Wady i zalety domów z płaskim dachem

Wady i zalety domów z płaskim dachem

Projekty domów z płaskim dachem to rozwiązanie, które cieszy się stale rosnącą popularnością. Wyróżniające się spośród otoczenia oraz pozwalające na maksymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej górnej kondygnacji, z roku na rok coraz częściej pojawiają się w katalogach pracowni architektonicznych. Rozważając zakup takiego projektu, należy wziąć pod uwagę jego plusy i minusy. Jakie będą zalety i wady domów z płaskim dachem? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Zalety domów z płaskim dachem

Gotowe projekty domów MURATORA, w których zaprojektowano dach płaski, łączą w sobie liczne zalety. 

  • Chyba największą cechą pozytywną jest brak skosów a w konsekwencji mamy do pełnego wykorzystania 100% powierzchni kondygnacji. 
  • Dachy płaskie doskonale sprawdzają się w rejonach narażonych na silne podmuchy wiatru ponieważ ryzyko uszkodzenia pokrycia jest znacznie mniejsze, niż w przypadku budynków z dachem tradycyjnym. 
  • Powierzchnia dachu płaskiego świetnie nadaje się do montażu paneli fotowoltaicznych. Umożliwia bowiem wygodną instalację i późniejszą konserwację takich urządzeń, które są także wyjątkowo mało widoczne. Mamy tu większą powierzchnię do wykorzystania niż na połaci dachu dwu- czy wielospadowego. 
  • Płaski dach może stać się dodatkową przestrzenią użytkową, niezwykle cenną na małych działkach. Na jego powierzchni można urządzić okazały taras lub przeznaczyć ją na tak zwany zielony dach. To drugie rozwiązanie polega na ułożeniu kilku specjalnych warstw (wegetacyjnej, filtracyjnej, drenującej i ochronnej) oraz posianiu trawy lub nawet posadzeniu ozdobnych roślin i krzewów na stropodachu. Dzięki temu na wierzchu budynku można stworzyć prywatną, zieloną strefę wypoczynkową. 
  • Dom z płaskim dachem jest też bardziej energooszczędny. Jego ograniczona powierzchnia oraz brak lukarn lub okien połaciowych zmniejszają straty ciepła a tym samym – obniżają rachunki za ogrzewanie obiektu. 
  • Projekty domów z płaskim dachem są także nierzadko tańsze w realizacji. Nie wymagają bowiem przygotowania więźby oraz stosowania droższych pokryć – takich, jak dachówki czy nowoczesna blacha na rąbek stojący.

Wady domów z płaskim dachem

Chcąc zakupić projekt domu z płaskim dachem, powinniśmy mieć na uwadze także pewne wady tego rozwiązania. 

  • Budowa dachu płaskiego wymaga zastosowania mniejszej ilości materiałów, niż przy dachu tradycyjnym. Konieczne jest jednak wykonanie izolacji wilgociowej oraz systemu odprowadzania wody z największą starannością. Dzięki temu ryzyko pojawienia się nieestetycznych zacieków na sufitach zostanie ograniczone do minimum. Problematyczne może okazać się znalezienie specjalistów, którzy oferują staranne wykonanie takiego pokrycia. 
  • Kolejnym minusem jest konieczność odśnieżania dachu. Ze skośnych połaci nagromadzony śnieg zsuwa się samoistnie. Z płaskich powierzchni, w śnieżne zimy, niezbędne będzie jego ręczne usuwanie. 
  • Brak poddasza z klimatycznymi skosami to kolejny minus domów z dachem płaskim. Wiele osób planujących budowę chętnie zaaranżowałoby swoje sypialnie w pokojach o bardziej klimatycznej bryle, których niestety nie zaoferuje nam budynek ze stropodachem. 
  • Powinniśmy także liczyć się z faktem, że część miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza możliwości wzniesienia budynku z dachem o tak niewielkim kącie nachylenia.

Projekt domu z płaskim dachem to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez inwestorów zainteresowanych budową nowoczesnego obiektu mieszkalnego. Stropodach dobrze znosi silne podmuchy wiatru, ogranicza ucieczkę ciepła oraz może stanowić dodatkową przestrzeń użytkową. Jednocześnie wymaga starannego wykonania i odśnieżania w okresie zimowym. Czy zatem warto się na niego zdecydować? Przed zakupem projektu powinniśmy solidnie rozważyć wszelkie plusy i minusy. Dzięki temu będziemy zadowoleni z wyglądu i funkcjonalności budynku, jaki w przyszłości powstanie na naszej działce.

Zdjęcie: Projekt domu Dom z patio 1 z kolekcji Domy z wizją

Tekst sponsorowany:  Projekty domów gotowych MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Previous Młotek pneumatyczny – wielofunkcyjne narzędzie wykorzystywane w przemyśle
Next Jaka podłoga do kuchni? Które materiały sprawdzą się najlepiej?

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Gdzie kupować materiały budowlane?

Zanim prace budowlane ruszą, trzeba zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Dopiero, gdy wszystko będzie pod ręką, można będzie zacząć działać z remontem, czy też budową. Sprawdźmy więc,

Budowa domu 0 Comments

Piła łańcuchowa powędrowała do Przasnysza

Firma ogólnobudowlana Marew z Przasnysza jest jedną ze zwycięskich ekip, która już odebrała nagrodę w ramach promocji Energomocni. Przekonaj się, dlaczego warto budować domy w technologii Ytong lub Silka. Zasady

Dom inteligentny 1Comments

To nie fikcja, to dom myślący za Ciebie

Inteligentne domy to coraz bardziej popularne zjawisko na terenie naszego kraju. W uzyskaniu takiego cudownego miejsca pomagają nam specjalne systemy oraz innowacyjne technologie. Instalacje, napędy, sterowanie – to wszystko zyskało

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!