Płyty gk – wszystko co powinieneś wiedzieć!

Płyty gk – wszystko co powinieneś wiedzieć!

W wielu przypadkach są niezbędne na placu budowy. Ułatwiają kreowanie własnych przestrzeni i pozwalają zaoszczędzić na powierzchni. Płyty gipsowo-kartonowe to stały element niejednej budowy lub remontu, dlatego warto wiedzieć, jak je wybrać, a także jak przebiega montaż płyt gipsowo-kartonowych.

Płyty gipsowo-kartonowe umożliwiają niemal dowolną aranżację pustej przestrzeni. Wykorzystuje się je przy budowie ścianek działowych, a także sufitów podwieszanych. Sprawdzają się zarówno w przestronnych salonach, jak i niewielkich sypialniach z poddaszem. Warto zatem wiedzieć co nieco na temat wyboru i montażu płyt.

Płyty GK – wszystko co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Wybór płyt gipsowo-kartonowych nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Płyty G-K są bowiem różnorodne. Sporo zależy oczywiście od rozmiaru, ale co ważniejsze od tego, gdzie mają być zamontowane. Inne modele wykorzystamy do zabudowy poddaszy, a inne w łazience. Każda płyta gipsowo-kartonowa ma inne cechy, dlatego dobrze znać podstawowe rodzaje:

  • Standardowe płyty G-K typu A – wskazanie do wykorzystaniu najbardziej powszechnego rodzaju płyt dotyczy wilgotności, jaka będzie utrzymywać się w danym pomieszczeniu. Zgodnie z zaleceniami producentów płyt GK, płyty typu A można montować w pomieszczeniach o wilgotności względnej powietrza mniejszej niż 70%. Z kolei w przypadku łuków, za pomocą tego typu płyt można wykonywać łuki, których promień wynosi minimum 60 cm. To najpopularniejszy rodzaj, stosowany zazwyczaj w przypadku ścianek działowych lub kiedy planujemy podwieszany sufit w salonie.
  • Wodoodporne płyty specjalne – aby wytrzymać w łazience czy kuchni, potrzebne są wzmocnione płyty impregnowane, które nie pochłaniają wilgoci. Z nich buduje się ścianki działowe w otwartych kuchniach lub zabudowuje poddasze w łazience na piętrze. Są to produkty o zwiększonej odporności na wilgoć. Zaleca się stosowanie ich w miejscach o podwyższonej wilgotności, a więc we wspomnianej łazience, kuchni, ale też w przedpokoju w pomieszczeniach gospodarczych.

Wśród rodzajów płyt wyróżnić można także płyty ognioodporne, jednak ten rodzaj płyt gipsowych wykorzystuje się zazwyczaj w budynkach przemysłowych lub innych miejscach o podwyższonym ryzyku pożarowym.

Co musisz wiedzieć o montażu płyt?

Popularne regipsy to dobry sposób na szybkie i gładkie ściany, jednak niewłaściwy montaż arkuszy gipsu sprawi, że ściany działowe bardzo szybko „przyozdobią się” rysami i pęknięciami. Dlatego jeśli pracujemy z użyciem płyt G-K, warto postawić nie tylko na odpowiednie materiały, ale też właściwe metody zarówno na etapie budowy, jak i w przypadku remontu domu. Podstawowym elementem do montażu płyt G-K są stelaże. W przypadku ścian stelaż przytwierdza się do podłoża i sufitu, a następnie skręca się całość z płytą. Przy montażu sufitów podwieszanych jest podobnie. Płyty lądują w specjalnie przygotowanych i przytwierdzonych do ścian stelażach. Przed zakupem należy upewnić się, czy rodzaj stelażu i jego szerokość są zbieżne z parametrami płyt i odwrotnie.

Prace z wykorzystaniem płyt to nierzadko również potrzeba skorzystania z odpowiednich akcesoriów. Mowa tu np. o takich elementach jak szczudła budowlane, które wykorzystuje się w zastępstwie tradycyjnej drabiny. Mogą być one szczególnie pomocne w przypadku montażu sufitu z regipsów.

Niezwykle istotne jest również spoinowanie płyt G-K. Czasami jest szpachla w postaci suchej mieszanki, innym razem dodatkowe elementy wzmacniające, jak np. taśma amerykańska TUFF-TAPE. Na ten temat więcej informacji znajdziesz tutaj.

Previous Igus — Stoły Krzyżowe I Ramiona Robota
Next Listwy przypodłogowe – praktyczne wskazówki dotyczące doboru i montażu

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Ytong 20 lat w Polsce

Ytong od 20 lat wspiera Polaków przy budowie ich wymarzonych domów. Nadąża przy tym za zmieniającymi się potrzebami rynku i coraz ostrzejszymi wymogami legislacyjnymi. Poznaj kilka faktów z ostatnich dwóch

Budowa domu 0 Comments

Praca na budowie w Niemczech – do jakiego miasta warto wyjechać?

Praca za granicą jest powszechnym zjawiskiem już od lat. Nic dziwnego – zarobki, możliwości rozwoju i warunki zatrudnienia są na znacznie wyższym poziomie niż w Polsce. Najchętniej wybieranym kierunkiem wyjazdów

Budowa domu 0 Comments

Jak używać poziomicy?

Jak używać poziomicy? Czym w ogóle jest poziomica i z czego składa się narzędzie tego rodzaju? Jakie są rodzaje poziomic i do czego dokładnie służą? Na powyższe pytania odpowiedzi znajdziesz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!