Oświetlenie w małej kuchni – jakie lampy wybrać?
Małe kuchnie najczęściej spotykamy w blokach. W kawalerkach, które mają mocno ograniczoną przestrzeń nierzadko jest to wydzielone na kuchnię miejsce, w którym nie można liczyć na bezpośredni dostęp do okna i światła naturalnego.
Oświetlenie sztuczne jest tu niezbędne. Będzie ono spełniało funkcje praktyczne, ponadto odpowie za atmosferę tego miejsca. Jak dobrać lampy do malutkiej kuchni? Podpowiadamy!
Oświetlenie główne to podstawa
Najważniejsze jest oświetlenie główne. W tej roli sprawdzą się lampy wiszące lub plafony, które można znaleźć w sklepie https://lampy.it/. W przypadku lamp wiszących należy pamiętać o tym, by miały regulowaną linkę. Jest to szczególnie ważne w niskich kuchniach. Chodzi o to, aby nie zawadzać głową o lampę podczas poruszania się po niewielkiej kuchni.
Alternatywą dla konstrukcji wiszących są plafony. Doskonale sprawdzają się w niewielkich przestrzeniach, ponieważ zajmują mało miejsca, w nikłym stopniu wystają ponad powierzchnię sufitu i zapewniają równomierne rozprowadzanie światła po całym pomieszczeniu.
Oświetlenie blatów roboczych
W małej i niewymiarowej kuchni, gdy gotujemy, zmywamy lub przygotowujemy posiłki na blatach roboczych, stajemy tyłem do światła głównego. Tym samym zasłaniamy je sobie, tworzą się zacienione miejsca, które nie sprzyjają komfortowemu i bezpiecznemu przyrządzaniu dań. Jak temu zaradzić?
Potrzebne będzie oświetlenie w strefach roboczych, czyli nad blatami i w okolicach zlewu. Można postawić dodatkowo na oświetlenie we wnękach i w szafkach. To ciekawy sposób na podkreślenie np. przeszklonych szafek, za drzwiczkami których znajdują się porcelanowe naczynia, ceramika czy zdobione szkliwo.
Warto również postawić na oświetlenie podszafkowe. Można wybrać minimalistyczne spoty lub LED-owe listwy, które wbrew pozorom dają sporo światła, rozjaśniają tę część kuchni, a przy tym są dekoracyjne.
Oświetlenie w strefie jadalnianej
W bardzo małej kuchni raczej nie uda się wydzielić przestronnej strefy jadalnianej. Można jednak zastosować np. składany, niewielki stolik, który zostaje przymocowany do wolnej ściany. To wystarczy, by w komfortowej atmosferze i wygodnie spożywać posiłki. W tej części również przyda się oświetlenie, najlepsze będą kinkiety mocowane na ścianie, tuż nad składanym stolikiem.
Estetyczna aranżacja
Nawet mając do dyspozycji niewymiarową, niską lub niewielką kuchnię, nie można zapominać o jej aranżacji. To ona bowiem odpowiada za atmosferę serca domu. Zamiast jednak otaczać się zbędnymi przedmiotami, na które nie ma miejsca, lepiej wybrać dekoracyjne i przy tym funkcjonalne lampy. Zarówno wśród konstrukcji wiszących, plafonów czy kinkietów znajdujemy oświetlenie ozdobne, kolorowe, błyszczące, ze szklanymi elementami lub w ciekawych kształtach. To świetny sposób na połączenie walorów estetycznych z funkcjonalnymi.
Dajmy szansę małej kuchni, która jest w stanie zapewnić nam wygodę użytkowania oraz atmosferę sprzyjającą wspólnemu spożywaniu posiłków, wystarczy zastosować odpowiednie oświetlenie.
Może to Ci się spodoba
Jakie elementy powinny wchodzić w skład skutecznego systemu odwodnień?
Systemy odwodnień można podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to system odwodnień punktowy, drugi natomiast to system liniowy. Różni je sposób odprowadzania wody z tereny na posesji, zwłaszcza
Grzejniki dekoracyjne
Czasy, kiedy do drugoplanowych elementów wyposażenia wnętrz, takich jak grzejniki, nie przywiązywano dużej wagi, już dawno minęły. Dzisiaj, poza funkcją użytkową, grzejniki pełnią także rolę dekoracyjną. Szeroka paleta dostępnych urządzeń
„Mój nowoczesny dom” – przyszłościowe rozwiązania coraz bardziej dostępne
1 na 3 nowe domy w Polsce jest wyposażony w elementy mieszczące się w pojęciu smart home, a 23% wykorzystuje pojedyncze rozwiązania typu smart – wskazuje „Raport o budowie domów w
Zostaw odpowiedź
Only registered users can comment.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!