działanie za ekonomiczne? Czy ogrzewanie pompą

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!